Lanovka na Ještěd je jediná a také poslední lanovka, kterou u nás provozují České dráhy. Vyveze vás až skoro k vysílači s rozhlednou. Že netoužíte po společnosti ostatních turistů? Tak to vezměte na Smrk, nejvyšší horu Jizerských hor, kde se tyčí moderní ocelová vyhlídková věž.
Co dělat v Jizerských horách?
Vyrazte na kola, túru i do křišťálového údolí
Dřív byly Jizerky považovány za výběžek Krkonoš. K okouzlování turistů ale společnost žádných dalších hor nepotřebují. Vyšlápněte na nejvyšší vrchol Smrk a k prameni Jizery, odkud uvidíte až na Ještěd. Projděte se k vodopádům na Štolpichu, provětrejte běžky, kola či turistické boty na Jizerské magistrále. Od přírody si dejte pauzu na zámku Sychrov nebo se nechte oslňovat jabloneckou bižuterií.
Dřív byly Jizerky považovány za výběžek Krkonoš. K okouzlování turistů ale společnost žádných dalších hor nepotřebují. Vyšlápněte na nejvyšší vrchol Smrk a k prameni Jizery, odkud uvidíte až na Ještěd. Projděte se k vodopádům na Štolpichu, provětrejte běžky, kola či turistické boty na Jizerské magistrále. Od přírody si dejte pauzu na zámku Sychrov nebo se nechte oslňovat jabloneckou bižuterií.
5 jizerských nej
Vyberte si nejlepší ubytování v Jizerských horách
Lanovkou na Ještěd nebo pěšky na Smrk?
Objevujte perly Jizerských hor
Na nejvyšší horu Smrk i k nádherným vodopádům
Než se vydáte na Ještěd, který je sice dominantou kraje, ale není přímo součástí Jizerek, vydejte se na Smrk. Právě on je nejvyšším vrcholem Jizerských hor, Ještěd dokonce převyšuje a z jeho rozhledny uvidíte nádherná panoramata. Oblíbenou vyhlídkou jsou také Pytlácké kameny, odkud se můžete rozhlédnout nejen po malebném údolí Jizery a okolních osadách, za návštěvu stojí i rozhledny Královka, Bramberk, Štěpánka a mnoho dalších. Příjemný a nenáročný poznávací výlet vás čeká na naučné stezce Rašeliniště Jizerky ve stejnojmenné přírodní rezervaci. Kochejte se Safírovým potokem i vzácnými rostlinami.
Kromě kopců lákají turisty do Jizerských hor také rozmanité vodní divy. Zajeďte se podívat na vodopády Černé Desné či kaskády u Jedlového dolu. A když už budete poblíž, dojděte až k vodní nádrži Josefův důl, která je v Jizerkách největší a zároveň nejnovější. Silným zážitkem je také procházka po dně Protržené přehrady. Někdejší přehrada Desná se v roce 1916 protrhla a smetla část obce Desná. Dnes tu uvidíte pozůstatky hráze a další připomínky tragédie. Odtud to pak není daleko k vodní nádrži Souš, která byla zbudována současně s Desnou.
Cyklisty potkáte nejen na magistrále
Projet si Jizerskou magistrálu je téměř povinností každého cyklisty v Jizerkách. Nastoupit na ni můžete například v Bedřichově, v Liberci, u Josefova dolu nebo u chaty Hubertka u Bílého Potoka. Úžasnou projížďku slibuje i Hřebenovka, tedy trasa propojující nejkrásnější místa vrcholových partií Jizerek, Lužických a Žitavských hor a také Ještědsko-kozákovského hřbetu.
Jestli vás lákají spíše sjezdy na horských kolech, zamiřte do Nového Města pod Smrkem či k Obřímu sudu nad Lázněmi Libverda, odkud vedou jizerské singltreky. Frčí jen jedním směrem a jsou poměrně úzké, takže vyžadují trochu zkušeností. Díky tomu však nijak netrpí okolní příroda.
