Lyžování v Itálii je zárukou výborných sněhových podmínek. Vydejte se do lyžařského regionu Trentino, kde najdete špičkové skiareály. Na stovkách kilometrů širokých sjezdovek se vyřádí jak zkušení jezdci, tak začátečníci. Je to ideální lokalita pro lyžování v Itálii s dětmi. Vyberte si hotel kousek od svahu nebo u zastávky skibusu.
Kam do Itálie?
Za památkami, k moři, do hor i za dobrým jídlem
Procestujte ty nejkrásnější oblasti Itálie. Vydejte se na sever do lyžařských oblastí Trentina, do Veneta alias kraje prosecca a k oblíbenému Lago di Garda. Na jihu směřujte do antického Říma, proslulé Neapole a Pompejí, ale i do malebné Apulie, která je rájem gurmánů. Za vínem a na kola se vydejte do Toskánska, kde je doma odrůda Chianti. A co koupání? Krásné pláže v Itálii taky nechybí, ať už u Jadranu, Tyrhénského či Ligurského moře.
Procestujte ty nejkrásnější oblasti Itálie. Vydejte se na sever do lyžařských oblastí Trentina, do Veneta alias kraje prosecca a k oblíbenému Lago di Garda. Na jihu směřujte do antického Říma, proslulé Neapole a Pompejí, ale i do malebné Apulie, která je rájem gurmánů. Za vínem a na kola se vydejte do Toskánska, kde je doma odrůda Chianti. A co koupání? Krásné pláže v Itálii taky nechybí, ať už u Jadranu, Tyrhénského či Ligurského moře.
5 nej zajímavostí Itálie
Kam na lyže do Itálie?
Lago di Garda láká v každé roční době
Jezero Garda vás okouzlí svou atmosférou, nádhernými scenériemi a spoustou vyžití. V létě si užijete koupání s výhledem na hory a rozmanité vodní sporty. Od května do října pak bývají otevřené známé zábavní parky v čele s Gardalandem. Kdykoli sem zajeďte na kola, níže položené cyklotrasy bývají sjízdné dokonce i v zimě. A procházky po okolních horách vám přijdou k duhu v každé sezóně. Ale máme pro vás i další důvody, proč je Lago di Garda ideální místo na dovolenou.
Kde se ubytovat u Lago di Garda?
Co navštívit v Itálii za památky?
Věčné město a jeho největší zajímavosti
Abyste obešli ty nejdůležitější klenoty Říma přibalte na dovolenou dobré boty. Mnoho jich je kousek od sebe a budete mít pocit, že MHD nepotřebujete. Ale památek je tolik, že to vaše nohy rozhodně pocítí. Ale ten zážitek bude stát za každý krok.
Antika i baroko v Římě
S túrou po památkách začněte v samém srdci antického Říma, tedy v Koloseu, pak pokračujte do někdejšího centra veřejného života, kterým bylo Forum Romanum s pozůstatky chrámů, soudního dvora i tržnice. Odtud je to jen kousek k Palatinu. Toto archeologické naleziště odkrývá pozůstatky císařských paláců.
K nejzachovalejším antickým památkám patří ikonický chrám Pantheon. Ten najdete o kus dál, poblíž náměstí Piazza Navona se slavnou fontánou Čtyř řek a řadou kaváren. Nezapomeňte ani na největší barokní kašnu na světě, Fontánu di Trevi, do které můžete hodit minci pro štěstí.
Andělský hrad a Vatikán
Je čas přejít přes řeku Tiberu a projít okolo Andělského hradu, který nejprve sloužil jako císařské mauzoleum, později jako papežská pevnost spojená tunelem s Vatikánem. Ve Vatikáně pak navštivte baziliku svatého Petra a Vatikánská muzea s rozsáhlými sbírkami umění, nezapomeňte ani na Michelangelovu Sixtinskou kapli. A hlavně na koupi lístků předem online, abyste netrávili celý den ve frontě.
