Zamilujte si Jeseníky
Lázně, hory a nejčistší vzduch v Česku
V létě na kole a s pusou od borůvek, v zimě na lyžích i běžkách. Objevujte CHKO Jeseníky pokaždé jinak. Pokořte Praděd a dolů jděte krásným údolím Bílé Opavy. Nechte se vyvézt na Dlouhé stráně a pak si užijte 17km sjezd na koloběžce – nejdelší v ČR. Ducha osvěží návštěva Velkých Losin se zámkem, ruční papírnou a termálními lázněmi, tělo zase Priessnitzovy lázně v Jeseníku. Na Dolní Moravě pak najdete Stezku v oblacích, která nemá v Česku obdoby.
V létě na kole a s pusou od borůvek, v zimě na lyžích i běžkách. Objevujte CHKO Jeseníky pokaždé jinak. Pokořte Praděd a dolů jděte krásným údolím Bílé Opavy. Nechte se vyvézt na Dlouhé stráně a pak si užijte 17km sjezd na koloběžce – nejdelší v ČR. Ducha osvěží návštěva Velkých Losin se zámkem, ruční papírnou a termálními lázněmi, tělo zase Priessnitzovy lázně v Jeseníku. Na Dolní Moravě pak najdete Stezku v oblacích, která nemá v Česku obdoby.
5 nej v Jeseníkách
Nejkrásnější vyhlídky Jeseníků
Vyberte si nejlepší ubytování v Jeseníkách
Co vidět v Jeseníkách?
Stezkou Bílé Opavy
Projděte se podél nejkrásnější horské říčky v Česku, kterou je jesenická Bílá Opava. Stejnojmenná naučná stezka vede z Karlovy Studánky až na jižní svah Pradědu, kde řeka pramení. Projděte se podél vodopádů, dýchejte nejčistší vzduch v Česku a poslouchejte šumění křišťálově čisté bystřiny. Když zrovna nebude schůdná trasa kolem Bílé Opavy, projděte se Velkou kotlinou podél řeky Moravice. Jedna z nejmalebnějších tras celé CHKO Jeseníky vám učaruje rozmanitostí rostlin a nádhernou přírodou.
Na vrcholky hor nebo do podzemí
Poznejte nejen Praděd, ale i další vrcholky Jeseníků. Po naučné stezce se můžete vydat například z Červenohorského sedla na Šerák a zpět. Krásné výhledy se před vámi rozprostřou i po vystoupání na rozhlednu Zlatý chlum či skalní vyhlídku Čertovy kameny. Obojí najdete kousek od města Jeseník. Pokud vám budou Jeseníky malé, můžete si naplánovat výlet až na Králický Sněžník a na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, která je co do rozsahu českým unikátem.
Že vás víc než výhledy láká podzemí? Pak se běžte toulat tajemným jeskynním labyrintem na Špičáku nedaleko obce Písečná, v němž je zpřístupněno zhruba 220 m chodeb. Nebo zamiřte do jeskyně Na pomezí kousek od Lipové-Lázní.
Moravská stezka
Šlápněte do pedálů a projeďte shora dolů třeba celou Moravu. Z pohraničního městečka Mikulovice startuje Moravská stezka, která pak pokračuje až dolů na jih. První etapa stezky vás provede právě krajinou Jeseníků a ze začátku si užijete hodně stoupání. Pokud se mu chcete vyhnout, vyrazte z Ramzové. S dětmi nebo na bruslích vyzkoušejte lehkou trasu Schroth-Priessnitz o délce 4 km.
Traily pro zkušené i začínající bajkery
Svá horská kola připravte na Lipovské či Rychlebské stezky. Zatímco ty Lipovské jsou méně náročné a vyřádí se na nich hlavně začátečníci a rodiny s dětmi, Rychlebské stezky nabízí vyžití pro bajkery všech úrovní.
Užijte si Jeseníky na kole
Vzpomínky na inkvizici na zámku ve Velkých Losinách
Do období čarodějnických procesů vás přenese prohlídka zámku ve Velkých Losinách, kde se natáčelo také slavné dílo Kladivo na čarodějnice. Kromě zámku navštivte i ruční papírnu, jejíž majitelka byla jednou z obětí inkvizice. Optimističtěji zaměřenou prohlídku vám nabídne zámek Jánský Vrch, který se tyčí nad městem Javorník a pyšní se jednou z nejrozsáhlejších sbírek historických dýmek a nádhernými reprezentačními prostory. Celoročně přístupný je pak zámek Bruntál, v němž můžete obdivovat knihovnu, zbraně i expozice o řemeslech.
Hradní podzemí na Sovinci
Nejznámějším hradem kraje je bezesporu Sovinec, na němž se konají nejrůznější šermířské a divadelní akce či jarmarky, přístupné je dokonce i hradní podzemí. Na prohlídku Sovince můžete vyrazit od dubna do září a bez průvodce, takže třeba i s malými dětmi. Pokud se vyskytnete v okolí Branné, pak vyrazte na prohlídku pozůstatků hradu Kolštejn, který je propojen s areálem někdejšího renesančního zámku.
Za zlatem i skvělým pivem
I při výletech za poznáním můžete relaxovat. Vydejte se do Muzea Vincenze Priessnitze, zakladatele jesenických lázní a poznejte, z čeho vychází jeho léčebné postupy. Pak si je určitě nezapomeňte vyzkoušet právě v Priessnitzových lázních. Na zámku Úsov pak najdete lovecko-lesnické muzeum, které jinde ve střední Evropě nemá obdoby. Unikátní sbírku trofejí a zvířat nejen z Česka, ale například i Indie a Afriky zde založili Lichtenštejnové na přelomu 19. a 20. století.
