Nejkrásnější místa Českého Švýcarska
Co vás okouzlí víc než Pravčická brána?
Největší přírodní skalní brána v Evropě je samozřejmě hlavním lákadlem. Ovšem stejně mocně na vás zapůsobí panorama Tiských stěn či soutěsky říčky Kamenice. Za pohádkovou atmosférou putujte k Dolskému mlýnu nebo do Kyjovského údolí. Pokud vás láká na skály rovnou vylézt, začněte na Děčínské via ferratě, která je i pro začátečníky. Křehčí poklady najdete v Růžové zahradě děčínského zámku, jejíž růže byly proslulé v celé habsburské monarchii.
Největší přírodní skalní brána v Evropě je samozřejmě hlavním lákadlem. Ovšem stejně mocně na vás zapůsobí panorama Tiských stěn či soutěsky říčky Kamenice. Za pohádkovou atmosférou putujte k Dolskému mlýnu nebo do Kyjovského údolí. Pokud vás láká na skály rovnou vylézt, začněte na Děčínské via ferratě, která je i pro začátečníky. Křehčí poklady najdete v Růžové zahradě děčínského zámku, jejíž růže byly proslulé v celé habsburské monarchii.
5 nej z Českého Švýcarska
Pravčická brána a její sestry
Vyberte si nejlepší ubytování v Českém Švýcarsku
Co musíte zažít v Českém Švýcarsku?
Procházky k dominantám i plavba soutěskami
Jedna dovolená v Národním parku České Švýcarsko vám na prozkoumání těch nejkrásnějších tras a míst určitě stačit nebude. Užijte si nenáročnou procházku Hřenskem a směrem k Pravčické bráně popojeďte autem nebo autobusem. Pokud vás láká celodenní výšlap, naplánujte si okruh přes Hřensko, Pravčickou bránu, Mezní Louku, a k Divoké i Edmundově Soutěsce a odtud zpět do Hřenska. Po naučné trase ujdete celkem 16 kilometrů a pokocháte se těmi nejkrásnějšími scenériemi, které může nabídnout pouze České Švýcarsko. Soutěskami na řece Kamenici se navíc můžete proplout po lodičkách a podívat se na skalní útvary z jiné perspektivy.
Odkud budete mít národní park jako na dlani? Kromě vyhlídky od Pravčické brány stojí za výšlap také Vilemínina stěna či například Belvedér. Belvedér je zároveň nejstarší vyhlídkou parku a z jeho vyhlídkové skalní terasy uvidíte na Labský kaňon, který je tím nejmohutnějším pískovcovým kaňonem v Evropě, i saské stolové hory.
Cyklostezky podél Labe
Pokud hledáte hlavně pohodovou projížďku, vyrazte podél řeky Labe. Vede tudy Labská trasa, což je udržovaná cyklotrasa, po které můžete dojet až do Německa a povrchem i reliéfem je vhodná jak pro děti, tak pro inline bruslaře.
Na o poznání náročnější a zážitkovější vyjížďku na horském kole se vydejte po zhruba 50kilometrové okružní trase z Děčína přes Hřensko, parkem České Švýcarsko kolem Jetřichovic a Růžovského vrchu a zpět do Děčína. Těšte se jak na delší stoupání, tak na cestu přívozem přes Labe a hlavně na úžasné výhledy, které vám budou odměnou za vynaloženou dřinu.
Romantické zříceniny a děčínský zámek
Skalnatá krajina byla jako stvořená pro budování strážních hradů, po nichž v Českém Švýcarsku zůstalo hned několik romantických zřícenin. V Ústí nad Labem si vyjděte ke zřícenině hradu Střekov, v Jetřichovicích objevte pozůstatky skalního hradu Falkenštejn a v Jiřetíně pod Jedlovou ruiny Tolštejn.
Jednou z památek číslo jedna je však děčínský zámek, který se tyčí na skále u řeky Labe. Projděte si nejen skvostné interiéry a monumentální barokní konírnu, ale i nádhernou Růžovou zahradu či rozsáhlé Jižní zahrady s čajovým pavilonem, kašnou a spoustou květin.
Poznejte historii kraje i místní tradice
Pokud vás zajímá historie Národního parku a oblast Děčínska, rozhodně navštivte oblastní muzeum města Děčín a tematicky spřízněnou expozici v Domě Českého Švýcarska v Krásné lípě. Kromě interaktivní výstavy, která vám umožní poznat krajinu národního parku všemi smysly, vás tu čeká také projekce filmu Krajina tajemství, který vás seznámí s tajemstvími Českého Švýcarska za výkladu herců Františka Němce a Vladimíra Dlouhého.
