Vydejte se s dětmi na výlet za jeskynními skřítky do Moravského krasu, za vodními hrátkami plavte do Aqualandu Moravia nebo si zahrajte na Indiány ve Westernovém městečku. O tom, kde se bude na jižní Moravě líbit dětem, jsme psali i v našem magazínu.
Na jižní Moravu nejen za vínem
Památky UNESCO, Pálava i brněnská kavárna
Právě díky jižní Moravě nemusí Češi litovat, že nebydlí v Provence či Toskánsku. Víno je tu dobré, krajina malebná a projížďky na kole boží. Procestujte vinařské cyklostezky, zastavte se na zámcích, které si zamilovali i filmaři, obdivujte památky UNESCO v čele s Lednicko-valtickým areálem. Navštivte mamuta a Věstonickou venuši v brněnských muzeích, objevte brněnskou kavárnu i noční život. S dětmi jeďte na Macochu, za romantikou na Pálavské vrchy.
Právě díky jižní Moravě nemusí Češi litovat, že nebydlí v Provence či Toskánsku. Víno je tu dobré, krajina malebná a projížďky na kole boží. Procestujte vinařské cyklostezky, zastavte se na zámcích, které si zamilovali i filmaři, obdivujte památky UNESCO v čele s Lednicko-valtickým areálem. Navštivte mamuta a Věstonickou venuši v brněnských muzeích, objevte brněnskou kavárnu i noční život. S dětmi jeďte na Macochu, za romantikou na Pálavské vrchy.
5 nej jižní Moravy
Procestujte Lednicko-valtický areál se všemi jeho památkami
Vyberte si nejlepší ubytování na jižní Moravě
Objevujte poklady UNESCO po celé jižní Moravě
Kulturní dědictví i historické skvosty
Jen jižní Morava se na seznam světového dědictví UNESCO zapsala hned několikrát. Jednou se tam vešel celý Lednicko-valtický areál se všemi zámky, drobnými stavbami (salety), jako je Janův hrad, Apollónův chrám či Tři Grácie a také nespočtem přírodních klenotů. Další zářez pak udělala funkcionalistická vila Tugendhat v Brně. Z těch nehmotných památek pak na seznamu najdete také mužský tanec Slovácký verbuňk, lidový obyčej Jízda králů či umění modrotisku, které můžete obdivovat ve Strážnici.
Zámecká trojice – Mikulov, Lednice, Valtice
O víně, o životě Římanů a Germánů v kraji pod Pálavou a historii uměleckých slohů od gotiky po empír se dozvíte v zajímavých expozicích na zámku v Mikulově. Prostory, kde se natáčela úspěšná série o Marii Terezii, zase uvidíte ve valtickém zámku a zámek v Lednici vám učaruje nejen překrásnými vnitřními expozicemi, ale i francouzským parkem kombinovaným s anglickou zahradou a romantickými stavbami, jako je Minaret, umělá jeskyně či akvadukt.
Klenoty u Vranovské přehrady
Od jihomoravského Jadranu, alias Vranovské přehrady, si odskočte k zámku Vranov nad Dyjí, který je perlou barokní architektury a je od něj překrásný výhled nejen na přehradu. Nedaleko Vranova pak najdete ještě jeden z nejstarších českých hradů s úžasnou romantickou atmosférou, hrad Bítov, kde ještě před pár lety působil jako kastelán básník “Šestatřicátník” Jiří Kuběna. Ve Znojmě se určitě projděte na hrad a k Rotundě sv. Kateřiny, odkud je jako na dlani vidět znojemský viadukt. V Brně je zase téměř povinné navštívit hrad Špilberk, kde je přístupných hned několik okruhů včetně proslulých kasemat.
Brněnská muzea i věstonický archeopark
Největší a nejstarší muzeum na Moravě najdete v Brně. A aby toho nebylo málo, právě v Moravském zemském muzeu se můžete setkat s Věstonickou venuší. Tedy s keramickou soškou z období 29 000–25 000 let před naším letopočtem, která je tak nejstarší nalezenou keramickou soškou na světě. Venuše je uložena ve sbírkách pavilonu Anthropos, kam chodí rády také děti okukovat model mamuta v životní velikosti. Období lovců mamutů si připomenete také v Dolních Věstonicích a Archeoparku Pavlov, kde se nachází expozice nejen o Věstonické venuši, ale i o mnoha dalších cenných nálezech této oblasti.
Zajímavosti jižní Moravy však nejsou spojovány vždycky jen s pravěkem. Naopak, v brněnském Technickém muzeu se podíváte pod pokličku moderních vynálezů. Technologické zajímavosti jiného rázu vás čekají v Muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích, jež je pobočkou Národního zemědělského muzea a kromě rozsáhlé expozice o Lednicko-valtickém areálu tu najdete také unikátní sbírku vinařských lisů a mnoho dalšího.