Dalším povznesením pro tělo i ducha bude návštěva Pivovarského muzea v Hanušovicích. Exkurzi rozhodně spojte i s ochutnávkou. Zlato se v Jeseníkách skloňuje nejen ve spojení se zlatavým mokem, ale i s historií rýžování zlata. O tom se přesvědčíte ve Zlatokopeckém skanzenu, který najdete ve Zlatých Horách.
Přírodní vody i oblíbená koupaliště
Za osvěžující čistou vodou a koupáním bez davů turistů vyrazte do lomu Rampa u Černé Vody. Pokud by vám chybělo zázemí, tak vyzkoušejte lom Písečná nacházející se asi 8 km severně od Jeseníku. Na břehu najdete i restauraci a možnost ubytování, dá se zde také rybařit. Ještě bohatší možnosti koupání a vodních sportů pak nabízí vodní nádrž Slezská Harta na řece Moravici. Na fajn cachtání zvou ale i bazény termálních lázní Velké Losiny nebo jesenické koupaliště.
Kam s kočárkem nebo na vozíčku?
Nenáročný a zároveň bezbariérový je 9 km dlouhý Ludvíkovský okruh, který vede okolo Velkých Losin. Cestou se zastavte v termálních lázních, v ruční papírně nebo na zámku Velké Losiny. Třetinovou délku má pak Špýcharský okruh, který taktéž vychází od zámku.
Hledáte hlavně výlet s kočárkem nebo odrážedly? Zaparkujte u penzionu Rejvíz a vydejte se po naučné stezce k Velkému mechovému jezírku. Čeká vás pěkná pětikilometrová trasa.
Nejlepší výlety v Jeseníkách
Objevujte Jeseníky s dětmi
Co dělat, když prší?
Adrenalinové zážitky a sportovní vyžití v Jeseníkách
Poznejte Jeseníky z nové perspektivy
Náš tip: Přírodní poklad ukrytý ve skalách Nízkého Jeseníku
Vyčistěte si hlavu za zvuku šumění vodopádů. Výlet k Rešovským vodopádům nadchne jak pěší turisty, tak nadšence do horských kol. Četné vodní kaskády tu vytvořila horská říčka Huntava. Okolo malebné kaňonovité soutěsky se navíc pokocháte původním zeleným porostem, mechovými polštáři i romantickými skalními scenériemi. Projděte se po schůdkách, dřevěných lávkách a můstcích a nechte se okouzlit tímto chráněným dílem přírody. Z Rýmařova je to k vodopádům asi 8 km.
Tradiční kuchyně
Borůvky na sto způsobů a hanušovické pivo s pořádnou čepicí pěny. To je ve zkratce jesenická gastronomie. Za touto jedinou větou se ale skrývají neskutečné lahůdky. Každé léto se v Malé Morávce konají borůvkové hody, na kterých můžete ochutnat hned několikery kynuté borůvkové knedlíky, lívance, koláče nebo i borůvkové pivo. Laskominy, které barví pusu do modra, ale v jesenických hospůdkách a restauracích připravují i mimo tento srpnový víkend.
Pokud budete mít cestu do Velkých Losin, ochutnejte tu slané lázeňské oplatky (na sladké oplatky zase vyrazte do Karlovy studánky) nebo pálenky z historického Maršíkovského mlýna. A určitě vyrazte také na “drink” do samoobslužného Lesního baru, který je v naší republice unikátem.
Jeseníky ve filmu i knížkách
S drsným moravským severem je neúprosně spojena komiksová a později i filmová postava Aloise Nebela, kterou ztvárnil Miroslav Krobot. Příběhy spisovatele Jaroslava Rudiše a kresby výtvarníka Jaromíra 99 vás určitě nadchnou pro výlet na malé nádraží v Horní Lipové a také jízdu vlakem z Hanušovic do Jeseníku. Pro dokreslení melancholické nálady si můžete ještě pustit film Díra u Hanušovic, při jejímž natáčení se do Jeseníků přestěhovala polovina členů Dejvického divadla. Samozřejmě nelze opomenout ani Kladivo na čarodějnice, které podle románu Václava Kaplického natočil režisér Otakar Vávra.
9 tipů, jak si užít nejkrásnější místa Jeseníků
- Jak se dostat na Praděd? Nejjednodušší je vyjet autem na Ovčárnu a odtud se projít tříkilometrovou pohodovou stezkou. Náročnější turisté se mohou vydat přes Švýcárnu z Videlského nebo Červenohorského sedla.
- Petrovy kameny jsou nepřehlédnutelnou dominantou Jeseníků. Opředeny jsou pověstmi o čarodějnicích a procesech, kterými je kraj proslulý.
- Od dubna do konce října se vydejte na průzkum jeskyně Na Pomezí. Procházet budete 45 minut úzkými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy.
- V Muzeu ruční výroby papíru se dozvíte spoustu zajímavostí. Máte malé děti? Vezměte je do dílničky, kde si vyrobí vlastní ruční papír.
- O čarodějnických procesech se dozvíte mnoho zajímavého také na naučné Čarodějnické cyklostezce poblíž zámku Velké Losiny. Přiblíží vám příběhy mnoha nešťastníků, kteří skončili v 17. století na pranýři či hranici.
- Karlova Studánka leží v té nejčistší přírodě u nás, projděte se jejím centrem a okuste léčivé prameny Maxmilián a Vilém.
- Z Karlovy Studánky vede jedna z nejkrásnějších stezek v Česku. Projděte se kolem vodopádů Bílé Opavy až na Ovčárnu. Čekají vás dřevěné lávky, místy jsou i řetězy na přidržování. S kočárkem se sem nepouštějte.
- Jak se dostat k Jelení studánce? Kolem vrchu Pecný vede zelená turistická značka ze Skřítku přes Ztracené kameny až k ní.