Možností, kam s dětmi vyrazit na výlet, je v Krušných horách nespočet. Objevte Ježíškovu cestu s hravými úkoly, pohádkovou Stezku krušnohorských pověstí, Zoopark Chomutov se skanzenem nebo kouzelné Údolí mlýnků.
Objevte kouzlo Krušných hor
Poklady UNESCO, Ježíškova cesta i boží traily
Od Krušných hor můžete čekat cokoliv a to vám také splní. Užijte si nádhernou přírodu v Bezručově údolí, u Rotavských varhan či na Božídarském rašeliništi, na Ježíškově cestě pak objevujte dětský svět. U srdce vás píchne, až projdete Jáchymovské peklo a jiné hornické památky UNESCO. Náladu vám spraví výhled z Klínovce až na Petřín nebo sjezd po nejdelších flow-trailech Evropy. Za romantikou jeďte do Duchcova, kde trávil své poslední chvíle Casanova.
Od Krušných hor můžete čekat cokoliv a to vám také splní. Užijte si nádhernou přírodu v Bezručově údolí, u Rotavských varhan či na Božídarském rašeliništi, na Ježíškově cestě pak objevujte dětský svět. U srdce vás píchne, až projdete Jáchymovské peklo a jiné hornické památky UNESCO. Náladu vám spraví výhled z Klínovce až na Petřín nebo sjezd po nejdelších flow-trailech Evropy. Za romantikou jeďte do Duchcova, kde trávil své poslední chvíle Casanova.
5 nej z Krušnohoří
Nejkrásnější vyhlídky v Krušných horách
Vyberte si nejlepší ubytování v Krušných horách
Kam na výlety v Krušných horách?
Vyrazte do přírody i za památkami UNESCO
Do pekla nebo na Boží vyhlídku
Krušné hory lákají k prozkoumání už jen svými tajemnými názvy. Projděte Jáchymovským peklem alias naučnou stezkou připomínající život někdejších politických vězňů pracujících v uranových dolech, vystoupejte na minimalistickou Boží vyhlídku nebo se podívejte na Hněvín, který je ve skutečností hradní věž přetvořená v rozhlednu. Do horských výšin vás mohou vynést vaše nohy nebo třeba lanovka – vyvezte se na Klínovec i saský Fichtelberg.
Romantické Bezručovo údolí
Krásou řeky Chomutovky se můžete pokochat v Bezručově údolí, které se svými 13 km patří k těm nejdelším a zároveň nejmalebnějším údolím Krušných hor. Chomutovka navíc není žádná líná říčka, po jejím proudu dojdete až k vodopádu, jehož šumění vás bude lákat už z dálky. Kromě vodopádů Chomutovky zajděte na konci údolí ještě k Medvědím vodopádům, které zdobí levostranný přítok řeky. Nádherné vodopády jsou dále na Nivském potoku (Helenčiny), na Šramnickém potoku uvidíte Šramnické kaskády.
Kde vidět varhany?
Do Rudohoří vyrazte objevovat také tzv. varhany. Jedny potkáte například na naučné stezce Rotava. Přírodní památka Rotavské varhany je ve skutečnosti čedičová stěna vzniklá činností vulkánu z období třetihor. V okolí najdete i jedinečnou flóru. Podobné úkazy můžete pozorovat i na Božídarském Špičáku, který je nejvyšším čedičovým vrcholem sopečného původu ve střední Evropě.
Krušnohorská magistrála, traily i kratší trasy
Pokud vás láká strávit celou dovolenou na kole, projeďte si trasu Krušnohorské magistrály. Dohromady měří 242 km a táhne se od Chebu až k Děčínskému Sněžníku.
Hledáte jen kratší, ale o to půvabnější cyklovýlet? Pak se zanořte do Bezručova údolí a projeďte se až k Medvědím vodopádům, nebo se vydejte na Blatenský vrch a poté k Vlčím jámám (tam kolo nejspíš kousek povedete, ale stojí to za to). Obě trasy mají do 20 km. Že si chcete přibalit spíše brusle? Pak jeďte na in-line bruslařskou dráhu s téměř nulovým převýšením, která vede okolo vodní nádrže Matylda u Mostu.
Parádní sjezdy si užijete na Klínovci, zdejší Trail Park se pyšní nejdelšími flow-traily v Evropě. Za zkoušku ovšem stojí i areál Klíny či sjezdy na Plešivci. Skvěle se vyřádíte také na Bouřňáku u Mikulova a na Nových Hamrech, tam ovšem nepočítejte s dokonale upravenou trasou, nejedná se o komerční traily.