Vytipovali jsme pro vás ještě další cyklotrasy v Jizerských horách.
Přírodní koupání i oblíbený aquapark
S dekou vyrazte k přehradě Fojtka. Pokud si nechcete brát plavky, tak nemusíte, protože tu najdete i nudapláž. Za osvěžujícím koupáním můžete zamířit také na Mlýnickou přehradu, kde se obvykle nepotkáte s davy plavců, nebo k nádrži Bedřichov, která je o něco vytíženější. V Bedřichově navíc najdete i Vodní ráj Volaréza.
Na koupalištích Tanvald, Vápenka či Hejnice se těšte nejen na příjemné zázemí, ale i na pohodu ve stínu okolních lesů. Pokud milujete vodní atrakce, vyrazte do Aquacentra Babylon v Liberci, kde vás čeká nejen koupání, ale i hromada zážitků.
Co dělat, když prší? I počasí v Jizerských horách umí překvapit. S našimi tipy, kam se schovat, ale budete v suchu. Vyrazte na zámek Sychrov nebo do Muzea skla v Jablonci.
Zámek Sychrov a další poklady kraje
Projděte si pohádkový zámek Sychrov, ve kterém se natáčela Zlatovláska, Nesmrtelná teta nebo třeba Nejkrásnější hádanka, ale určitě nezůstávejte jen u něj. Silný zážitek vás čeká i na zámku Frýdlant, který se pyšní nejstaršími expozicemi ve střední Evropě a velmi cennými historickými sbírkami. Dalším trumfem se může pochlubit klasicistní zámek v Liberci, který ukrývá jednu z největších expozic skleněných výrobků na světě.
Na slavnosti, jarmarky ale i poutavé prohlídky se pak vydejte na hrad Grabštejn, z jehož věže se navíc pokocháte výhledem na trojmezí Čech, Německa a Polska. K romantickým výletům jsou jako stvořené zříceniny hradů Falkenburg či Hamrštejn.
Muzea věnovaná sklářství i lidem
Křišťálové údolí protíná celé severní Čechy. Nejde o žádnou tajemnou stezku, ale o projekt sdružující proslulé české sklárny. České sklo nazývané také jako český křišťál, je doma i v Jizerských horách a vy ho můžete vidět nejen v jednotlivých sklárnách, ale hlavně v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Místní expozice skla je největší stálou výstavou tohoto typu v Česku.
Jak se v 19. století žilo v horách, vám přiblíží Muzeum Jizerských hor v osadě Jizerka. Budova bývalé školy z roku 1889 je krásná sama o sobě. Za trochou tajemna vyrazte do Kittelova muzea. Ocitnete se v historickém obydlí severočeského Fausta, úspěšného léčitele a lékaře Kittela, který podle pověstí zaprodal svou duši ďáblu. Že si raději hrajete? Pak pro vás bude tím pravým Muzeum výroby hraček v Jiřetíně, liberecké Muzeum kostek plné Lega nebo Automuzeum ve Vratislavicích.
Architektonické klenoty i žijící skanzen
Liberec má ve své nabídce mnoho zajímavých památek a atrakcí. Tou z oblasti architektury jsou rozhodně historické valdštejnské domky ze 17. století, o něco mladší je pak roubený Šolcův dům z 18 století. Pokud pak chcete vidět jediný funkční větrný mlýn v Čechách, vyrazte do Jindřichovic pod Smrkem. Kousek od něj najdete i Žijící skanzen, jehož hlavní chloubou je muzeum ve víc než 300 let starém podstávkovém domě, kde uvidíte každodenní realitu života na venkově před průmyslovou revolucí.
