Největší krásy středních Čech
Celý svět na jednom místě
Amerika, Srbsko nebo třeba Mexiko. Místa se světovými názvy navštívíte jen pár desítek kilometrů od Prahy v CHKO Křivoklátsko. Stejně jako tajemná příroda vám učarují slavné hrady Karlštejn, Křivoklát či Kokořín, navštívíte zámek Konopiště i s jeho rozlehlou zahradou. I bez hradů a zámků vám vezme dech Kutná Hora s památkami UNESCO a duši rozjaří mělnické víno.
Amerika, Srbsko nebo třeba Mexiko. Místa se světovými názvy navštívíte jen pár desítek kilometrů od Prahy v CHKO Křivoklátsko. Stejně jako tajemná příroda vám učarují slavné hrady Karlštejn, Křivoklát či Kokořín, navštívíte zámek Konopiště i s jeho rozlehlou zahradou. I bez hradů a zámků vám vezme dech Kutná Hora s památkami UNESCO a duši rozjaří mělnické víno.
5 středočeských nej
Zážitky evropského formátu: labyrinty v Loučni a kutnohorská bobovka
Vyberte si nejlepší ubytování ve středních Čechách
Nejkrásnější středočeské památky
Slavný Karlštejn i romantické zříceniny
Téměř povinností je ve středních Čechách návštěva hrad Karlštejn, který sloužil nejen jako soukromé sídlo Karla IV., ale i pro uložení korunovačních klenotů. Kousek západněji pak láká k prozkoumání hrad Křivoklát, který je jedním z nejstarších hradů u nás. Nezapomeňte si projít i malebné lesy CHKO Křivoklátsko a zastavit se třeba u romantických Skryjských jezírek. Podobně je na tom také Kokořín, který obklopuje nádherná příroda s pískovcovými skalami.
Dalším klenotem středověku je bezpochyby majestátní hrad Český Šternberk, kde se vám může poštěstit i setkání s jeho majitelem, knížetem Zdeňkem Sternbergem, který tu žije. Památkový dvojboj si můžete dát u zříceniny hradu Točník a na hradě Žebrák, které stojí v těsné blízkosti a tvoří tak nejzachovalejší české souhradí. Ze zřícenin vám učaruje také ruina hradu a zámku Zvířetice, jejímž okolím se rád toulal také Karel Hynek Mácha.
Nechte se oslnit zámeckými komnatami i přilehlými parky
Projděte se nádhernými zámeckými parky i impozantními interiéry, jaké nabízí zámky Konopiště a Jemniště. Oba dělí vzdálenost jen několika kilometrů a bude se v nich líbit jak milovníkům historie, tak malým dětem. Nedaleko odsud je také zámek Vrchotovy Janovice, který byl původně gotickou tvrzí, ale dočkal se renesanční přestavby.
Na Kutnohorsku pak navštivte zámek Žleby, který kromě tří prohlídkových okruhů láká také na oboru s bílými jeleny. Za dalším unikátem vyrazte k zámku Loučeň, u nějž můžete navštívit také jedinečný systém 12 labyrintů, jaký jinde v Evropě nenajdete. Speciální dětské prohlídky pak nabízí zámek Mnichovo Hradiště, kde mimo jiné uvidíte také hrobku Abrechta z Valdštejna. Pokud vás zajímá historie Keltů v Čechách, pak zamiřte na zámek Nižbor, který leží hned naproti slavnému keltskému oppidu Stradonice.
Pokud vaše kroky povedou do Kutné Hory, je nemyslitelné, abyste vynechali Chrám svaté Barbory, díky kterému je město zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Navštivte také další významné památky spojené s tradicí těžby stříbra, jako je středověký důl nebo mincovna ve Vlašském dvoře. Za uměním pak zajděte do druhé největší galerie v ČR, kterou je kutnohorská GASK. Pokud vás láká poznávání hornické historie, tak kromě Kutné Hory rozhodně nemůžete minout Hornické muzeum v Příbrami, které patří mezi největší muzea svého druhu v celé Evropě.
