Lanové parky na Zadově a Libíně, sjezd na koloběžkách z pořádných kopců, parádní bikeparky s pestrým terénem a spousta další zábavy má svůj domov právě na Šumavě.
Kam vyrazit na Šumavě?
Na Modravu k vydrám, na Kvildu i českému moři
Užijte si Šumavu se vším všudy. Vyjeďte lanovkou na Zadov, kde startuje sjezd na terénních koloběžkách, projděte Stezku korunami stromů či chodníčky rašeliniště Tříjezerní slať. Za skřítky putujte do Velhartic či na hrad Kašperk, za výhledem k nejvýš položenému hradu v ČR, Vítkově hrádku. Na Modravě hledejte příbuzné Vydrýska, u hranic s Rakouskem vzpomeňte na Krále Šumavy. V parném létě se zchladíte na Kvildě, nejchladnějším místě v Česku.
Užijte si Šumavu se vším všudy. Vyjeďte lanovkou na Zadov, kde startuje sjezd na terénních koloběžkách, projděte Stezku korunami stromů či chodníčky rašeliniště Tříjezerní slať. Za skřítky putujte do Velhartic či na hrad Kašperk, za výhledem k nejvýš položenému hradu v ČR, Vítkově hrádku. Na Modravě hledejte příbuzné Vydrýska, u hranic s Rakouskem vzpomeňte na Krále Šumavy. V parném létě se zchladíte na Kvildě, nejchladnějším místě v Česku.
5 nej nejen z Národního parku Šumava
Vyberte si nejlepší ubytování na Šumavě
Objevte šumavská jezera
Co navštívit na Šumavě
Ledovcová jezera i vodopády
Šumavskou přírodou můžete procházet týdny, měsíce i roky a stále bude co objevovat. Vydejte se k ledovcovým jezerům nebo se na ně podívejte z rozhledny tyčící se na vrchu Poledník. Nejstarší českou rozhlednu pak najdete na hoře Kleť, stavba je po rekonstrukci a z její vyhlídky uvidíte za dobrého počasí až do Alp. Dalším superlativem se pyšní vodopád Bílá strž, který je tím nejvyšším na Šumavě.
Po stopách Krále Šumavy
Jestli vás na procházkách lákají silné příběhy, pak si určitě projděte stezku Krále Šumavy, která vás provede po stopách proslulého převaděče Kiliána Nowotného. Historii pohraničních stráží připomíná také replika železné opony na Bučině. Za tajemnou atmosférou se vydejte k Obřímu hradu u Popelné, který je nejvýše položeným keltským hradištěm v Česku. Na posvátném místě Slovanů zase najdete rozhlednu Svatobor, z níž po zdolání 182 schodů uvidíte české i německé hřebeny hor, zříceninu Rabí nebo hrad Kašperk. Symbolický pramen nejdelší české řeky Vltavy pak hledejte na úpatí Černé hory a připomeňte si zde také osudy válečných zajatců, kteří v této oblasti těžili dřevo.
Přírodní poklady nejen v Boubíně
Za nádhernými výhledy pak putujte ještě na rozhledny Špičák a Zadov nebo vyhlídku Na Sedle. Panenskou přírodu, 400leté stromy a vzácné rostliny, které často jinde narostou, pak objevujte v Boubínském pralese, přírodní poklady se před vámi objeví i při procházkách naučnými stezkami Soumarské rašeliniště či na Sudslavickém okruhu, který je jednou z nejstarších naučných tras u nás.
Cyklotrasy na Kvildu
S trekingovými koly vyrazte na pohodovou trasu k pramenům Vltavy. Je na vás, zda si dáte okruh z Kvildy a zpět přes Borovou Ladu a Bučinu nebo vyrazíte z Modravy přes Filipovu Huť a po návštěvě pramene se zastavíte na Kvildě za výhledem. Kolem Kvildských slatí každopádně počítejte s většími kopci.
Pohodové stezky i náročný terén
Baví vás spíš nenáročné vyjížďky po silnici? Pak se vydejte z Nové Pece přes Stožec ke Schwarzenberskému kanálu. Cesty jsou pohodlné a ani na silničním kole vám to nebude příliš drncat. Poku ale terén naopak vyhledáváte, pak se s horským kolem vydejte na Černou horu. Při putování po stopách mistra Jana Husa se pěkně zapotíte a můžete se těšit nejen na adrenalinové sjezdy, ale i pořádná stoupání.
Pobyty a ubytování na Šumavě
Nejkrásnější zámky v republice
Jeden z nejvýznamnějších památkových komplexů ve střední Evropě se nachází jen kousek od Šumavy. Státní hrad a zámek Český Krumlov vás nadchne v kteroukoli roční dobu, a to i mimo sezónu, kdy bývají interiéry zavřené. Projděte si park se slavným otáčecím divadlem a nasajte atmosféru, která jinde nepanuje. Romantický výlet si můžete udělat také na zámek Kratochvíle.
