Na maďarských adventních trzích není potřeba umět maďarsky. Sváteční atmosféra spojí všechny národnosti. Ochutnejte místní punč i pečené kaštany, nakupte dárečky a nechte se okouzlit vánočně vyzdobenou Budapeští.
Poznejte Maďarsko
Zemi termálů, vína a balatonských pláží
Maďarsko je českým srdcím i hranicím blízko a čeká vás tu spousta zážitků. Ponořte se do vyhlášených termálních lázní, ochutnejte tokajské víno nebo se natáhněte na pláž a chytejte bronz u Balatonu. Maďarsko je skvělé i pro cyklisty. Je totiž placaté a plné cyklostezek. Turisté tu ale přece jen najdou i hory a krásné národní parky, které se dají prochodit křížem krážem.
Maďarsko je českým srdcím i hranicím blízko a čeká vás tu spousta zážitků. Ponořte se do vyhlášených termálních lázní, ochutnejte tokajské víno nebo se natáhněte na pláž a chytejte bronz u Balatonu. Maďarsko je skvělé i pro cyklisty. Je totiž placaté a plné cyklostezek. Turisté tu ale přece jen najdou i hory a krásné národní parky, které se dají prochodit křížem krážem.
5 nej Maďarska
Pobyty v Maďarských termálních lázních
Maďarské termály coby národní poklad
Vyberte si nejlepší ubytování v Maďarsku
Kam v Maďarsku s dětmi?
Advent v Maďarsku
Co v Maďarsku musíte zažít?
Lázně najdete ve velkých městech i v jeskyních
- Budapešť: Széchenyiho lázně patří k nejkrásnějším a největším v Evropě, za návštěvu stojí i secesní budova termálů Géllert či lázně Rudas s bazénem na střeše.
- Debrecen: Lázně Aquaticum v debrecínském parku Nagyerdő můžete vystřídat s celosvětově známými lázněmi Hungarospa v nedalekém městečku Hajdúszoboszló.
- Székesfehérvár: Ve významném historickém městě hledejte lázně Árpád postavené v tureckém stylu a kousek odtud, u jezera Velence, ještě lázeňské centrum Agárd.
- Eger a Miskolc: Tady si můžete vybrat hned z několika typů lázní, a to jak léčebných termálů, tak historických tureckých lázní, unikátních solných lázní Egerszalók nebo jeskynních termálů v Miskolctapolca a Demjén.
Nejblíže Česku jsou tato lázeňská centra
- Mosonmagyaróvár: Voda z těchto lázní patří mezi pět nejlepších léčivých vod v Evropě a její účinky otestujete v několika bazénech (venkovní i kryté). Zkusit můžete i bahenní zábaly, masáže a další wellness služby.
- Győr: Termální lázně Rába Quelle Gyógy nabízejí několik zážitkových bazénů s atrakcemi, tři termální bazény (jeden i s hvězdnou oblohou) a saunový svět.
- Bükfürdő: 14 hektarů určených jen pro váš relax! Lázeňský komplex Bükfürdő se pyšní 34 léčivými a zážitkovými bazény i rozsáhlou wellness zónou.
- Sárvár: Oblíbené lázně s oddělenou zážitkovou a léčebnou částí nabízí hned několik termálních bazénů s různě teplou vodou. Díky bohaté nabídce atrakcí se tu líbí také rodinám s dětmi, nechybí ani saunový svět.
Okolí Balatonu – střídejte pláže s termály
- Jezero Hévíz: Největší přírodní jezero s termální vodou v Evropě je vhodné ke koupání po celý rok (v létě má voda teplotu 33–35 °C, v zimě 26–28 °C).
- Siófok: Navštivte termální lázně Galerius.
- Zalakaros: V pravděpodobně nejmenším městě Maďarska najdete překvapivě velký lázeňský areál o rozloze přes 10 ha, který se dělí na léčebnou, termální a zážitkovou část.
- Keszthely: Jedinečné ostrovní lázně Szigetfürdő byly nejprve lázeňským domem na vodě, později kolem vznikl celý lázeňský ostrov. Nachází se hned u hlavní pláže.
- Kehidakustány: 20 km od Balatonu najdete termální lázně o 13 bazénech, kterému nechybí bohatě vybavená zážitková zóna a saunový svět.
