Zamilujte si Jeseníky

Lázně, hory a nejčistší vzduch v Česku

Chci vidět víc

V létě na kole a s pusou od borůvek, v zimě na lyžích a běžkách. CHKO Jeseníky můžete objevovat pokaždé jinak. Pokořte Praděd a sejděte dolů romantickým údolím Bílé Opavy. Nechte se vyvézt na Dlouhé stráně a pak si užijte 17km sjezd na koloběžce – nejdelší v ČR. Ducha osvěží návštěva Velkých Losin se zámkem, ruční papírnou a termálními lázněmi, tělo zase Priessnitzovy lázně v Jeseníku. Na Dolní Moravě pak najdete Stezku v oblacích, která nemá v Česku svým rozsahem obdoby.
V létě na kole a s pusou od borůvek, v zimě na lyžích a běžkách. CHKO Jeseníky můžete objevovat pokaždé jinak. Pokořte Praděd a sejděte dolů romantickým údolím Bílé Opavy. Nechte se vyvézt na Dlouhé stráně a pak si užijte 17km sjezd na koloběžce – nejdelší v ČR. Ducha osvěží návštěva Velkých Losin se zámkem, ruční papírnou a termálními lázněmi, tělo zase Priessnitzovy lázně v Jeseníku. Na Dolní Moravě pak najdete Stezku v oblacích, která nemá v Česku svým rozsahem obdoby.

5 nej v Jeseníkách


Hora / Pohoří
Nejvyšší hora Moravy Vrchol Praděd s vysílačem, který převyšuje Sněžku

Město
Nejčistší vzduch v republice Nadýchejte se ho v Karlově studánce

Aquapark / Koupaliště
Léčivá síla vody Priessnitzův balneopark i lázně v Jeseníku a termály v Losinách

Vodní plocha
Nejvýše položené vodní dílo v ČR Kolem Dlouhých strání vede také cyklostezka

Významná budova
Řemeslné i kulinářské poklady Výroba ručního papíru a každoroční borůvkové hody

Co dělat v přírodě?

Stezkou Bílé Opavy 

Projděte se podél nejkrásnější horské říčky v Česku, kterou je jesenická Bílá Opava. Stejnojmenná naučná stezka vede z Karlovy Studánky až na jižní svah Pradědu, kde řeka pramení. Projděte se podél vodopádů, dýchejte nejčistší vzduch v Česku a poslouchejte šumění křišťálově čisté bystřiny. Když zrovna nebude schůdná trasa kolem Bílé Opavy, projděte se Velkou Kotlinou podél řeky Moravice. Jedna z nejmalebnějších tras celé CHKO Jeseníky vám učaruje rozmanitostí rostlin a nádhernou přírodou.

Na vrcholky hor nebo do podzemí

Poznejte nejen Praděd, ale i další vrcholky Jeseníků. Po naučné stezce se můžete vydat například z Červenohorského sedla na Šerák a zpět. Krásné výhledy se před vámi rozprostřou i po vystoupání na rozhlednu Zlatý chlum či skalní vyhlídku Čertovy kameny. Obojí najdete kousek od města Jeseník. Pokud vám budou Jeseníky malé, můžete si naplánovat výlet až na Králický Sněžník a na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, která je co do rozsahu českým unikátem. 

Že vás víc než výhledy láká podzemí? Pak se běžte toulat tajemným jeskynním labyrintem na Špičáku nedaleko obce Písečná, v němž je zpřístupněno zhruba 220 m chodeb. Nebo zamiřte do jeskyně Na pomezí kousek od Lipové-Lázní. 

Kulturní poklady Jeseníků

Vzpomínky na inkvizici ve Velkých Losinách

Do období čarodějnických procesů vás přenese prohlídka zámku ve Velkých Losinách, kde se natáčelo také slavné dílo Kladivo na čarodějnice. Kromě zámku navštivte i ruční papírnu, jejíž majitelka byla jednou z obětí inkvizice. Optimističtěji zaměřenou prohlídku vám nabídne zámek Jánský Vrch, který se tyčí nad městem Javorník a pyšní se jednou z nejrozsáhlejších sbírek historických dýmek a nádhernými reprezentačními prostory. Celoročně přístupný je pak zámek Bruntál, v němž můžete obdivovat knihovnu, zbraně i expozice o řemeslech.

Hradní podzemí na Sovinci

Nejznámějším hradem kraje je bezesporu Sovinec, na němž se konají nejrůznější šermířské a divadelní akce či jarmarky, přístupné je dokonce i hradní podzemí. Na prohlídku Sovince můžete vyrazit od dubna do září a bez průvodce, takže třeba i s malými dětmi. Pokud se vyskytnete v okolí Branné, pak vyrazte na prohlídku pozůstatků hradu Kolštejn, který je propojen s areálem někdejšího renesančního zámku. 