Španělské schody, Villa Borghese a další
Park Villa Borghese je oázou odpočinku s jezírky, sochami a také Galerií Borghese, která je plná sbírek renesančního a barokního umění. Do parku vejděte vchodem od paláce Villa Medici, odkud je to jen kousek i ke Španělským schodům, případně z náměstí Piazza del Popolo, které se pyšní nejstarším obeliskem v Římě.
Poté zamiřte směrem k nádraží Termini, u něhož se nachází Diokleciánovy lázně - svého času největší v Římě. Další unikátní svědectví pak ukrývá Parco degli Acquedotti, kam se dostanete autobusem právě z nádraží. Soustava římských akvaduktů zásobovala vodou veřejné lázně, fontány i soukromé domy a latríny. Systém je dokladem vysoké technologické vyspělosti antického Říma.
Ubytování v Římě
Co vidět v Neapoli?
Třetí největší město Itálie dalo světu tu nejlepší pizzu a k tomu ukrývá ještě i cenné kulturní a historické poklady. Mezi nejvýznamnější památky patří mohutný hrad Castel Nuovo, někdejší sídlo králů, dnes Museo Civico se sbírkou výtvarných děl neapolského baroka. Krásný výhled je pak z hradu Castel dell'Ovo postaveném na malém ostrůvku. Na nákupy i za obdivováním architektury vyrazte do Gallerie Umberto I, jedinečné nákupní pasáže s neoklasicistní architekturou. Navštivte také Neapolský dóm a Archeologické muzeum uchovávající rozsáhlou sbírku artefaktů z Pompejí a Herculanea.
Pompeje a Herculaneum
V Neapoli nejdřív zamiřte na vlakové nádraží Napoli Centrale a odtud pokračujte přímým vlakem do Pompejí či Herculanea. Určitě nejeďte do obou v jeden den, to by vás položilo. Obě lokality nabízí jedinečný pohled na běžný život ve starověkém Římě. Při výbuchu sopky Vesuv v roce 79 n. l. byla obě města pohřbena zaživa a „zakonzervována“ na dlouhá staletí sopečným popelem.
V Pompejích se projdete četnými ulicemi, uvidíte velmi dobře zachované domy, obchody a lázně, amfiteátr, interiéry s pozůstatky fresek a mozaiky i předměty každodenního života. Herculaneum je sice menší, ovšem žili zde lidé z vyšších vrstev a vám se tak odkryje zcela jiný a mnohdy lépe dochovaný svět než v Pompejích. Například domy bohatých obyvatel, dvoje lázně, bazilika, několik chrámů a divadlo.
Tip: Když už budete v těchto končinách, určitě se vydejte také na samotnou sopku Vesuv, která stála jak za zkázou obou měst, tak za jejich zachováním. Vystoupat můžete až k samotnému kráteru. Trasa je náročnější, ale pohled, který se před vámi otevře, za to stojí.
Florencie plná renesančního umění
Toskánský klenot si nesmíte nechat ujít, ať už tudy jen projíždíte nebo jste na dovolené poblíž. Florencie nabízí nespočet uměleckých pokladů a historických budov. Její dominantou je katedrála Santa Maria del Fiore s ikonickou kupolí od Brunelleschiho. Proč zajít i dovnitř? Její interiér zdobí vitráže a unikátní fresky, z nichž nejslavnější je freska Poslední soud od Giotta di Bondone.
Za další porcí umění jděte do Gallerie degli Uffizi, kde se skví sbírky děl Botticelliho, Leonarda da Vinciho, Michelangela a dalších renesančních mistrů. Nevynechejte ani Pallazo Vecchio - bývalé sídlo rodu Medici, které je zdobeno nádhernými freskami a okouzlí vás impozantními sály. Rozsáhlé sbírky umění se nachází i v paláci Pitti, kde kromě tří různých galerií můžete navštívit i královské komnaty. Na plác navíz navazují překrásné zahrady Boboli plné soch, fontán a upravené zeleně.
