Herkulaneum (Ercolano): bohatší sourozenec Pompejí
Herkulaneum bylo jedním z římských měst, které v roce 79 n. l. zasypal sopečný výbuch Vesuvu, stejně jako známější Pompeje. Na rozdíl od Pompejí však Herkulaneum nezasáhl žhavý popel, ale proudy pyroklastických materiálů, které město okamžitě konzervovaly. Díky tomu se zde dochovalo mnohem víc zajímavostí.
Co vidět v Herkulaneu?
Projdete si například budovu městských lázní, kde je ještě patrné rozdělení na pánskou a dámskou část. Tady vás zaujme, že dámská byla menší a pánové si mohli zacvičit v tělocvičně. Možná ženy chtěly prostě jen víc odpočívat. Z veřejných budov tu ještě uvidíte předměstské lázně, které jsou nejlépe dochovanými lázněmi z dob antiky.
Navštívíte několik domů římské smetánky, v nichž vás překvapí velmi dobře dochovaná výzdoba, ve Ville dei Papiri se dokonce našla knihovna s papyrovými svitky, které lze dnes vidět v Národní knihovně v Neapoli. Po nálezu kameje z doby císaře Claudia je pak pojmenován Dům s drahokamem.
K bohatě zdobeným domům jednoznačně patří nejnověji objevená Priapova vila, kde se našla i kostra koně, dále Dům s mozaikovým atriem, kde se kromě podlahové mozaiky dochovaly i pozůstatky dřevěných sloupů. V Samnitském domě vás okouzlí hala zdobná nepravým mramorem, freska s mytickým tématem únosu Európy a sloupové galerie.
Po nálezu kosterních ostatků byl pojmenovaný Dům koster se zastřešeným atriem a freskami s přírodními výjevy. Určitě nakoukněte i do Domu s laní, který je považován za ten nejelegantnější v Herkulaneu. Obdivujte zde mramorové zdobení stěn, sochu laně a fresku Kupida v přilehlé zahradě.
Samozřejmě i v Herkulaneu bydleli lidé nižších vrstev. O jejich způsobu života podává svědectví Trellisův dům s dřevěnými podlahami a zdobenými omítkami. Sloužil pravděpodobně jako nenáročné bydlení pro větší počet rodin. Z městského fóra se zachovaly pouze malé části, najdete ho v severní části areálu a jeho nejvýraznější památkou jsou pozůstatky baziliky a vítězného oblouku.
Jsou lepší Pompeje nebo Herkulaneum?
Jasně, že musíte navštívit obojí. Obě města vám totiž ukážou něco jiného. V Herkulaneu zůstaly lépe zachovalé interiéry domů z období 2. stolůetí př. n. l. a 1. století n. l. a také organické materiály, jako např. dřevěné dveře a části nábytku, na stěnách uvidíte často pozůstatky fresek, někde i celé dochované mozaiky.
V Herkulaneu najdete autentičtější svědectví o životě Římanů vyšší třídy, v Pompejích si zase naopak můžete projít dlouhé ulice, v domcích tehdejších obyvatel pozorovat znaky každodenního života a pochopíte zde sofistikovanost římské městské infrastruktury. Areál Herkulanea je ovšem menší než v Pompejích a projdete ho celý mnohem pohodlněji. Takže pokud byste měli na dovolené málo času, určitě jeďte aspoň sem.
Jak se do Herkulanea dostanete
Z Neapole můžete pohodlně dojet autem, ale ještě jednodušší bude cesta vlakem z Napoli-Centrale. Vlaky jezdí každé půl hodiny a do půl hodiny se dostanete právě na stanici Ercolano, od které je areál pár minut pěšky.
Tip: Lístky si můžete koupit předem online a ušetřit si tak případné čekání (nebo komunikaci s italským personálem) u pokladny.