Casanovův Duchcov a další skvosty
Poznejte místo, kde trávil své poslední chvíle italský umělec a světoběžník Giacomo Casanova. Na bohatých prohlídkových okruzích zámku Duchcov se dozvíte nejen o něm, ale i o rodu Valdštejnů, kterým sídlo patřilo. Kouzelnou atmosféru má také zámek Červený Hrádek v Jirkově, v jehož oboře se pasou daňci a mufloni.
Netradiční podívanou nabízí Státní zámek Jezeří, který návštěvníkům ukazuje nejen opravené a zachovalé prostory, ale i proces oprav a návratu památky s pohnutým osudem zpět k životu. Již v perfektním stavu je oproti tomu zámek v Klášterci nad Ohří, kde kromě prohlídek Thunské krypty můžete navštívit také Muzeum porcelánu a pohádkovou expozici v podzemí.
Hrady a zříceniny
Jedním z klenotů podkrušnohoří je také Kadaňský hrad založený ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Komplex patří k nejzachovalejším městským hradům v Česku. Proslulá zřícenina hradu Hasištejn se sice tolik zachovalou stavbou pyšnit nemůže, zato však nabízí nádherné výhledy ze svých dvou věží. Spoustu zážitků dnes nabízí Horní hrad, který byl původně určen k demolici, ale zachránila ho parta milovníků historie. Romantický výlet vás čeká také k pozůstatkům hradu Egerberg nad Kláštercem.
Smutná historie Krušnohoří
Poznávací výlety se budou v Krušnohoří často točit okolo hornictví, hlavně těžby uhlí a uranu. Na trase naučné stezky Jáchymovské peklo, která přibližuje osudy politických vězňů nasazených v uranových dolech, určitě navštivte Hornický skanzen Jáchymov, kde je dnes zpřístupněna i část Štoly č. 1, kde se dozvíte zajímavosti o dobývání stříbra a prohlédnete si dobovou techniku.
Hornická kulturní krajina Jáchymov, tzn. doly a šachty, těžební památky, historické továrny a další s těžbou spojené objekty je nyní pod označením Montanregion zapsána také na seznamu UNESCO. Jednou z nejvýraznějších staveb je například jáchymovská Rudá věž smrti, kde za totality v 50. letech pracovali obzvláště nepohodlní političtí vězni s radioaktivním materiálem, a to zcela bez ochranných pomůcek.
Uhelné safari
Pokud vás fascinují industriální památky, pak nezapomeňte ani na návštěvu jedinečného Uhelného safari. V rámci projektu se dostanete na prohlídku lomů Československé armády a Vršany, můžete si vybrat i okruh po rekultivované krajině a podívat se, jak náročné je znovu probouzet k životu přírodu poznamenanou těžbou uhlí.
Porcelánová tradice Krušných hor
V Krušnohoří je už po staletí rozšířená výroba porcelánu. Více se o tom dozvíte v Muzeu českého porcelánu v Klášterci nad Ohří nebo Domě porcelánu s modrou krví v Dubí, který je také součástí krušnohorských porcelánových stezek. Tradiční řemesla kraje vám přiblíží také Krušnohorský lidový dům v Lesné. O historii nejvýše položeného města ve střední Evropě se běžte poučit do vlastivědného Muzea Boží Dar, o rostlinách z celého světa zase do Botanické zahrady Teplice, která je jedinou botanickou zahradou pod Krušnými horami.
Technické památky nejsou v Krušných horách spojeny vždy jen s těžbou nerostů. Známý Flájský plavební kanál, který sloužil k plavení dřeva z pralesů ve Flájské kotlině od 17. století fungoval úctyhodných 243 let. Víc než 100 kolejových vozidel od parní lokomotivy z 19. století po nejmodernější vlaky si můžete prohlédnout zase v Chomutově a zdejším Železničním muzeu.
Kam s kočárkem nebo na vozíčku?