Ponte Vecchio i socha Davida
Přes řeku Arno se projděte po mostě Ponte Vecchio neboli Most zlatníků. Starobylý most z roku 1345 nabízí nádherné výhledy a sám o sobě je architektonickým skvostem. Nachází se na něm zlatnické a šperkařské obchůdky. Dalším zajímavým místem, které stojí za vidění, je náměstí Piazza della Signoria. toto hlavní náměstí Florencie je zdobeno mnoha sochami včetně Davida od Michelangela.
Tip: Pokud máte víc času, můžete navštívit také kostel Santa Croce, kde jsou pohřbeni Michelangelo, Macchiavelli, Galileo Galilei a další významné osobnosti.
Ubytování v Toskánsku
Benátky – město na vodě
Jedno z nejromantičtějších a také nejnavštěvovanějších měst na světě vás okouzlí jedinečnou atmosférou, kanály, gondolami i historickými památkami. Nemůžete z nich odjet bez fotky z náměstí Piazza San Marco, které jsou srdcem Benátek. Náměstí dotváří dominující bazilika svatého Marka se zvonicí a Dóžecí palác. Až budete potřebovat pauzu, usaďte se tu v některé z mnoha kaváren.
Baziliku svatého Marka navštivte i zevnitř. Postavena byla původně v byzantském stylu, její impozantní interiér zdobí zlaté a pestrobarevné mozaiky, zlatý oltář Pala d'Oro i slavné sochy v čele s bronzovým čtyřspřežím. V Dóžecím paláci pak navštivte muzeum s nádhernými sály a freskami od Tintoretta. Za pořádnou porcí umění pak zamiřte do Galerie dell'Accademia.
Benátské mosty a kanály
Procházet se jen ulicemi Benátek by byla škoda. Určitě přejděte také přes most Rialto (Ponte di Rialto), který je nejstarším a nejznámějším mostem přes Canal Grande. Najdete na něm hromadu obchůdků se suvenýry. Zajímavý je i vápencový Most nářků či nejmladší most z roku 1854 – Ponte dell'Accademia, který taktéž vede přes Canal Grande. Hlavní kanál nezmiňujeme náhodou. Po něm si můžete objednat romantickou projížďku na gondole.
Tip: Z Benátek si udělejte výlet také na ostrov Murano známý výrobou skla nebo ostrov Burano s barevnými domy.
Kde se ubytovat?
San Marino – nejstarší republika světa
Zajet si na dovolené v Itálii na výlet do zahraničí? To je hračka, stačí se ubytovat v okolí Rimini a zajet si do San Marina. Pravděpodobně nejstarší republika na světě se nachází na vrcholu hory Monte Titano a nabízí dechberoucí výhledy na okolní krajinu, řadu památek a také možnost výhodných nákupů od alkoholu po módu.
Symbolem města je citadela se třemi věžemi Guaita, Cesta a Montale, na které můžete vystoupat za jedinečnými panoramatickými rozhledy. Zavítejte také do Palazzo Pubblico, historického sídla vlády, v němž uvidíte krásné sály s cennými freskami. Mezi další významné památky se řadí také Státní muzeum s expozicí o historii a kultuře San Marina a Bazilika di San Marino s bohatou výzdobou.
Dobré vědět: Pokud plánujete navštívit San Marino, nezapomeňte si vzít platný pas, republika totiž není součástí Schengenského prostoru. Platit zde ale můžete eury, jako v Itálii. Nicméně zde přijímají také dolary a další měny.
Ubytování u San Marina
Kam do Itálie s dětmi?