Za koupáním k Balatonu – maďarskému „moři“ s malebnými letovisky
Největší jezero ve střední Evropě má přezdívku maďarské moře a není se čemu divit. Je obrovské a voda má v létě krásných 20–27 °C. Jižní pobřeží je skvělé pro rodiny s dětmi, protože dno se svažuje zvolna. Na severu je voda naopak hluboká, ideální pro zkušené plavce. Na své si přijdou i rybáři, milovníci jachtingu, surfování a vodních sportů i fandové zážitků od bobových drah přes termální lázně.
Hlavní letoviska na jižním břehu
- Siófok: V Siófoku to žije. Město je největší a nejrušnější oblastí na jižním břehu Balatonu, dokonce se mu říká hlavní město Balatonu. Najdete tu krásné pláže s tobogany, kajaky, šlapadly a spoustou dalších aktivit, mělkou vodu a písečné dno. Siófok je oblíbenou destinací pro rodiny a děti, ale zabaví se tu i mladí, klubů je ve městě požehnaně.
- Zamárdi: Letovisko s klidnou atmosférou a spoustou vyžití. Rády sem jezdí rodiny s dětmi, nicméně Zamárdi nabízí i řadu sportovních možností pro sportovce od plážového volejbalu až po surfování. Oblíbeným výletním místem je místní rozhledna. Z travnatých pláží budete mít krásný výhled na poloostrov Tihany na protějším břehu.
- Balatonföldvár: Pěkné pláže má i městečko Balatonföldvár, které patří mezi nejhezčí letoviska u Balatonu. Kdysi sem za rekreací jezdila i uherská šlechta. Pobřeží lemuje platanová alej, pláže jsou plné zábavných aktivit od hřiště na basketbal, plážový volejbal nebo fotbal až po minigolf, pískoviště, šlapadla a nafukovací vodní skluzavky.
Hlavní letoviska na severním břehu
- Balatonalmádi: Vyrazte na pláže do Balatonalmádi. Oblíbená je například Budatava podél cyklostezky, kde můžete vyzkoušet windsurfing, jachting nebo si zahrát volejbal a stolní tenis. Dále je tu pláž Wesselényi, kde se často konají zábavné akce a koncerty, nebo velká pláž Káptalanfüred s pískovým zálivem pro děti, plážovým volejbalem, surfy, kajaky a dalšími aktivitami.
- Balatonfüred: Město Balatonfüred je známé díky prameni s léčivou vodou a krásné promenádě. Patří mezi oblíbená rekreační střediska a můžete z něj vyrážet nejen k vodě, ale i na pěší výlety krásnou přírodou. Zároveň jde o největší lázně na severním břehu Balatonu.
- Tihany: Malebnému poloostrovu s úžasným výhledem na Balaton se někdy říká maďarská Provence, protože se tu pěstuje levandule. Najdete tu tři pláže, krásnou přírodu, několik muzeí, klášter i lanové centrum. Jsou tu i domy s rákosovou střechou, které jsou typické pro severní pobřeží Balatonu, a slavný vrch ozvěny. Když z vrcholu kopce zakřičíte, měl by se zvuk odrazit od zdí kláštera a vrátit se k vám.
- Keszthely: Natáhněte se na jednu ze tří pláží ve městě Keszthely na severozápadě Balatonu a užívejte si pohodu. Jsou tu tobogany a skluzavky, zážitkový bazén a nechybí ani sportovní a dětské hřiště. Na milovníky adrenalinu čeká windsurfing nebo létání padákem, pro klidnější povahy jsou připravena šlapadla a minigolf. Příjemná travnatá pláž Helikon byla dokonce několikrát oceněna Modrou vlajkou. Ve městě je navíc spouta muzeí a krásný zámek přirovnávaný k francouzskému Versailles.
Budapešť, Debrecín a další uherské klenoty
Prohlídku maďarské metropole začněte třeba Budínským hradem s Rybářskou baštou, projděte se po Széchenyiho řetězovém mostu, který je nejstarším mostem v Budapešti. Svého času patřil k největším mostům na světě a fotky z něj nesmí ve vašem albu chybět, stejně jako obrázky budovy Parlamentu. Pokračujte ještě na obří Náměstí hrdinů se slavným Památníkem milénia, Domem umění a Muzeem krásného umění, kde najdete díla Picassa, Maneta, Gauguina či sošku od Da Vinciho.
