Vatikán, bazilika sv. Petra a Vatikánská muzea
Vatikán je nejmenší stát na světě, ale o to větší nabízí kulturní a duchovní zážitek. Nachází se v srdci Říma a je sídlem papeže, hlavy katolické církve. Pro turisty je Vatikán přístupný celý rok, přičemž nejlepší čas na návštěvu bývá mimo hlavní turistickou sezónu, tedy na jaře nebo na podzim. Vstup do Vatikánu je volný, ale vstupenku budete potřebovat k návštěvě hlavních atrakcí, jako jsou Vatikánská muzea nebo věž baziliky sv. Petra.
Svatopetrské náměstí
Náměstí svatého Petra ve Vatikánu je jedním z nejznámějších veřejných prostorů na světě a měří přibližně 240 metrů na délku a 196 metrů na šířku, přičemž celková rozloha činí kolem 35 000 m². I když máte pocit, že ho tak trochu znáte z filmů nebo fotek, přesto budete ohromeni tím, jak je skutečně obrovské.
Náměstí je obklopeno slavným kolonádovým sloupovím, které tvoří 284 dórských sloupů a 88 pilířů ve čtyřech řadách. Tento architektonický prvek navrhl Gian Lorenzo Bernini v 17. století, aby symbolizoval otevřenou náruč církve vítající věřící z celého světa. Při papežských mších či audiencích se zde může sejít až 300 000 lidí.
Na jedné straně Svatopeterského náměstí stojí Apoštolský palác, sídlo papeže, uprostřed pak egyptský obelisk vysoký 25,5 metru, který byl převezen do Říma v roce 37 n. l. za vlády císaře Caliguly. Obelisk je obklopen dvěma velkými fontánami – jednou od Carla Maderna a druhou od Berniniho.
Bazilika sv. Petra
Bazilika svatého Petra je jedním z největších a nejkrásnějších kostelů na světě, který pojme až 20 000 lidí a jehož kupole dosahuje výšky 136 metrů. Její stavba začala v roce 1506 na místě původní baziliky z 4. století a byla dokončena v roce 1626. Je to skutečně impozantní stavba, její celková délka činí 220 metrů a pokrývá plochu 15 160 čtverečních metrů. Budete žasnout nad tím, jak před více než čtyřmi stoletími byli architekti i umělci schopni postavit takový monument.
Uvnitř baziliky můžete obdivovat slavnou Michelangelovu sochu Pietà, majestátní Baldachýn od Berniniho nad hrobem svatého Petra nebo bronzovou sochu svatého Petra, jejíž noha je pro štěstí ohlazena dotyky poutníků. Pod podlahou baziliky se nachází vatikánské krypty, kde jsou pochováni papežové.
Vstup do baziliky je zdarma, ale pokud chcete vystoupat na její kopuli, připravte se na mírný poplatek a fyzicky náročné stoupání po schodech – je jich 551. Část výstupu je možné za peníze navíc absolvovat výtahem, stojí se na něj ale dlouhé fronty. Pak vás bude čekat už „jen“ 320 schodů. Pohled z vrcholu kupole na Vatikán i Řím je ovšem neopakovatelný.
Okénko do církevní historie aneb Proč právě svatý Petr?
Svatý Petr byl jedním z dvanácti apoštolů Ježíše Krista, byl považován za nejbližšího Kristova učedníka a podle katolické tradice byl prvním papežem. Údajně byl ukřižován v Římě během pronásledování křesťanů a jeho hrob se nachází právě pod bazilikou svatého Petra.
Vatikánská muzea
Vatikánská muzea jsou vedle baziliky hlavní atrakcí Vatikánu. Sbírky muzeí obsahují asi 70 000 exponátů, návštěvníkům z toho předvádějí asi 20 000. Prohlídka celé expozice zabere hezkých pár hodin a dá se bez nadsázky přirovnat k cestě časem. Obdivovat můžete bohaté sbírky umění napříč stoletími, od Etrusků a egyptské říše až po renesanci a baroko.
Určitě si kupte vstupenky předem online, protože fronty mohou být skutečně super dlouhé. Prohlídka muzea trvá několik hodin, takže je dobré mít pohodlnou obuv. Připravte se na velké množství turistů, ale fascinující umělecké poklady antiky i renesance za to stojí.