Poznávací procházku si udělejte také do obce Svatý Jan pod Skalou, kde vás uchvátí nejen pohled na mohutné skalní stěny, ale i poutní kostel Narození svatého Jana Křtitele. Zavede vás sem jedna z prvních českých značených turistických tras – cesta Vojty Náprstka. Pokud se chystáte za relaxací do Poděbrad, namiřte si to nejen na zdejší zámek, ale i do Polabského muzea, jehož součástí je také středověký špitál z roku 1444.
Tipy na výlety po středních Čechách s dětmi
Co dělat v přírodě?
Po stopách Praotce Čecha i prvních trampů
Vydejte se na posvátnou horu Říp a tam se pokochejte nejen rotundou sv. Jiří a Vojtěcha, ale obejděte si ještě také Pražskou, Mělnickou a Roudnickou vyhlídku, odkud je nádherný výhled do celé krajiny. Pokud se ale bojíte, že byste propadli příliš intenzivnímu vlastenectví, vypravte se radši do Ameriky. Lomy Velká a Malá Amerika patří k těm nejkrásnějším u nás.
K vodě zamiřte také po Posázavské stezce, která vede romantickým údolím řeky Sázavy. Z levého břehu uvidíte ta nejkrásnější místa kaňonu i místa, kde vyrostly první trampské osady na Sázavě. Nádherná místa můžete projet také Posázavským pacifikem, tak jako trampové na počátku 20. století.
Pokud vás to táhne spíše do podzemí, zamiřte do Českého Krasu. Zdejší Koněpruské jeskyně jsou ty nejdelší v Čechách a dovede vás k nim žlutá turistická značka přes Srbsko a Popovice. Od jeskyní se pak můžete projít ještě po zajímavé naučné stezce Zlatý kůň. Další jedinečnou přírodní zajímavost uvidíte v Průhonickém parku, který se pyšní obří sbírkou vzácných dřevin. Jen rododendronů tu roste 8000.
Cyklostezka srdcem Evropy
Pokud byste si svou dovolenou na kole chtěli opravdu hodně protáhnout, vydejte se po mezinárodní cyklotrase EuroVelo 4. Po ní totiž dojedete z Nymburka až k Severnímu moři. Trasa EuroVelo 4 vede překrásnou přírodou Křivoklátska, projedete po ní ke Karlštejnu (cyklotrasa CT 3) nebo si udělejte okruh kolem Kolína a UNESCO pokladů Kutné hory.
Na kole do přírody
Nasedněte v Příbrami na cyklovlak (nebo speciální cyklobusy) a vydejte se do Březnice, odkud se můžete pustit po krásných brdských cyklostezkách. Bývalý vojenský prostor Brdy – Jince je od svého otevření sice velmi oblíbeným cílem cyklistů, ale stále ještě není přeplněný turisty, takže si zde užijete pohodové vyjížďky téměř v jakémkoliv období.
Přírodní koupání
Zaplavat si, projet se na lodi nebo na šlapadlech, vyzkoušet windsurfing nebo jachting, opalovat se a vůbec se oddávat letním radovánkám můžete u největší vltavské vodní nádrže Orlík. Jakmile vás voda a sluníčko omrzí, vyrazte na stejnojmenný zámek jen kousek od ní. Stejně tak se vám bude líbit na Slapech, klid a krásnou přírodu pak hledejte u biotopu v Jincích.
Pokud střední Čechy hodláte zkoumat na opačné straně, vyrazte k jezeru Lhota nebo pískovně Konětopy, která se pyšní průzračně čistu vodou. U Nymburka pak leží jezero Sadská, kde můžete střídat slunění s odpočinkem ve stínu borovic nebo se oddávat vodním sportům. Své místo tu najdou i naturisté.
Kam s kočárkem nebo na vozíčku?