Jižanské národy jsou k dětem velmi přátelské. Malé lidi tu potkáte i po tradiční „české večerce“. Kam s dětmi do Itálie, aby si to užily? Třeba k Lago di Garda a do Gardalandu, do Rimini a parku miniatur, kromě moře mohou řádit v obřích aquaparcích… Pokud dumáte, kam do Itálie na lyže s dětmi, vězte, že na malé lyžaře jsou připravena všechna větší střediska. Kde se ubytovat? Mrkněte na nabídku pobytů pro rodiny s dětmi v Itálii.
Poznávací zájezdy do Itálie
Chcete se dozvědět největší zajímavosti o Itálii, poznat slavné památky a přitom nemuset nic plánovat? Vydejte se na poznávací zájezd. Osvědčená CK zajistí jak dopravu, tak zkušeného průvodce. Ten vám řekne vše o Itálii, dá vám spoustu tipů, co vidět v osobním volnu nebo i poradí, co si přivézt z Itálie (typické víno, olivový olej či třeba oblíbené amaretti) a za co naopak zbytečně neutrácet.
Turistika a přírodní zajímavosti v Itálii
Na kole do Itálie: do hor, kolem vinic i jezer
Domov slavného Giro d'Italia samozřejmě láká i nezávodící cyklisty. Itálie nabízí rozmanitou krajinu, kde si užijete jak horské trasy, tak romantické projížďky historickými městy a malebnými vesnicemi.
Vinice a rovinky
Kraj vinic s mírně zvlněným terénem, typickými vesničkami a zastávkami v termálech – to je Toskánsko. Jednou z nejoblíbenějších tras je Sentiero della Bonifica. 62 km dlouhá cesta vede okolo jezera Chiusi, přírodní rezervace jezera Montepulciano, přes historickou perlu Cortona a další skvosty. Cestu navíc neruší automobilový provoz. Za rovinkami se vydejte na jih Itálie do Puglie. Užívejte si malebné pobřežní trasy, historická města i koupání v moři. Krásná je cesta z Otranta do Leuca s četnými výhledy na Jaderské moře.
Hory a vody
Itálii na kole si užijí i ti, kdo milují pořádné kopce. I když kopec je pro Dolomity slabé slovo. Vyjeďte si do oblasti Trentino a vychutnejte si náročná stoupání a dechberoucí výhledy. Hustá síť lanovek vám výstupy občas usnadní. Třeba při cestě na vrchol Marmolada a masiv Sella Ronda či ke skalnímu hradu Sella Gruppe. Užívejte si projížďky ve dvoutisícovkách a večer se odměňte vínem či relaxem v italském wellness hotelu.
Horami se můžete kochat i při jízdě podél řek Adige nebo Brenta, případně okolo Lago di Garda. Oblíbená je 52 km dlouhá rovinatá cyklostezka Vasulgana vedoucí z Pergine Valsugana přes Trentino až do Benátska. Projedete se podél řeky Brenta a kolem jezer Caldonazzo a Levico. Z Bolzana do Verony zase pojedete okolo řeky Adige. Nejhezčí je cca 30kilometrový úsek z Trenta do Rovereta mezi vinicemi oblasti Vallagarina a kolem hradu Beseno. A co dovolená u Lago di Garda? Tam si vyberte z nespočtu lehkých tras podél jezera i náročnější horské vyjížďky. Za odměnu vás čeká koupání v jezeře.
Itálie láká na hory i v létě
Italské hory v lecčems trumfnou i impozantní památky. Ty totiž nemají co dočinění s lidským dílem, ale vytvořila je sama příroda, která umí opravdová kouzla. Ať už se vydáte do Alp nebo Apenin, nezapomenutelné zážitky máte zaručeny. Vydejte se k největším přírodním zajímavostem Itálie a užijte si nejen krásné výhledy.