Zastavit se můžete také v Székesfehérváru, který byl královským městem v dobách, než se jím stala Budapešť. Kousek od Győru zase najdete nádherné benediktinské opatství na Panonském vrchu, které patří mezi nejstarší maďarské památky a je zapsané na seznamu UNESCO. Celoročně zde můžete navštívit baziliku, klášter, knihovnu, barokní jídelnu, muzeum i arboretum.
Zajeďte také zjistit, proč se Debrecínu přezdívá Kalvínský Řím. Stojí tu například největší protestantský kostel v Maďarsku, v němž roku 1848 Lajos Kossuth vyhlásil nezávislost Maďarska. Židli, na které tehdy seděl, tu najdete ještě dnes. Za vidění stojí i největší větrný mlýn ve střední Evropě, mlýn Hortobágy z roku 1864, a Muzeum Déri, kde jsou k vidění opravdové mumie.
Národní park Hortobágy-Puszta
Už od roku 1999 je tento národní park zapsaný na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Jedná se o největší travnatou step v Evropě, která nevznikla mýcením lesů. Krajina je rájem ornitologů z celého světa. Odborníci zde zaznamenali výskyt 342 různých druhů ptactva. Uvidíte tu také koně plemene nonius, spoustu pasoucího se skotu, ovce se spirálovitými rohy i kovboje neboli čikóše – maďarské pastevce.
Jeskyně Baradla Aggtelek
Projděte se unikátním krasovým systémem jeskyň. Nachází se těsně u hranic se Slovenskem u obce Aggtelek a je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Nakouknete do kouzelného světa krápníků a podzemních potůčků. Měří 17 km a uvidíte tu jeden z nejvyšších stalagmitů na světě, dračí hlavu nebo krasové jezírko. Vybrat si můžete z několika tras od nenáročných až po několikahodinové dobrodružné průzkumy.
Pohoří Mátra a jeho sourozenci
Jen kousek od Budapešti se tyčí nejvyšší maďarské pohoří Mátra a v něm nejvyšší hora Maďarska zvaná Kékes (1014 m). Vyšlápněte si na její vrchol a kochejte se výhledem z televizní věže. Pohoří je protkané řadou turistických tras a najdete tu i nejvýše položenou bobovou dráhu v zemi. A pokud sem zavítáte v zimě, zalyžujte si na svazích hory Galya-tető, která je jedním z nejvýznamnějších lyžařských středisek.
Bükk neboli Bukové hory byly prohlášeny za národní park a k návštěvě lákají především rezervací Őserdő s bukovým pralesem a množstvím vzácných rostlin i živočichů. Za prozkoumání stojí také stovky zdejších jeskyní. Zemplínské nebo také Tokajské vrchy vás nadchnou překrásnými výhledy i četnými památkami. Pod nejvyšší horou, Velkým Miličem, najdete například hrad Füzer, který mnozí návštěvníci považují za ten nejkrásnější v celém Maďarsku.
Region Etyek-Buda v blízkosti Budapešti
V obci Etyek (kam dojedete za půl hodiny autem či autobusem z Budapešti) najdete hned několik vinařství, kde si můžete domluvit ochutnávku a zakoupit lahvované suvenýry. Největším z nich je moderní Etyeki Kúria stojící na starých švábských sklepech, kde si kromě vína vychutnáte také krásné pohledy na vinice. Za autentickým zážitkem zamiřte například do rodinného vinařství Nadas. A co ochutnávat? Nejčastějšími bílými odrůdami jsou Olaszrizling a Chardonnay, červené se tu vyrábí z hroznů Pinot Noir a pokud milujete bublinky, vyzkoušejte místní sekty, jejichž produkce zde má dlouhou tradici.
Šoproň zasvěcená Frankovce
Známé odrůdě Kékfrankos se tady daří tak dobře, že má v Šoproni dokonce vlastní stezku. Ta se jmenuje Kékfrankos Borút a propojuje 14 vinných sklepů v Šoproni a několika okolních vesničkách. Za návštěvu stojí např. vinařství Taschner na adrese Balfi út 164, které se pyšní nejen Frankovkou, ale i odrůdou Zöld Veltelini a šumivými víny vyráběnými tradiční metodou. Když pojedete po stejné cestě dál, dojedete do vesnice Balf, přímo k vinařství Weininger. Tam si zase zakládají na tom, že hrozny sbírají zásadně ručně.