Objevujte Jeseníky s dětmi

Dětem i rodičům se bude líbit výlet do Lesního baru u Lipové nebo Stezka v oblacích na Dolní Moravě. Nápady, kam na výlety s dětmi, vám v Jeseníkách nikdy nedojdou.

Co dělat, když prší?

Když si z vás počasí v Jeseníkách vystřelí, nezoufejte. Je to ve skutečnosti jen další důvod zajet na zámek či do ručních papíren ve Velkých Losinách, schovat se do pivovaru v Hanušovicích nebo vyrazit do dalších muzeí a památek.

Adrenalinové zážitky a sportovní vyžití v Jeseníkách

Sjezd na koloběžce od Dlouhých Strání, lezení po horách na Čertových kamenech nebo bobové dráhy v Petříkově a na Dolní Moravě. Adrenalinových zážitků najdete v Jeseníkách jako hub po dešti.

Poznejte Jeseníky z nové perspektivy

Náš tip: Přírodní poklad ukrytý ve skalách Nízkého Jeseníku

Vyčistěte si hlavu za zvuku šumění vodopádů. Výlet k Rešovským vodopádům nadchne jak pěší turisty, tak nadšence do horských kol. Četné vodní kaskády tu vytvořila horská říčka Huntava. Okolo malebné kaňonovité soutěsky se navíc pokocháte původním zeleným porostem, mechovými polštáři i romantickými skalními scenériemi. Projděte se po schůdkách, dřevěných lávkách a můstcích a nechte se okouzlit tímto chráněným dílem přírody. Z Rýmařova je to k vodopádům asi 8 km. 


Tradiční kuchyně

Borůvky na sto způsobů a hanušovické pivo s pořádnou čepicí pěny. To je ve zkratce jesenická gastronomie. Za touto jedinou větou se ale skrývají neskutečné lahůdky. Každé léto se v Malé Morávce konají borůvkové hody, na kterých můžete ochutnat hned několikery kynuté borůvkové knedlíky, lívance, koláče nebo i borůvkové pivo. Laskominy, které barví pusu do modra, ale v jesenických hospůdkách a restauracích připravují i mimo tento srpnový víkend. 

Pokud budete mít cestu do Velkých Losin, ochutnejte tu slané lázeňské oplatky (na sladké oplatky zase vyrazte do Karlovy studánky) nebo pálenky z historického Maršíkovského mlýna. A určitě vyrazte také na “drink” do samoobslužného Lesního baru, který je v naší republice unikátem. 


Jeseníky ve filmu i knížkách

S drsným moravským severem je neúprosně spojena komiksová a později i filmová postava Aloise Nebela, kterou ztvárnil Miroslav Krobot. Příběhy spisovatele Jaroslava Rudiše a kresby výtvarníka Jaromíra 99 vás určitě nadchnou pro výlet na malé nádraží v Horní Lipové a také jízdu vlakem z Hanušovic do Jeseníku. Pro dokreslení melancholické nálady si můžete ještě pustit film Díra u Hanušovic, při jejímž natáčení se do Jeseníků přestěhovala polovina členů Dejvického divadla. Samozřejmě nelze opomenout ani Kladivo na čarodějnice, které podle románu Václava Kaplického natočil režisér Otakar Vávra. 

9 tipů, jak si užít nejkrásnější místa Jeseníků

  • Jak se dostat na Praděd? Nejjednodušší je vyjet autem na Ovčárnu a odtud se projít tříkilometrovou pohodovou stezkou. Náročnější turisté se mohou vydat přes Švýcárnu z Videlského nebo Červenohorského sedla.
  • Petrovy kameny jsou nepřehlédnutelnou dominantou Jeseníků. Opředeny jsou pověstmi o čarodějnicích a procesech, kterými je kraj proslulý.
  • Od dubna do konce října se vydejte na průzkum jeskyně Na Pomezí. Procházet budete 45 minut úzkými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy.
  • Muzeu ruční výroby papíru se dozvíte spoustu zajímavostí. Máte malé děti? Vezměte je do dílničky, kde si vyrobí vlastní ruční papír.
  • čarodějnických procesech se dozvíte mnoho zajímavého také na naučné Čarodějnické cyklostezce poblíž zámku Velké Losiny. Přiblíží vám příběhy mnoha nešťastníků, kteří skončili v 17. století na pranýři či hranici.
  • Karlova Studánka leží v té nejčistší přírodě u nás, projděte se jejím centrem a okuste léčivé prameny Maxmilián a Vilém. 
  • Z Karlovy Studánky vede jedna z nejkrásnějších stezek v Česku. Projděte se kolem vodopádů Bílé Opavy až na Ovčárnu. Čekají vás dřevěné lávky, místy jsou i řetězy na přidržování. S kočárkem se sem nepouštějte.
  • Jak se dostat k Jelení studánce? Kolem vrchu Pecný vede zelená turistická značka ze Skřítku přes Ztracené kameny až k ní.