Točník a Žebrák
Hrady se nacházejí nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák. Vystavěním hradu Točník v tak těsné blízkosti hradu Žebrák vzniklo v Čechách nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí. Prohlídky začínají už od března (do začátku sezony jen o víkendech).
Hrad na důležité stezce
Starší z těchto dvou hradů je Žebrák pojmenovaný po skalním žebru, na jehož konci stojí. Vznikl ve 13. století, ale zvláštní důležitosti nabyl až roku 1346, kdy byl králem zvolen Karel IV. Hrad totiž ležel poblíž hlavní cesty, která spojovala Prahu s Norimberkem. K větším přestavbám pak docházelo za vlády Václava IV., který si tento hrad oblíbil. Po požáru v roce 1396 mu však přestal vyhovovat a dal nahoře na kopci vystavět hrad nový – Točník.
Zajímavost: Na Žebráku si král Václav IV. nechal vybudovat vytápění, ale celý systém byl domyšlen do detailu až na Točníku. Teplo se pomocí krbů vedlo vnitřkem zdí a ohřívalo celou stavbu – zbytky tohoto ústředního topení si můžete prohlédnout dodnes.
Točník jako honosné reprezentační sídlo
Dějiny Točníku začínají přibližně o sto let později, kdy se panovník rozhodl místo obtížné přestavby Žebráku vybudovat větší hrad na kopci. Kromě pohodlí nezapomínal také na bezpečnost. Období 15. století pro hrad Točník doslova zlatými časy, do hradu přijížděli významní hosté a také úspěšně čelil obléhání husitskými vojsky.
V 16. století pak začal chátrat a množili se také pověsti, že na hradě straší. Během třicetileté války se opuštěný hrad často stával úkrytem okolnímu lidu a v té době byl také značně poničen. Nikdy už nebyl trvale osídlen a nakonec se v lepším stavu zachovala jen část s poutní kaplí sv. Bartoloměje. Nyní je hrad majetkem státu.
Prohlídky s průvodcem i výhodná vstupenka na oba hrady
Točník i Žebrák si můžete prohlédnout sami bez průvodce jen s psaným textem, který zakoupíte nebo si zapůjčíte na pokladně. Točník si můžete projít i s průvodcem. V pokladně hradu Žebrák můžete zakoupit i výhodnou společnou vstupenku na oba hrady (nejpozději 2 hodiny před zavírací dobou).
Dobré vědět: Při přesunu z hradu na hrad počítejte raději s cca 30 minutami chůze.