Máte náladu na něco ostřejšího? Zamiřte do Muzea nožířské tradice v Mikulášovicích, kde se dozvíte mnoho zajímavého o historii celého řemesla.
Skanzen i poutní místa
Neopakovatelný zážitek vás čeká v nejmladším českém skanzenu, kterým je Muzeum v přírodě Zubrnice. Založen je na místě historické vesničky v kopcích Českého středohoří. Nahlédněte do starodávných světniček, prozkoumejte vodní mlýn a poznejte střípky tehdejšího způsobu života. Několikrát do roka se tu konají i tradiční trhy či pouť.
Za vidění stojí také Křížová hora, poutní místo, na které vede křížová cesta z Jiřetína pod Jedlovou. Cesta lemovaná čtrnácti kapličkami připomíná legendu o zjevení Spasitele sedmi bratrům.
Jezera a rybníky bez davu turistů
V Českém Švýcarsku najdete v létě rovnou několik možností, jak se zchladit a trochu si zaplavat. Vydejte se do čistých vod a za božským klidem k Vlčímu jezeru, rybařit se pak dá u nedalekého Liščího jezera. S dětmi se vydejte rybníku na Maxičkách, u kterého je v provozu i občerstvení a hlavně je tu pohodlnější přístup do vody.
Oblíbená koupaliště a aquaparky
Kam s kočárkem nebo na vozíčku?
Malebná obec Hřensko neklade bariéry nikomu. Dostanete se z ní bez potíží dokonce až k začátku Edmundovy soutěsky. V okolí se můžete vydat na několik dalších bezbariérových výletů, jako například z Maxiček k Mlýnskému rybníku nebo po cyklostezce z Děčína až do Dolního Žlebu či do Německa. Na vozíku a s kočárkem lze dojet také až k zámku Děčín a po překonání dvou schodů i do zámecké Růžové zahrady. Bezbariérově funguje také přívoz Hřensko – Schöna přes Labe.
Kam na výlet do přírody v Českém Švýcarsku?
Kam vyrazit s dětmi?
Adrenalinové zážitky, sport i zábava
Tradiční kuchyně
K severu Čech patří hlavně vydatné a silné polévky. Proto si po výšlapu nezapomeňte dát tradiční česnečku, kyselo nebo houbovou polévku z lesních úlovků. Doma jsou tu prý i vepřové závitky, z dezertů frčí hlavně lívance. Co však nemůže ujít vašim mlsným jazýčkům, je severočeské pivo. Vyhlášené pivovary Kocour, Falkenštejn, Nomád nebo Cvikov vás přivítají s otevřenou náručí a vychlazeným půllitrem. Je libo něco silnějšího? Pak navštivte v Dolním Podluží palírnu Galli Distillery, kde si dáte pravou Lužickou bylinnou a jiné domácí pálenky.
Na co kouknout před dovolenou v Českém Švýcarsku?
S dětmi určitě na pohádky. Dolský mlýn u Jetřichovic proslavila nejprve Pyšná princezna, v novém tisíciletí se tu natáčel další pohádkový příběh s názvem Peklo s princeznou. Pokud ale preferujete spíše hollywoodský formát, určitě si pusťte Letopisy Narnie, ve kterých si zahrála jak Pravčická brána, tak například Tiské stěny. A nedaleko odtud pak leží malá vesnička Kytlice. Právě ta je dějištěm románu Ireny Obermannové, Jasnozřivost, který vám ukrátí dlouhé chvilky na cestách.
5 tipů, jak se nechat okouzlit Českým Švýcarskem
- K Pravčické bráně se dostanou jak zdatní turisté, tak ti, kteří preferují méně náročné trasy. Kratší a strmější je výšlap z Hřenska, pohodovější je cesta z Mezní Louky a vede podél Křídelních stěn.
- Za nejkrásnějšími výhledy na celý národní park putujte nejen k Pravčické bráně, ale třeba i k pozůstatkům skalního hradu Šaunštejn.
- Věděli jste, že nejvyšší horu Japonska najdete i na Děčínsku? Děčínská Fudžijama je přezdívka Růžovského vrchu, který je jednou z dominant krajiny.
- Dokonalou romantiku si užijete při plavbě na lodičkách soutěskami řeky Kamenice. Edmundova a Divoká soutěska patří k největším perlám NP České Švýcarsko.
- K nejstarší vyhlídce kraje, Belvedéru, se dostanete autem nebo z Labské Stráně po červené turistické značce. Užijte si výhled na Labský kaňon i saské stolové hory.