Proč si nenechat ujít Vatikánská muzea:
- Sixtinská kaple – Asi nejslavnější místo ve Vatikánu se stropními freskami od Michelangela.
- Rafaelovy sály (Stanze di Raffaello) – Čtyři místnosti vyzdobené mistrovskými freskami od Rafaela, včetně fresky „Athénská škola“.
- Galerie map (Galleria delle Carte Geografiche) – Dlouhá chodba s nádhernými ručně malovanými mapami Itálie.
- Sarkofágy svaté Heleny a Konstantina – Impozantní římské pohřební sarkofágy, vystavené v Muzeu Pio-Clementino.
- Aula della Biga – Socha antického vozu taženého dvěma koňmi, známá jako římská Biga.
- Laocoön a jeho synové – Slavná helénistická mramorová socha, která představuje dramatickou scénu z řecké mytologie.
- Pinacoteca Vaticana – Galerie maleb s díly mistrů, jako jsou Caravaggio, Leonardo da Vinci a Tizian.
- Galerie tapisérií (Galleria degli Arazzi) – Sál plný obrovských tapisérií z dílny Rafaela a jeho žáků.
- Papežské schody Bramante – Monumentální točité schodiště navržené architektem Donatem Bramantem.
- Etruské muzeum – Artefakty z etruské civilizace, včetně šperků, keramiky a soch.
Tip: Pokud se nechcete zdržovat čtením všech popisků, ale přitom se rádi dozvíte různé zajímavosti a nedělá vám problém angličtina nebo němčina, zakupte si při rezervaci také audioprůvodce. V češtině zatím výklad dostupný není.
Praktické informace do Vatikánu aneb na co si dát pozor
Vhodné oblečení a uctivé chování
Dbejte na to, abyste při vstupu zejména do baziliky sv. Petra měli zakrytá ramena a kolena. Pokud dresscode nedodržíte, nemusejí vás do baziliky pustit. Do šatny budete muset také odložit větší zavazadla, kufry nebo batohy a bezpečnostní kontrolou neprojdete s noži, nůžkami a jinými nebezpečnými předměty, a to jak do kostela, tak do muzeí. Odpustit byste si měli i příliš hlučné chování nebo nevhodné fotografování. V muzeích není dovoleno fotografovat s bleskem, používat stativy ani sefie tyče.
Fronty a zase fronty
Velké množství turistů k Vatikánu bohužel patří celoročně, největší davy se tu vyskytují během významných náboženských svátků a v letní sezóně. O něco méně turistů je tu mimo sezonu, zejména na jaře a na podzim. V každém případě se velmi vřele doporučuje nákup vstupenek jak do muzeí, tak do kupole baziliky on-line předem na konkrétní čas. Fronty se jinak táhnou i několik hodin a není jisté, zda byste se vzhledem ke kapacitě památek skutečně dostali na řadu.
Pozor! Při nákupu vstupenek se dobře podívejte, kde a od koho je nakupujete. Bohužel existuje celá řada podvodníků a podvodných webů, kde vám prodají falešné vstupenky a vám zbydou před muzeem jen oči pro pláč.
Je to na dlouho
Nebudeme nic zastírat. Pokud vezmete návštěvu Vatikánu opravdu poctivě, budou vás bolet nohy. Jen trasa po expozicích muzea měří přibližně 7 km. Další kilometry nachodíte po Svatopeterském náměstí i po bazilice. Jakkoliv je Itálie mekkou módy, na návštěvu Vatikánu raději lodičky nechte doma a obujte pohodlné tenisky.
Na celý Vatikán si vyhraďte určitě celý den, zvlášť, pokud si chcete vše důkladně prohlédnout, pár hodin vám rozhodně stačit nebude.
Jak se do Vatikánu dostat
Ideální je využít hromadnou dopravu, protože parkování v centru Říma je dosti náročné. Spolehlivé je metro, nejbližší stanice u Vatikánu je Ottaviano-S. Stanice Pietro na trase A. Použít můžete ale i autobus nebo tramvaj, které mají zastávku do 10 minut chůze od Vatikánu.