Usnadnit si výstup na Sněžku není žádná ostuda, naopak! Svezení moderní kabinovou lanovkou, která nahradila dvousedačku z padesátých let, je přímo povznášející zážitek. Pokud ale máte chuť a síly na pořádný výšlap, vydejte se na vrchol přes Obří důl.
Nejkrásnější místa Krkonoš
Hory zážitků a božských výhledů
1603 m – stačí jedno číslo a cíl je jasný. Nejvyšší české hory však nabízí víc než „jen“ Sněžku. Vydejte se k největším českým vodopádům, za Krakonošem či do malebných údolí podél Mumlavy. Projeďte na kole trasy s božskými výhledy, cestu vám usnadní lanovky a cyklobusy. V létě sbírejte borůvky, v zimě lyžařské zářezy v bezva ski areálech. V kteroukoli roční dobu pak vystoupejte na Stezku korunami stromů v Janských Lázních, ze které sjedete po dlouhém tobogánu.
1603 m – stačí jedno číslo a cíl je jasný. Nejvyšší české hory však nabízí víc než „jen“ Sněžku. Vydejte se k největším českým vodopádům, za Krakonošem či do malebných údolí podél Mumlavy. Projeďte na kole trasy s božskými výhledy, cestu vám usnadní lanovky a cyklobusy. V létě sbírejte borůvky, v zimě lyžařské zářezy v bezva ski areálech. V kteroukoli roční dobu pak vystoupejte na Stezku korunami stromů v Janských Lázních, ze které sjedete po dlouhém tobogánu.
5 nej v Krkonoších
Vyberte si nejlepší ubytování v Krkonoších
Nová lanovka na Sněžku
Vyhlášené ski areály v Krkonoších
Co nevynechat v Krkonoších?
Lanovky a vodopády
Kromě lanovky na Sněžku otestujte rozhodně i lanovou dráhu na Medvědín. Odtud dojdete jak k prameni Labe, tak až k Pančavskému vodopádu, který je tím nejvyšším v Česku. Další kaskády můžete pozorovat cestou Labským dolem, ke známému Mumlavskému vodopádu se pak dostanete procházkou z Harrachova. Svůj název vodopád získal podle toho, jaký zvuk vydává, tak se pozorně zaposlouchejte, zda mumlání křišťálově čisté vody také uslyšíte.
Trasa přes Obří důl nebo Cesta česko-polského přátelství
Pokud se rozhodnete zdolat Sněžku po svých a vydáte se přes Obří důl, nejspíš si dáte pořádně do těla. Náročná cesta je ale bohatě vyvážena krásami jedinečné přírodní rezervace spojené s unikátním důlním dílem. Jedno z nejkrásnějších míst Krkonošského národního parku je domovem mnoha vzácných rostlin. Poklady zvířecí a rostlinné říše objevíte také v Úpském rašeliništi, které je největším svého druhu v Krkonoších.
Dalším způsobem, jak dojít na Sněžku, je vydat se po Cestě česko-polského přátelství. Možná na ní pokoříte hranice svých fyzických možností, tak jako tak ale zdoláte hranice s Polskem, protože trasa vede u našich severních sousedů.
Stezka korunami stromů
Poznejte krkonošské lesy tak zblízka, jak jen to jde. Doslova od kořenů až po koruny majestátních stromů vás provede krkonošská Stezka korunami stromů, ze které se svezete 80 metrů dlouhým tobogánem. Kromě toho, že stezka nabízí krásnou vyhlídku, je pod ní přístupná také podzemní expozice, která odhaluje nejen kořeny stromů, ale i další taje života pod zemským povrchem.
Cyklostezky KRNAP i magistrála
Známá Jizersko-Krkonošská magistrála vznikla původně pro běžkaře, bez sněhové pokrývky ale nabízí perfektní možnosti i pro cyklisty. Pojedete po značených cyklostezkách a asfaltových cestách, prohlédnete si nejkrásnější místa Krkonoš včetně Mumlavských vodopádů. Zatímco na jednom konci si můžete udělat odbočku na Broumovské stěny, na druhém vás čekají vyhlášené cyklistické trasy Jizerských hor.
Přímo v Krkonošském národním parku můžete jezdit pouze po vyznačených místech. Ovšem rozhodně jich není málo. Pro rekreační cyklisty se hodí nenáročná Labská cyklostezka, která vede podél řeky Labe až do Špindlu a je celá asfaltová. Středně těžkou cyklotrasu představuje Černohorský okruh, který vás z Janských Lázní zavede až na Černou horu. Užijete si nejen vydatné stoupání, ale také příjemný finální sjezd. Pro ty, kdo mají natrénováno, je jako stvořený Česko-polský okruh s převýšením okolo 2,5 km. Vyjeďte si z Pece pod Sněžkou až do polského města Karpacz a zase zpátky do Česka.