Výlety s dětmi v Jizerských horách
Náš tip: Tajné dostaveníčko na Finkově kameni opředeném pověstmi
Objevte nádhernou skalní vyhlídku nad obcí Smržovka. Z vrcholku skalisek můžete pozorovat nejen hřeben Krkonoš, ale také města Tanvald a Smržovka či unikátní technickou památku, kterou je žulový železniční viadukt od italských stavitelů z 19. století. Co však na Finkův kámen láká nejvíce, je Čertova studánka. Skalní mísa o hloubce půl metru má tvar srdce a podle pověsti ji vodou naplnil čert, který prohrál sázku s dřevařem. Romantičtější verze legendy praví dokonce o skřítkovi, jenž prohlubeň zalil slzami z nešťastné lásky. Zavede vás sem lesem modrá turistická značka od nádraží ve Smržovce.
V Jizerských horách najdete i krásné památky
Adrenalin, sport a akční zážitky v Jizerkách
Tradiční kuchyně
Kromě toho, že se v kraji daří sklu, daří se v Jizerkách i pivu. Proto si v místních hospůdkách neváhejte nechat natočit pivo Konrad z Vratislavic nebo hledejte rodinné pivovary, jako je minipivovar Studánka či pivovar Vendelín. Sladký život mají obyvatelé Jizerských hor díky bohaté produkci medu. Ten nejlepší med mívá označení Regionální produkt Jizerských hor a zaručuje, že včelky na něj sbíraly nektar převážně v čisté přírodě chráněné krajinné oblasti, nikoli na chemicky ošetřovaných polích.
Co v regionu určitě ochutnat? Jizerskohorská kuchyně jako taková neexistuje, v kraji se připravují stejné lahůdky jako v Krušných horách. Proto když uvidíte na jídelním lístku sejkory alias bramborové placky, jděte do nich. Stejně tak si pošmáknete na specialitách z lesních hub nebo borůvek.
Kde se dobře najíst a napít?
Co si na dovolené v Jizerských horách číst?
Jestli tajemný doktor Kittel uzavřel smlouvu s ďáblem či nikoli, můžete posoudit sami. Stačí si přečíst knihu od Karla R. Fischera s názvem Doktor Kittel, severočeský Faust v legendách, která krom pověstí obsahuje i léčitelův životopis a související texty. Pokud se chystáte na Ještěd, zabalte si do batůžku také román Grandhotel od Jaroslava Rudiše, který se dočkal také zfilmování (režie se ujal David Ondříček). Pokud vás neláká próza, začtěte se do sbírek Hany Fouskové, „prokleté“ básnířky z Podještědí.
8 tipů, co neminout v Jizerkách
- Než vyrazíte na Ještěd, podívejte se na jeho vrchol z nejvyšší hory Jizerek, tedy ze Smrku. Z tamní rozhledny je za dobrého počasí vidět až na Krkonoše, Lužické hory či do sousedního Polska, na Bezděz nebo dokonce Říp.
- Chystáte se do Jizerských hor s dětmi? Zamiřte do oblasti Bedřichova a odtud na rozhlednu Královka, u které je fajn hřiště, či k Prezidentské chatě, kde dobře vaří a v létě tam potkáte dokonce velblouda a koně.
- V Bedřichově nově najdete na stadionu flow trail pro kola, který je vhodný i pro malé děti.
- Jizerské hory nadchnou nejen svými lesy a kopci, ale také sítí krásných přehrad. Například přehrada Fojtka vám učaruje jak poklidnou atmosférou, tak okolní zelení, kterou tvoří mimo jiné i vzácné a chráněné tisy.
- S dětmi se můžete o vzácných stromech ledacos dozvědět na naučné stezce Fojtecké tisy, kterou najdete u přírodní památky Pod Dračí skálou.
- Věděli jste, že se v Jizerských horách tyčí nejvýše položený maják na světě? Splněný sen Járy Cimrmana najdete v nadmořské výšce 803 metrů. Konstrukce slouží jako rozhledna a současně i Cimrmanovo muzeum.
- U rozhleden Štěpánka a Bramberk se sice nezasmějete tolik jako u Majáku Járy Cimrmana, ale zato se tam dobře najíte.
- K těm nejromantičtějším místům kraje patří bezesporu vodopády Štolpichu. Jeden z největších českých vodopádů se jmenuje Velký Štolpich a pyšní se výškou 30 m.