Tre Cime: Tři zuby v Dolomitech
Itálii příroda nadělila nejen tvar boty, ale v Dolomitech dokonce i Tři zuby. Ty patří k nejfotografovanějším místům v Itálii. Trojice ostrých štítů se tyčí nad krajinou Lavareda, kde kolmo vyrůstají ze sutinových polí do nadmořské výšky 2999 m. K vrcholům Tre Cime často vede i jedna etapa závodu Giro d'Italia. Dobrý výhled na Tři zuby budete mít z turistických stezek Rifugio Auronzo nebo Rifugio Lavaredo.
Monte Baldo u jezera Garda
Další italskou přírodní zajímavostí je vrchol Monte Baldo. Říká se mu také Zahrada Evropy a dostanete se na něj lanovkou např. z letoviska Malcesine nebo Riva del Garda. Kromě samotného Lago di Garda uvidíte i okolní Alpy. Byla by ale škoda nevěnovat pozornost také rozmanité fauně a flóře. Nachází se zde přes 60 druhů orchidejí.
Gran Sasso a nejvyšší hora Apenin
Region Abruzzo nabízí nejen skvostná vína, ale i vysokohorské zážitky. Vápencový masiv Gran Sasso ukrývá nejvyšší horu Apenin a uvidíte ho už při cestě letadlem na nejbližší letiště v Pescaře. Z vrcholu Corno Grande uvidíte nejen celý národní park Gran Sasso e Monti della Laga, ale i okolní hory, údolí a hladinu moře. Na Corno grande se dostanete pěšky nebo lanovkou z Fonte Cerreto.
Oblíbené vinařské oblasti Itálie
Hodí se jako suvenýr i jako část občerstvení přímo na dovolené v Itálii. Pojeďte ochutnat italské víno přímo do oblastí, kde se pěstuje a vyrábí.
Piemonte
Jedna z nejprestižnějších vinařských oblastí v Itálii je známá velkými červenými víny Barolo a Barbaresco. Barolo je oceňované pro svou komplexnost, plnost a hodí se i k delší archivaci. Barbaresco zraje kratší dobu a je jemnější. Zóny Barbaresco a Barolo od sebe dělí jen 10 km, ovšem stačí málo a ze stejné odrůdy Nebbiolo vznikají zcela jiná vína. Ochutnejte obě a u toho si naplánujte třeba výlet k Lago Maggiore nebo na lyže do Západních Alp.
Toskánsko
Když se řekne Toskánsko, nalívá se Chianti. Převažuje v něm typická toskánská odrůda Sangiovese a má charakteristickou ovocnou chuť s vyváženou kyselinkou. Ze stejné odrůdy se vyrábí také Brunello di Montalcino s krásnou plnou chutí a spousta dalších druhů vín. Dozvíte se o nich na výletě do Greve in Chianti, kde je Museo del vino, nebo na ochutnávce v Atinori nel Chianti Classico ve vesničce Bargino.
Veneto
Kde roste Glera, tam teče Prosecco. Oblast Veneto na severovýchodě Itálie ovšem nabízí i zajímavá červená vína Valpolicella, která se vyrábějí z odrůd Corvina, Rondinella a Molinara. Lehká a voňavá vína vám báječně zpestří dovolenou v Benátkách či Veroně, podhůří Alp i poblíž Lago di Garda.
Abruzzo
Levné letenky do Pescary přímo vybízí k ochutnávce vín regionu Abruzzo. Místní odrůda Montepulciano dává vzniknout jedinečnému červenému vínu Montepulciano d'Abruzzo s plnou ovocnou chutí. Ochutnejte ale i místní bílé Trebbiano d'Abruzzo, které je příjemně svěží a lehké. Na výlet zajeďte do Chieti, které je jedním z nejstarších měst v Itálii.
Puglia
Nad názvem Primitivo se neznalci uchichtnou, ovšem vy dobře víte, že tento klenot z italské Puglie nesmí zůstat neochutnán. Jih Itálie je pro červená vína rájem. Kromě ovocného Primitiva tu je velmi rozšířené i kořeněnější Negroamaro. Obě vína mají plnou bohatou chuť. Střídat je můžete s bílým Fianem či Verdecou. Projeďte si vesničky s domky trulli a zajeďte třeba do vinařství i Pastini (jižně od Bari).