Krkonošské traily
Nejvyšší hory Česka jsou velkou výzvou i pro milovníky terénního ježdění. Vezměte svůj bajk do bikeparku v Rokytnici nad Jizerou. Prosvištíte si trasy, které normálně sjíždí lyžaři v areálu Horní Domky. Atraktivní single trail vede také od horní stanice Hromovka v MTB Bikeparku Špindlerův Mlýn. Řídítka zde s přehledem udrží hlavně zkušení jezdci.
Co dělat, když prší? Vyrazte do muzea či na zámek
Spíš než princezny očekávejte v krkonošských zámcích poutavé muzejní expozice. Dokladem toho je zámek v Jilemnici, kde sídlí Krkonošské muzeum s expozicemi o historii lyžařství a také stálou etnografickou výstavou. Zámek Horní Branná zase část svých prostor věnuje památce Jana Amose Komenského. Ducha Krkonoš vám přiblíží nejlépe návštěva trojice objektů v Harrachově, a to hornického muzea, nejstarší české soukromé sklárny (dnes tu najdete i pivovar) a také Ski muzea.
Jednou z nejzajímavějších památek celého kraje je Františkánský klášter z roku 1684, který je jedinou dochovanou stavbou slavného architekta Wolfganga Dienzenhofera na českém území. Klášter najdete v Hostinném a uvnitř si můžete projít muzejní expozici věnovanou historii františkánského řádu.
Architektonické unikáty: Na poštovnu i do Zvědavé uličky
To, že se Krkonoše pyšní nejvýše položenou stavbou v Čechách, vás nejspíš nepřekvapí. Česká poštovna na Sněžce je složena z 20 000 dřevěných dílů a po jejím venkovním točitém schodišti dojdete také na vyhlídku. Dalším nej se může pochlubit Kunčická lanovka, která je nejdelší ve střední Evropě, ovšem nevozí lidi, ale vápenec.
Pro zvídavé turisty je téměř povinná procházka Zvědavou uličkou dřevěnic v Jilemnici, které jako by vykukovaly z ulice směrem k náměstí. Za lidovou architekturou vyrazte také do skanzenu ve Vrchlabí, kde se dochovala čtveřice původních historických domků ze 17. století.
Hrady a pevnosti: Výlety na romantické zříceniny i za válečnou historií
Podhůří Krkonoš ukrývá hned několik pokladů. K návštěvě vás budou lákat historické pevnosti včele s dělostřeleckou tvrzí Stachelberg, která měla být největší tvrzí československého pevnostního systému. Kousek od někdejší chaty prezidenta Havla v Hrádečku pak najdete zříceninu hradu Břecštejn z 15. století, do níž je přístup volný.
Krásné výlety spojené s procházkou v přírodě a vyhlídkou za odměnu jsou také k obnovené zřícenině romantického lesního hrádku Aichelburg či pozůstatkům středověkého hradu Rechenburgu, které dnes připomínají spíše neobyčejný skalní útvar uprostřed lesa.
Přírodní koupání v Krkonoších
Pokud se nemíníte punkově smočit přímo v řece Labe nebo Labské přehradě, z nichž obě nabízí hodně osvěžující vodu určenou spíše otužilcům, vyrazte k vodní nádrži Dolce, která se rozprostírá u Trutnova. Relaxujte na travnaté pláži, šlapadlech, skluzavkách nebo si zakupte povolenku k rybolovu. Další oblíbené přírodní koupaliště najdete ve Vrchlabí. Rybník Vejsplachy obklopují písečné pláže i bohaté možnosti sportovního vyžití.
Aquaparky pro požitkáře
Kam s kočárkem nebo na vozíčku?
Značených bezbariérových stezek je v Krkonoších celá řada. Vydejte se z Harrachova podél Mumlavy na Krakonošovu snídani, k soutoku Labe a Bílého Labe, kam vede pohodlná asfaltová cesta nebo třeba z Horních Míseček na Vrbatovu a Labskou boudu. Kompletní výpis tras najdete na stránkách KRNAP.