Vydejte se k zámku Žleby do místní obory s bílými jeleny, lesní zvěří a zvířaty ze záchranné stanice. Výlet je krásný jak pro rodiny s dětmi, které si mohou zdejší chlupáče pohladit či nakrmit, tak pro vozíčkáře, protože je areál zcela bezbariérový. Stejně je to s Průhonickým parkem, dobře sjízdný a převážně asfaltový terén je také údolím řeky Berounky ze Srbska do Berouna. Bez bariér si užijete také návštěvy zámků Konopiště, Březnice a Hořovice, stejně tak hradů Karlštejn a Krakovec.
Co dělat, když prší?
Adrenalin i zábava ve středních Čechách
Užijte si českou Středozem jako místní
Tradiční kuchyně
Neznámé delikatesy, jako jsou řepánky (kolínské kynuté bochánky plněné řepou), kladenská uhlířina z brambor, knedlíků, zelí nebo masa či zablafuňky (smetanová polévka s bramborami), můžete střídat s opravdovou středočeskou klasikou – tradičním Sedlčanským Hermelínem. Ke všem vám výtečně zachutná Postřižinské pivo z Nymburka nebo chmelové poklady z dalších malých pivovarů v regionu. Zajeďte si třeba do pivovaru Berounský medvěd, Poddžbánského pivovaru na Křivoklátsku nebo k Matuškovi do Broum.
Že máte jazýček vytrénovaný na sladkosti? Pak na Berounsku ochutnejte tradiční oboustranně mazaný koláč vočepák, v okolí Karlštejna a Křivoklátska se zase daří výrobcům medoviny. Na Mělnicku si dejte víno Ludmila. Réva se ve středních Čechách pěstuje už od 12. století a místní vína se v kvalitě zcela vyrovnají těm z jihu Moravy.
Náš tip: Nejkrásnější pražský výhled v Brdech
Po hoře Tok je Praha je druhým nejvyšším vrchem CHKO Brdy. Na jeho vrcholu se od roku 1999 tyčí jeden ze dvou meteoradarů v Česku, díky kterému pahorek nelze přehlédnout. Po zdolání kopce s názvem, jež si nese pravděpodobně z období národního obrození, se před vámi otevřou výhledy na nádhernou krajinu Brdských lesů včetně Padrťských rybníků. Z ochozu radaru, který bohužel není veřejnosti přístupný, je možné vidět dokonce i Alpy.
Střední Čechy ve filmu i knihách
Abyste nasáli světovou atmosféru středních Čech, pusťte si před odjezdem nejlepší český western, kterým vždy byl a bude Limonádový Joe. Natáčel se v lokalitě lomu Velká Amerika, který je jednou z nejznámějších přírodních zajímavostí Křivoklátska. A pokud k Americe zavítáte i osobně, pusťte si do uší Novosvětskou od Antonína Dvořáka, který se narodil ve středočeské Nelahozevsi. Chuť na řízné pivo ve vás vyvolají Hrabalovy Postřižiny, které jsou neodolatelné jak v knižní, tak ve filmové podobě.
5 tipů pro objevitele středních Čech
- Procházky přírodou nebo uměleckou galerií? Putujte na Kokořínsku po stopách sochaře Václava Levého, který byl učitelem Josefa Myslbeka, a objevujte sochy a reliéfy vytesané do pískovcových skal. Zajděte na Čertovy hlavy, Harfenice nebo k jeskyni Klácelka.
- Na Křivoklátsku se nezastavujte jen u slavného hradu, který dal CHKO jméno, ale i u Skryjských jezírek. Malebná přírodní rezervace v údolí Zbirožského potoka je jedním z nejkrásnějších míst celé oblasti.
- Ochutnejte poděbradské minerální prameny bohaté na blahodárné železo. Zámecký pramen hledejte v hradním příkopu, ostatní pak na kolonádě, v okolí nádraží, na Riegrově náměstí a u kostela Povýšení svatého Kříže.
- Nejen Mělník dal středních Čechám výtečné víno. Révu v její nejlahodnější podobě vyrazte degustovat také do Kutné Hory.
- Počátky trampingu v Česku jsou neodmyslitelně spojené s řekou Sázavou, jejíž břehy jsou stále osázené kempy a tábořišti. Vyrazte na vodu a za dobrodružstvím do Posázaví.