Okolo Balatonu nevyjdete z ochutnávek
I maďarské moře je lemováno vinařskými stezkami. Na severní straně Balatonu zavítejte například do okolí sopky Badacsony, jehož specifická půda dává vzniknout jedinečnému vulkanickému vínu. Pěstují se zde především bílé odrůdy, a to hlavně Olaszrizlink, daří se zde také vzácné odrůdě Kéknyelű. Ochutnáte ho například ve vinařství rodu Esterházy, vinařství Sabar, Borbély nebo Laposa Birtok. Na jihu se těší dobré pověsti vinné domy Garamvári či Kristinus. Ovšem sklípky a vinárny, ve kterých vám bude dobře, najdete prakticky po celém pobřeží Balatonu.
Srdce Egeru pohání Býčí krev
Při dobývání Egeru si turečtí vojáci mysleli, že se obránci hradu posilňovali býčí krví. Omyl, stačilo jim lahodné víno, které však díky této historce získalo svůj nezapomenutelný název. Víno Bikavér (Býčí krev) vzniká mícháním nejméně tří modrých odrůd, jako je Kékfrankos, Merlot, Cabernet sauvignon či Pinot noir a další. Jeho výtečnou podobu seženete třeba ve vinařství Thummerer či Tóth Ferenc Pincészet, které sídlí přímo v Egeru. Za zdržení stojí také vinařské údolí Szépasszonyvölgy na okraji města, kde se to sklípky jen hemží.
V Tokaji červené víno nepotkáte
Nejen nasládlým tokajským proslulá je Tokaj, i suchá vína zde rozhodně stojí za ochutnání. V oblasti o rozloze zhruba 5900 ha se pěstuj výhradně bílé odrůdy, kterým vévodí Furmint a Lipovina, dalším v pořadí je Muškát žlutý. Víno se klasifikuje podle obsahu zbytkového cukru na stolní, samorodné, výběry či esence. Zavítejte například do Grand Tokaj, největšího vinařství historické oblasti Tokaj-hegyalja, a jednotlivé stupně rozlišujte na vlastní chuťové pohárky. Vytříbenými víny, které svůj charakter získávají díky jedinečné vulkanické půdě, se pyšní také vinařství Juliet Victor v oblasti Mád.
Světově proslulá vína z Villány
Milovníci vína řadí Villány mezi 10 nejlepších vinařských regionů na světě. Mezi četnými sklípky a vinicemi, na nichž se rodí převážně Lipovina a Kadarka, nebo třeba ke známému hradu Siklósi Vár, můžete putovat po vyznačené Vinné stezce (Villány-Siklósi Borút). Pokud nehodláte jet až do nejjižnější části Maďarska, vína z vyhlášené oblasti seženete i na trzích či ve vinárnách třeba v Budapešti či dalších velkých městech. Pokud na jih zavítáte, ptejte se po sklepích rodiny Csányi a Bock, které se kromě zajímavé produkce chlubí i bohatou historií svých vinařství.
Kam na výlety v Maďarsku?
Tradiční kuchyně
Maďarsko rozhodně slibuje pikantní dovolenou. Nejoblíbenější koření, pravé maďarské papričky různých stupňů pálivosti, dochucuje nejednu národní specialitu, a to především maso. Zakousněte se do čabajky, uheráku či husí paštiky, dejte si gulyás (polévka), perkelt (už podobný českému guláši) nebo třeba tokáň. Kuchyně založená na vepřovém (především lokální plemeno mangalica), telecím a rybím mase hojně využívá také zeleninu, především papriky, rajčata a kysané zelí, takže o dávku vitamínů rozhodně nepřijdete.
A pak je tu langoš. Tak tradiční street food aby jeden pohledal. Že je váš jazýček spíše na sladké? Pak si na svůj jídelní plán přidejte Dobošův dort, maďarskou verzi štrúdlu a nebo božský kremeš z listového těsta. K dezertům vám bude skvěle ladit nasládlé tokajské víno, univerzálním přípitkem, digestivem a také lékem jsou pak maďarské pálinky (pálenky z meruněk, třešní nebo třeba mláta).
Doprava
Do Maďarska je nejrychlejší jet vlastním autem. Pokud máte ale dost času a nechce se vám řídit, využijte k přepravě vlaky nebo mezinárodní autobusy, například Flixbus, RegioJet nebo Eurolines.
Bezpečnost
V Maďarsku je bezpečnostní situace podobná jako v České republice. V Budapešti si dávejte stejně jako v Praze pozor hlavně na kapsáře.