Folklór a vinařská tradice
Pravý jihomoravský folklór můžete každoročně okusit na známém festivalu ve Strážnici. Ovšem místo, kde se koná, tedy Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy můžete navštívit i kdykoliv jindy. K vidění jsou desítky lidových staveb, vinohradnický areál a mnoho dalšího. Za poznáním vinařské tradice zamiřte také do Velkých Pavlovic, kde se nachází řada historických vinných sklepů a lisoven. Mnohá vinařství a vinařské domy můžete navštívit také v Pavlově. Kouzelná je i vesnička vinných sklepů v Nechorech. Další sklep, který sice nikdy nebyl vinným sklípkem, ale přitahuje pozornost návštěvníků, je Malovaný sklep v Šatově, jehož stěny zdobí osobité malby lidového umělce Maxmilliana Appeltauera.
Jižní Morava lidová i kulturní
Co dělat v přírodě?
Do přírody i v Brně
Pokud zakotvíte v Brně, vydejte se na procházku do Mariánského údolí, které je dostupné MHD a přitom se zde ukrývají takové poklady, jako je hradiště Staré zámky z mladší doby kamenné, zřícenina Horákovského hradu či jeskyně Ochozká. Z jihomoravské metropole to není daleko ani do Židlochovic, nad kterými se tyčí jedinečná Akátová rozhledna. Z jejího vrcholu uvidíte na Pavlovské kopce včetně svatého Kopečku u Mikulova, na brněnské dominanty Špilberk a Petrov i na městečko Rajhrad s dvěma kláštery.
Mikulov a Pálava
V Mikulově zase stojí za výšlap ke středověké dělostřelecké věži Kozí hrádek na Kozím vrchu. Pokud ale chcete procházku spojit i s duchovním zastavením, pak vyšplhejte spíše na mikulovský Svatý Kopeček, ze kterého je nejen božský výhled, ale zároveň zde vede nejstarší křížová cesta v celé zemi. Pavlovské vrchy zdobí zase romantická zřícenina Sirotčí hrádek vyprávějící smutnou legendu o Orphanovi a také zřícenina hradu Děvičky (Dívčí hrady), který je pojmenován po třech skalních útesech – pověst praví, že jsou to zkamenělé dívky.
Zpátky do jeskyní
Pokud vás lákají spíše sestupy do hlubin, pak zamiřte do CHKO Moravský kras, kde bylo objeveno víc než tisíc jeskyní. Podívat se můžete do těch Punkevních, kde je i proslulá propast Macocha a kudy může proplout po podzemní říčce Punkvě. Za vidění ovšem stojí i Kateřinská jeskyně či Balcarka a archeologické nálezy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. Další přírodní poklady pak objevíte u soutoku řeky Dyje a Moravy, kde se ukrývá moravská Amazonie plná vzácných živočichů, případně na stezkách Národního parku Podyjí.
Cyklostezky jižní Moravy
Nenáročný terén a teplé počasí dělají z jižní Moravy zem cyklistům zaslíbenou. Projeďte si Moravské vinařské stezky, které vás zavedou nejen do sklípků, ale i ke známým památkám kraje. Jižní částí Lednicko-valtického areálu vás provede pohodová okružní cyklotrasa přes Valtice, Břeclav a Pohansko. Pojedete převážně po asfaltu a zpevněných lesních cestách a cestou se pokocháte hned několika památkami rodu Lichtenštejnů.
Za vínem se vydejte také přes hranice do Rakouska a projeďte se po stezkách Weinviertelu. Můžete se na ně napojit například z Hevlína přes městečko Laa an der Thaya nebo jet přes Hnanice směrem do historického městečka Retz, kde doporučujeme okouknout nejen povrch, ale i podzemí. Rakouské stezky jsou dobře značené a kvalitně upravované.
Cyklo romantiku při západu slunce nebo odpočinkovou projížďku si užijete okolo vodní nádrže Nové Mlýny. Okruh je nenáročný a naprostá placka, takže ho můžete absolvovat i s dětmi. Jako bonus si můžete udělat odbočku na turistickou trasu do Strachotína, kde je podél cesty rozeseta spousta vinných sklípků.
Moravské moře i oblíbený Aqualand
Jako první vás nejspíš napadne zajet k moravskému Jadranu, tedy Vranovské přehradě. 30 km dlouhá nádrž se pyšní čistou vodou a nádherným okolím, kterému vévodí zámek Vranov nad Dyjí. Další známá nádrž je ta Novomlýnská, která nabízí pohodové koupání ve dvou zátokách, u kterých najdete travnaté i písečné pláže. Kousek to odsud budete mít i do Aqualandu Moravia.
Nádherná je ale také lokalita koupacího biotopu u zámku Oslavany, která je navíc uzpůsobená také malým dětem (pouze sem nesmí psi). Užijete si koupání na někdejší zámecké zahradě a můžete zajít také do geoparku či fitness zóny, které jsou součástí areálu. Pokud si uděláte výlet k Moravskému krasu, pak se můžete zastavit vykoupat na Křetínce, vodní nádrži u Letovic, kde se mohou koupat i pejsci, dá se zde rybařit a provozovat nejrůznější vodní sporty.