Příjemná bezbariérová trasa vás čeká na území Božídarského rašeliniště. Naučná stezka měří něco přes 3 km a vede po dřevěných chodníčcích a rovinkách. Pokud si chcete užít náročnější výlet s vyhlídkou, vyrazte z Lesné k vysílači Jedlák. Trasa má tam i zpět 10 km a vede celá po asfaltové cestě. Přímo na skalní vyhlídku se s vozíčkem nedostanete, ale nádherné výhledy se před vámi budou rozprostírat skoro celou cestu. Bezbariérové přístupy jsou také v Muzeu Boží Dar a na valdštejnském zámku v Litvínově. V pohodě je sjízdná i Ježíškova cesta nebo okolí Flájského plavebního kanálu.
Kam s dětmi v Krušných horách?
Adrenalinové zážitky, sport i zábava v Krušných horách
Co dělat, když prší?
Když vám zrovna počasí v Krušných horách nebude přát, schovejte se do skleníků teplické Botanické zahrady, vyrazte do krytého aquaparku v Teplicích, na krušnohorské zámky, do muzeí porcelánu a za dalšími památkami či zábavou.
Poznejte Krušné hory se vším všudy
Náš tip: Po stopách zaniklé obce přes romantickou vyhlídku
Z Chlumce se po zelené turistické značce projdete až na Mravenčí vrch, z jehož svahu lehce vyčnívá romantická vyhlídka U laviček. Vidět je z ní nejen Chlumec a okolí, ale i Ústí nad Labem a panorama Českého středohoří s Milešovkou i Bukovou horou. Své dojmy můžete zvěčnit v knize návštěv. Po stejné trase pak dojdete také do zaniklé obce Habartice, která po poválečném odsunu Němců pustla, až byla v 50. letech zničena docela.
Tradiční kuchyně
Jestli se něčeho v Krušných horách nemusíte bát, tak hladu. Ten vám ve společnosti bramborových specialit a místního piva opravdu nehrozí. Jakmile na jídelním lístku uvidíte škubánky, bramborové placky (alias fracky) nebo tradiční kecínky z brambor a podmáslí podávané jak na sladko, tak na slano, neváhejte a ochutnávejte.
Rozšířeným dochucovadlem jsou v krušnohorské kuchyni lokální bylinky, často i mladé jehličí, ale důležitou roli hraje také pivo. To patří například i do roztíratelného sýra „Trakař“, který se vyrábí tak, že rozpustíte máslo se smetanou a nízkotučným sýrem a přidáte právě světlé pivo. Pokud vám ale zlatého moku přijde do vaření škoda, vydejte se ho popíjet na
Krušnohorskou pivní stezku, která vede jak po české, tak po saské straně hor. Ochutnejte ležáky z žateckého chmele nebo tradiční pšeničná piva z Německa!
Na co se podívat a co číst v Krušnohoří?
Dycky Most. Seriál Petra Kolečka nabitý hereckými esy a svérázným humorem už nejspíš viděli všichni v republice, ale před výletem do drsného kraje se hodí jeho atmosféru připomenout. Ke čtení a prohlížení přibalte knihu mosteckého rodáka Lukáše Hejlíka, Gastromapu. Ta je nabitá tipy, kam se vydat za jídlem po celé republice. A pokud toužíte po hudebním retru a dekadenci, pusťte si v autě kapelu Lunetic. Jeden by nevěřil, že tato syrová krajina dala vzniknout tak něžnému a procítěnému hudebnímu tělesu. Pánové se totiž narodili 3:1 v Mostě a v Litvínově.
5 tipů, co zažít v Krušných horách
- Jeden z unikátů kraje, Uhelné safari, lze absolvovat i s dětmi od 6 let. „Baby“ trasa zahrnuje interaktivní prohlídku Podkrušnohorského technického muzea a návštěvu dolu ČSA s korečkovým rýpadlem RK5000.
- Na Ježíškovu cestu se s dětmi můžete vydat celoročně, ovšem nejlepší doba je měsíc před Vánoci, kdy v Božím Daru funguje také Ježíškova pošta.
- I na majestátní kopcích se najdou okouzlující rovinky. Božídarské rašeliniště je toho důkazem. Vydejte se sem klidně i s kočárkem nebo na vozíku po upravovaných chodníčcích.
- Hornický region Krušnohoří je součástí česko-saského Montanregionu, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete zde zavzpomínat na kruté praktiky totalitního režimu u Rudé věže smrti, ale i obdivovat pozůstatky středověkých štol na Mědníku.
- Areál Plešivec není jen Mekkou lyžařů, ale i malých dobrodruhů. V létě sem vyrazte s dětmi, které se vyřádí jak v lanovém parku a na trampolínách, tak na nedaleké Stezce krušnohorských pověstí.