Další vinné i nevinné poklady
Za vínem samozřejmě jeďte i na italské ostrovy. Sicílie a její plné červené víno Nero d'Avola či fortifikovaná Marsala, Sardinie a její typické Cannonau… To všechno a mnohem víc čeká jen na vás. Nebo toužíte ochutnat něco opravdu speciálního? Pak se vydejte k Neapoli a Vesuvu. Na sopečné půdě dozrávají opravdu jedinečná červená vína.
Tip: Do Itálie nemusíte jezdit jen na degustaci vína, ale i na ochutnávku olivového oleje. Najděte si nejbližší masserii a domluvte si návštěvu. Největší olivové háje se nachází v Puglii, ale najdete je i v Toskánsku a dalších regionech.
5 top míst Sicílie:
Na největším ostrově Středozemního moře vás okouzlí božské pláže, starobylá města, aktivní sopky i lahodná kuchyně. Azurové moře přeje jak potápění a šnorchlování, tak windsurfingu. Na své si přijdou i turisté a cyklisté.
- Etna: Nejvyšší činná sopka v Evropě láká k výstupu až ke kráteru, odkud se vám nabídne jedinečný výhled. Prozkoumejte také místní lávové jeskyně nebo zajděte do termálních lázní. Je vám jedna sopka málo? Navštivte Liparské ostrovy s vulkánem Stromboli.
- Taormina: Okouzlující městečko s řeckým divadlem a panoramatickým výhlede na moře můžete znát ze seriálového hitu Bílý lotos. Projděte si úzké uličky, navštivte Palazzo Corvaja, relaxujte na pláži nebo si udělejte výlet na okouzlující ostrov Isola Bella.
- Agrigento: Přeneste se do antického Řecka! Valle dei Templi neboli Údolí chrámů je zapsáno na seznamu UNESCO. Zdejší Tempio della Concordia je dokonce považován za nejzachovalejší řecký chrám na světě. Za antickou historií vyrazte také do Syrakus, odkud pocházel sám Archimédés.
- Palermo: Sicilská metropole patří k 10 největším městům celé Itálie. Navštivte zde katedrálu z 12. století, kde jsou pohřbeni králové a vládci Sicílie, neopomeňte Cappella Palatina s nádhernými mozaikami či překrásnou Fontánu Pretoria. Na tržišti Ballarò ochutnejte místní speciality – třeba sicilské arancini.
- Cefalù: Malebnému přímořskému městečku dominuje katedrála Duomo di Cefalù s dřevěným stropem a mozaikami. Cefalú z jedné strany lemuje dlouhá písčitá pláž a z druhé skalní masiv La Rocca. Projděte se úzkými uličkami a zchlaďte se ochutnávkou gelata.
5 nej na Sardinii:
Divoká příroda, překrásné pláže a starobylé nuraghy. To je Sardinie, druhý největší ostrov Středozemí. Na své si zde přijdou jak milovníci památek, tak vodních sportů.
- Costa Smeralda: Smaragdové pobřeží je dlouhé přes 10 km a je proslulé nádhernou přírodou, romantickými zátokami a plážemi s jemným bílým pískem. Ne náhodou zde mají své vily a jachty i mnohé světové celebrity.
- Alghero: Městu s katalánskými kořeny se přezdívá malá Barcelona. Okouzlí vás jeho historické centrum s pevností i krásné pláže a moře s korálovými útesy. V místních restauracích určitě ochutnejte langusty.
- Nuraghe: Kruhové kamenné stavby, které jsou pozůstatkem civilizace Nuraghů, pochází z doby před cca 3500 lety. Naleznete je pouze Sardinii, je jich asi 7000. Například Nuraghe di Barumini je zapsán také na seznamu UNESCO.