Kam s kočárkem nebo na vozíčku?
Až budete mít projetý celý zámecký park v Lednici i další přilehlé cyklostezky, vyrazte na okruh kolem Novomlýnské nádrže, který má dokonale rovinatý terén. Za unikátní architekturou a zároveň výhledem se vydejte na spirálovou rozhlednu v Kobylí na Břeclavsku, která je díky svému tvaru pohodlně přístupná jak vozíčkům, tak kočárkům. Bez omezení si můžete dopřát i výlet parníkem na brněnský hrad Veveří a za mnohými útvary Moravského krasu.
Kam na jihu s dětmi?
Náš tip: Odhalte tajemství pravěké svatyně jen kousek od Brna
Projděte se z Adamova u Brna až k tajemné jeskyni, kterou obývali lidé už v dobách mladšího paleolitu. Býčí skála společně s Rudickým propadáním patří k druhému největšímu jeskynnímu systému v Česku a po víc než dvě tisíciletí navíc ukrývala hrozivé tajemství, V jeskynní svatyni se totiž odehrál mezi 7. až 4. stoletím před naším letopočtem hromadný masakr několika desítek lidí, převážně mladých žen. Archeologické nálezy dokládají překvapivou brutalitu, s jakou bylo s osobami zacházeno.
Co dělat, když prší?
Zážitky, adrenalin a sport na jižní Moravě
Jižní Morava zachycená všemi smysly
Tradiční kuchyně
Jedete-li do kraje vína, zdá se, že nic jiného do žaludku potřebovat nebudete. Ovšem byla by škoda neochutnat místní speciality z řad pokrmů. Právě na jihu Moravy se drží tradice zabijaček a z těch například vyšel i známý recept na moravského vrabce (vrabce se říkalo odřezkům masa, které se po zabijačce pekly v pekáčku). Z dalších známých jídel musíme zmínit znojemskou pečeni, která se Znojmu přiblížila pouze použitím tradičních kyselých okurčiček. Ovšem pokud ke Znojmu zabloudíte, pečeni najdete snad v každém podniku.
Na jaře, kdy dozrává chřest, jsou Mekkou gurmánů Ivančice. “Špargl” ze zdejších polí byl dlouho ten nejjemnější v širém okolí a putoval až na císařský stůl do Vídně.
Kromě vinné révy se na jihu daří také meruňkám, vyhlášené jsou ty z Velkých Pavlovic. Ochutnejte je samotné, v knedlících, na koláči nebo v džemu a nebojte se je kombinovat s mladým bílým vínem. Hodit se k nim bude například odrůda Ryzlink Rýnský. Další sladkou delikatesou jsou babiččiny ertepláky. Tradiční bramborové placky pečené přímo na plotně se polévají sádlem, mažou povidly a sypou mákem s cukrem. Vymění-li se bramborové těsto za kynuté, jsou z toho béleše.
Kde se dobře najíte?
Jaké filmy a knihy vás přenesou na jih Moravy?
Přesto, že se film Nuda v Brně v jihomoravské metropoli skoro netočil, ikonické lokace, jako je náměstí Svobody, “Maliňák” nebo nádraží Zvonařka se na plátně mihnou. Pokud chcete z Brna vidět ve Filmu zajímavější prostory, pak si pusťte Skleněný pokoj, v němž hraje hlavní roli funkcionalistická vila Tugendhat a dámy Hanna Alström a Carice van Houten. Zase z jiného pohledu vám ducha jižní Moravy přiblíží romány Kateřiny Tučkové, brněnské rodačky, která za román Vyhnání Gerty Schnirch o tragickém poválečném pochodu smrti získala ocenění Magnesia Litera.
6 tipů, jak si užít jižní Moravu naplno
- Jak najít to nejlepší víno? Na kole! Projeďte síť Moravských vinařských stezek křížem krážem a poznejte nespočet vinných sklípků, z nichž mnohé nabízí i ochutnávku.
- Jako moravské Toskánsko je nazývaná zvlněná krajina kolem Kyjova. Nejen pro super fotku, ale i na dobré víno se vydejte do malebného kraje s rozsáhlými poli a ojedinělými stromy, větrnými mlýny či kapličkami.
- Pokud ve vás dřímá duše kovboje či Indiána, vyjeďte si do Boskovic, kde najdete oblíbené Westernové městečko s autentickou atmosférou Divokého západu.
- Za písečnými dunami nemusíte až na Saharu, stačí zajet k Bzenci. Váté písky byly prohlášeny za národní přírodní rezervaci a můžete zde vidět dokonce i kudlanku nábožnou.
- Vranovské přehradě možná chybí slaná voda, ovšem jinak s leckterým mořem může klidně soutěžit. Osvěžující koupání prostřídejte s plavbou na lodičce nebo šlapadle, případně zkuste windsurfing.
- Čápa černého nebo bobra můžete potkat v moravské Amazonii. Tedy v lužních lesích u soutoku řeky Dyje a Moravy.