Romantické hrady a zříceniny
Velké oblibě se těší také nejmohutnější česká zřícenina, kterou je hrad Rabí, nebo nedaleký hrad Velhartice, kde návštěvníci obdivují především netradiční mostové spojení věže a paláce. Na hradě Kašperk, který je nejvýše položeným královským hradem v Čechách, pak určitě vyrazte i s dětmi, pro které tu pořádají speciální prohlídky. Dalším „nej“ se pyšní Vítkův hrádek u Lipna, který je nejvýše postaveným hradem v celém Česku. Jeho historie sahá do 13. století a návštěvníky potěší překrásným výhledem nejen na Lipno, ale i celou Šumavu, Novohradské hory či vrcholky Alp.
Stejným směrem jako Český Krumlov je hrad Rožmberk, po kterém se možná ještě dnes prochází duch bílé paní Perchty. Za duchovním i estetickým zážitkem pak zajeďte ještě kousek dál, ke klášteru ve Vyšším Brodě, který je skutečným architektonickým skvostem. Založil ho Petr Vok z Rožmberka a vy si můžete projít jak přilehlý kostel, tak některé části kláštera.
Za historií dřeváků i krásnými vltavíny
Zpracování dřeva poznáte zblízka v krásném muzeu Dřevák na modravě, kde si sami v dílnách můžete materiál osahat a opracovat podle své fantazie. V zaniklé osadě Nové Údolí zase můžete navštívit Pošumavskou jižní dráhu, tedy železniční trať která měří pouhých 105 m a je tak nejkratší mezinárodní tratí vůbec. Projet se jí můžete jen o letních prázdninách, ale i tak dílo vláčkových nadšenců stojí za návštěvu.
V Prachaticích zajděte do muzea Zlaté stezky, po kterých se v historii do naší země dopravovala sůl. Další dopravní klenoty můžete obdivovat zase v Muzeu historických motocyklů Kašperské Hory. Hravost v sobě probudíte v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu, lásku k drahému kamení zase v muzeu vltavínů v Českém Krumlově.
Lidové stavby i technické památky
Jednou z nejzásadnějších technických památek šumavského kraje je rozhodně Schwarzenberský plavební kanál. Vodní cesta, po které se ještě ve 30. letech 20. století plavilo dřevo, vedla až do Vídně. Podobnou důležitost má i Vchynicko-tetovský plavební kanál, po němž se dřevo dopravovalo z nepřístupných oblastí Modravy. U něj uvidíte také unikátní hradlový most Rechle. Voda ze šumavských slatí se ovšem využívá i k výrobě elektřiny, jak se můžete zajít podívat k malé elektrárně Čeňkova pila, kde je přístupná také expozice původní elektrárny z roku 1912.
Na původní malebné pošumavské roubenky se jeďte podívat do Skanzenu lidové architektury v Chanovicích. Kromě obytné chalupy, stodoly a kůlny zde můžete navštívit také dřevorubecký srub a unikátně dochovaný dřevěný špýchar.
Pláže u Lipna i skryté rybníky
Vyrazte si k Lipenskému jezeru a podle svých preferencí si hledejte frekventované pláže s občerstvením i zázemím, kterých je požehnaně hlavně na pravém břehu. Na levém břehu, hlavně pak mezi obcí Přední Výtoň a hrází, najdete spíše menší pláže bez návalu turistů.
Lipno je na vás moc frekventované? Zamiřte tedy k Polecké nádrži alias jezírku, kde se obvykle s mnoha lidmi nepotkáte. Koupání je zde povoleno, ale možná vám bude stačit zamilovaně hledět na hladinu a romantickou okolní přírodu. Směrem na Klatovy zase můžete zajet k Hnačovskému rybníku, kde se dá i rybařit.
Pobyty a ubytování na Šumavě
Kam s kočárkem nebo na vozíčku?
Nenáročná a zároveň poznávací bezbariérová trasa vede podél Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Na začátku 6km stezky se pokocháte unikátním hradlovým mostem Rechle. Krásný výlet je i na Chalupskou slať, kde kolem jezírka s rašelinovými ostrůvky vede zpevněný 1 km dlouhý okruh. Pokud vás láká náročnější trasa, vydejte se z Antýglu na naučnou stezku Povydří nebo k Boubínským pralesem k Boubínskému jezírku. Vozíčkářům se zde doporučuje asistence. Pro děti, a to i ty, které ještě potřebují cestovat v kočárku, bude fajn zážitkem Mravenčí stezka v Srní s interaktivními prvky, prolézačkami a po cestě i osvěžující studánkou.