Přístupná kočárkům i vozíčkářům je také krkonošská Stezka korunami stromů, kterou bez potíží vyjedete až na její vrchol. Rodinám s dětmi se bude líbit na nenáročné stezce Dřevosochání v Rokytnici na Jizerou, kterou zvládnou malí cestovatelé na odrážedlech. Cestou se mohou kochat dřevěnými sochami zvířátek nebo samotného Krakonoše.
Kam na výlet v Krkonoších?
Kam v Krkonoších s dětmi?
Vyrazte s potomky za Krakonošem na jeho stezku do Pece pod Sněžkou, zavítejte do herní krajiny Pecka, za zvířaty jeďte na safari ve Dvoře Králové. Děti nadchne i Stezka korunami stromů nebo Muzeum kostek ve Špindlu.
Adrenalinové zážitky, sport a zábava v Krkonoších
Užijte si Krkonoše jako místní
Náš tip: Procházka bez houfu turistů? Kolem Klínového potoka k pivovaru
Vystřídejte krkonošské kopce za malebné údolí, kterým protékají vody Klínového potoka. Příjemnou procházku po trase, na které se nepotkáte se zástupy turistů jako jinde v Krkonoších, odstartujte nedaleko lomu ve Strážném. Půjdete proti proudu potoka a pokocháte se nejen pohledem na několik lagun, ale i kaskádami Klínového vodopádu. Na závěr se sice nevyhnete stoupání, ale jako vrcholová prémie vás bude na kopci čekat pivovar Andula. V létě se navíc v lese namlsáte sladkých borůvek.
Tradiční kuchyně
Mezi horskými vrcholy si nenechte v Krkonoších ujít ani ty gastronomické. Kromě tradičního krkonošského kysela, tedy hutné polévky z chlebového kvásku, smetany, hub a brambor, se zde na jídelníčcích objevují také sejkory, alias místní verze dozlatova smažených bramboráků. Mezi speciality s houbami se řadí i oblíbený houbový kuba, který může směle konkurovat tomu šumavskému.
Je váš jazýček spíše na sladké? Pak nezapomeňte degustovat kynuté knedlíky plněné borůvkami sbíranými v krkonošských lesích. Znáte škubánky? Pak znáte také kucmoch! Lahůdka z bramborového těsta sypaná mákem, cukrem a politá rozpuštěným máslem. A vaše chuťové buňky se rozpustí blahem.
Dalším nadpozemským zážitkem pak bude procházka Krkonošskou pivní stezkou, která vede z Malé Úpy až do Vrchlabí. Stezka propojuje nejhezčí místa Krkonoš a zároveň místní malé pivovary či turistické boudy, kde se můžete zastavit na ochutnávku piva.
Co vidět ještě před odjezdem do Krkonoš?
Víte, že se v Krkonoších točily filmy Hoří, má panenko nebo S tebou mě baví svět? Oba si doma pro jistotu zopakujte a pak se vydejte po stopách natáčení. Krkonošské pohádky sice vznikaly spíš ve studiích České televize, ale promítněte je dětem, ať mají motivaci vyšlápnout ty nejvyšší kopce bez reptání s vámi. A až stanete na vrcholu Sněžky, pusťte si za odměnu do uší song Ach, ta láska nebeská od Jiřího Šlitra, slavného hudebníka, který se narodil v krkonošské Zálesní Lhotě.
7 tipů pro objevitele Krkonoš
- Chystáte se do Špindlu s rodinou? Ani s malými dětmi nemusíte oželet výlet k prameni Labe. Cesta sjízdná kočárkem vede od Zlatého návrší a Vrbatovy boudy, kam se dopravíte lanovkou a turistickým busem z Míseček.
- Cestou od Míseček k Labské boudě si můžete u Mohyly Hanče a Vrbaty připomenout dramatický příběh dvou krkonošských rodáků, kteří se ztratili ve vánici při mezinárodních lyžařských závodech (v běhu na 50 km) v roce 1913.
- Prohlédněte si Pančavský vodopád, který je největší v Krkonoších, i meandry Labe, které najdete na trase Labský důl. Začíná se na Dívčích lávkách ve Špindlu. U vodopádu se zastavte na Ambrožově vyhlídce.
- Jednou ze zásadních křižovatek turistických cest na polsko-české hranici je Slezský dům. Leží pod Sněžkou v nadmořské výšce 1400 m a určitě stojí za návštěvu.
- Na Sněžku po modré! Vyrazte od Luční boudy a projděte se po dřevěné lávce přes Úpské rašeliniště.
- Ze Sněžky si užijte výhled na severní polskou stranu, kde spadají srázy do údolí Lomničky, na jižní české straně se vám otevře Obří důl.