- Cala Gonone: Městečko proslulé cennými archeologickými nálezy je současně ideálním výchozím bodem pro výlety do národního parku Golfo di Orosei i k samotnému Orosejskému zálivu. Nechte se okouzlit bělostnými plážemi, jeskyněmi a skalními útvary.
- Cagliari: Historické centrum hlavního města Sardinie v sobě spojuje architekturu středověku i antiky. Projděte se po náměstí Piazza Yenne, k amfiteátru z 2. století či k nekropoli Tuvixeddu, zatoulejte se do galerií a muzeí a na oběd si dejte typické těstoviny malloreddus.
Dovolená na italských ostrovech
Co musíte zajistit, když jedete do Itálie se psem?
Pes musí být označen (mikročip či tetování), mít platné očkování proti vzteklině minimálně 21 dní před cestou, evropský pas vystavený veterinářem a prohlášení od veterináře, že je pes zdravý. Pokud cestujete se štěnětem, nesmí být mladší 12 týdnů. Chystáte se s pejskem do Benátek? Pak se jen zamyslete, zda váš hafan není třeba Dobrman nebo Rottweiler, tato plemena sem nesmí. Doporučujeme také sjednat pro psíka cestovní pojištění, ale není povinné.
Se psem do Itálie k moři
Každé větší letovisko nabízí přímo psí pláže, kam můžete vyrazit i se čtyřnohým přítelem. Ovšem pozor, neznamená to, že by na nich pejsek mohl běhat volně. I na některých psích plážích totiž platí, že musí pes zůstat na vodítku. Nicméně do vody zde může a užijete si tak společnou koupačku.
Cesta do Itálie
Přemýšlíte, kam do Itálie autem, jak sem dojet busem či vlakem a kdy radši letět letadlem? Mrkněte na naše praktické tipy. Co se týká dokladů, na cestu vám stačí jen platný občanský průkaz, při cestě autem také řidičský průkaz (není třeba vyřizovat mezinárodní).
Národní jídlo Itálie nejsou jen těstoviny
Jídlo v Itálii je obřad. Obědy zde mají několik chodů. Předkrm neboli antipasto tvoří lehký salát, mozzarella či jiný regionální sýr, prosciutto cotto nebo crudo, olivy, někdy tyčinky grissini. První chod (primi piatti) v podobě polévky, těstovin či risotta. Druhý chod (secondi piatti) je většinou pokrm z masa či ryb – vyzkoušejte třeba vitello tonnato. A nezapomeňte ani na dolci, tedy dezert. Může jím být i typické italské gelato.
Itálie a její typická jídla: Pizza je jasná. Ale věděli jste, že může vypadat v každém regionu jinak? Pokud ptořebujete zjistit, jak vypadají opravdové spaghetti alla carbonara, jeďte ideálně do Říma. Milujete boloňskou? V Bologni si ji dáte, ovšem na špagety zapomeňte, tady se typické ragú podává z těstovinami tagliatelle.
Tip: Pokud máte chuť na jídlo připomínající pizzu, ale nechcete utrácet za návštěvu restaurace, zajděte do pekárny a kupte si focacciu s olivami, rajčátky a dalšími dobrotami. Zasytí vás stejně a je prostě skvělá.
Co vařit na dovolené v Itálii? Pokud se hodláte ubytovat v kempu nebo apartmánu a jídlo z restaurací občas odlehčit, volte jídla, která šetří čas i teplo. Kupte si v obchodě rukolu, čerstvé bazalkové pesto, rajčátka San Marzano (čerstvá na salát, v plechovce na omáčku), buvolí mozzarellu, parmazán či prosciutto crudo a kouzlete v jednoduchém stylu. Pokud potřebujete teplé jídlo, volte čerstvé těstoviny, které uvaříte během dvou tří minut.