Pobyty a ubytování na Šumavě
Doporučené pěší výlety na Šumavě
Náš tip: Údolí říčky Blanice – turisty neobjevený poklad u Boubína
Mezi východním úbočím Boubína a podhůřím Šumavy si užijete tajuplnou a romantickou procházku divokou přírodou. Údolí obklopují skaliska i hustý les, nádherné louky a projdete se dokonce kolem dvou mlýnů – Blanického a Řepešínského, odkud se na trasu vyráží. Údolí a jeho okolí je také přírodní rezervací, setkáte se zde s řadou chráněných rostlin a uvidíte i pozůstatky zaniklých obcí, tu byly ještě před druhou světovou válkou. Územím vás provede naučná stezka Na soutoku s osmi zastaveními.
Hrady a zámky na Šumavě
Vyrazte s dětmi na Lipno
Tradiční kuchyně
I když pojedete s partou kamarádů nebo třeba s partnerem, ve většině hospůdek si budete připadat jako u babičky. Protože si tu téměř všude můžete dát pořádně husté a vydatné polévky, ve kterých stojí lžička. Ochutnejte šumavskou bramboračku, oukrop nebo kyselo. Lesní houby si dáte také v tradičním v černém kubovi, který je nejen na šumavsku spjat hlavně s vánočním časem, ale dáte si ho tady klidně i v létě. Vitamínovou bombou, která zároveň božsky chutná, jsou místní zelné speciality, jako jsou sklářské knedlíky a placky zelníky.
K tomu všemu se vám bude báječně hodit šumavské pivo, které se tu vaří hned v několika menších i větších pivovarech. V Železné Rudě je například druhý nejvýše položený pivovar v Evropě – Belvedér. Výtečné pivo vám načepují i v Kašperskohorském pivovaru či v tom Šumavském ve Vimperku. A jak vypadá typická horská sladká tečka? Může to být například trhanec či knedlík s lesními borůvkami nebo tradiční tvarohové volarské koláčky.
Zážitky i adrenalinové sporty na Šumavě
Co si na Šumavě přečíst?
Začtěte se do románu Houbařka od Viktorie Hanišové a putujte s hrdinkou Sárou šumavských lesích. Kromě toho, že knihu přečtete jedním dechem, pravděpodobně budete mít chuť vyrazit objevit Sářinu osvědčenou trasu, na které vždycky najde bohatou houbovou nadílku, která je jedinou její jistotou v jejím podivném, tichém a přitom dramatickém životě. A po návratu z dovolené můžete nostalgicky vzpomínat na nádhernou krajinu u seriálu Policie Modrava, který se zde natáčel, nebo u filmu Král Šumavy, jehož scény si můžete připomenout i na slavné převaděčské stezce.
9 tipů, kam se podívat na Šumavě
- Zajděte se pokochat vzácnou zelení na rašeliniště, zajímavým zpestřením výletu bude procházka po dřevěných chodníčcích u naučné stezky Tříjezerní slať.
- Hrad Kašperk určitě znáte z pohádky Anděl páně. Pokocháte se výhledy do okolí a rodiče zaujme, že zde mají prohlídky speciálně pro děti.
- Máte rádi, když jste za chvilku námahy při výstupu odměněni nádherným výhledem? Vydejte se z Prášil na Poledník a zpět po červené kolem Prášilských vodopádů.
- Nejvyšší horu Šumavy na českém území dobudete, když se vydáte po červené z Nového Údolí a přes Třístoličník. Je to túra dlouhá cca 15 km. Jistě vás zaujmou výhledy na Plešné jezero.
- Plešné jezero je jedním z oblíbených cílů kolem Lipna. Půjdete chvíli po asfaltu i terénem po Jezerní stezce a přes Kamenné moře. Cestou neminete potůčky, bludné balvany, prales ani obří borůvčí.
- Přijďte prozkoumat zříceninu Velhartice, uvidíte zbytky vinopalny a v areálu si můžete zahrát několik her. A vydejte se po 4,5 km dlouhé naučné stezce k chatě Jana Wericha, který si ji nechal postavit podle chaloupky Karafiátových Broučků.
- Jen kilometr od hraničního přechodu Zadní Zvonková najdete rozhlednu Moldaublick, na kterou se vyplatí vystoupat kvůli dechberoucím výhledům na údolí Vltavy a Lipno.
- Vezměte do přírody děti, od Modravy to na Tříjezerní slať máte 3 km, anebo nechte auto na parkovišti pod Antýglem. A můžete udělat i 11 km dlouhý okruh na kole, dejte se podél Roklanského potoka a Javoří pily.
- Hrad Rabí najdete 9 km od Sušice, a tohoto krále českých hradů byste neměli vynechat. Obdivovat budete majestátní hradby i expozici středověkých kachlů. Dostanete se sem pěšky, na kole i lodí po Otavě.
Nejoblíbenější lyžařské areály na jihu Čech
Mezi ty nejlepší ski areály na Šumavě jednoznačně patří Zadov, Ski areál Lipno nebo Špičák v Železné Rudě. Najdete tu skvělé podmínky na lyžování s dětmi i pro zkušené sjezdaře. Běžkaři svou bílou stopu najdou na Šumavské magistrále. Podívejte se na článek o šumavských ski areálech.