Sněžka
Sněžka je nejvyšší horou České republiky. Možná jste se kdysi učili, že měří 1602 metrů, ale nejnovější měření odhalilo, že je Sněžka vysoká 1603 metrů. Spolu s pramenem Labe je jednoznačně nejnavštěvovanějším cílem Krkonošského národního parku. Na vrcholu vás kromě nádherných výhledů čeká kaple sv. Vavřince, což je nejstarší stavba na hoře vůbec, dále Polská bouda a Česká poštovna Anežka. V ní seženete nejen pohled, ale také pití a něco dobrého na zub.
Jak na Sněžku? Po svých nebo lanovkou
Cest na Sněžku vede hned několik, na každé ale platí, že s kočárkem to nepůjde. Pokud se tedy chystáte na horu s dětmi, vezměte nosítko. Výjimkou je lanovka, která kočárky přepravuje.
Cesta směrem k Luční boudě a dál na Sněžku.
Cesta z Pomezních Bud v Horní Malé Úpě
Tahle cesta se považuje za nejlehčí. Překonávat totiž budete nejmenší převýšení, nicméně ani tak to nebude zrovna brnkačka. Čeká vás slušný výšlap přes Obří hřeben. Začátek trasy je v Horní Malé Úpě u Pomezních Bud, kde je také velké placené parkoviště. Odtud se vydáte po červené značce, která je souběžná s naučnou stezkou Jelení. Cestou tedy narazíte na naučné tabule, ze kterých se dozvíte třeba to, jak jelen ničí lesy. Potkáte také odpočívadlo, hřbitov odpadků a turistickou chatu Jelenku, kde se můžete občerstvit. Cesta je zpočátku asfaltová, u Jelenky se mění na kamenitou, s uměle vytvořenými schody, které jsou místo opravdu vysoké. Je to tu hodně úzké, když jdou davy, není úplně snadné se vyhnout. Trasa měří cca 7 km.
Tip: Z Úpy můžete jít i po žluté značce.
Cesta z Pece pod Sněžkou přes Růžohorky
Další cesta vede z Pece přes Růžovou horu a horskou boudu Růžohorky. Měří cca 6 km a vede nejprve po zelené, pak po žluté značce. V boudě je restaurace, takže se před hlavním výšlapem můžete občerstvit. Pokud byste měli pocit, že celou trasu pěšky nezvládnete, naskočte na lanovku v mezistanici Růžohorky. Pokud se vydáte po svých, počítejte se stoupáním do uměle vytvořených schodů. Zdají se být nekonečné, ale nebojte, s každým jste blíž cíli. Vydržte.
Cesta z Pece pod Sněžkou přes Obří důl
Nejnáročnější, ale zároveň také nejhezčí výstup na Sněžku je přes Obří důl. Začátek je v Peci, odkud pokračujete dál po modré až na rozcestí Obří sedlo. Tam se napojíte na červenou trasu česko-polského přátelství, kde vás čeká závěrečný výstup po takzvané řetězové cestě. Je to makačka, cesta je úzká, strmá a kamenitá. Nicméně kameny jsou napevno, nebudou se vám kutálet pod nohama. Trasa z Pece až na vrchol Sněžky měří cca 7 km a zvláštností na trase je důl Kovárna, připomínající historii zdejšího hornictví. Do dolu se můžete podívat, otevírací dobu si ale ověřte raději předem na webu. Dobré vědět: Řetězová cesta je pouze jednosměrná. Dolů musíte buď po žluté směr Růžohorky nebo Sněžku obejděte po modré trase Droga Jubileuszowa, což je nenáročná krásná cesta dlážděná obřími kočičími hlavami.
Cesta ze Špindlerova Mlýna
Vyrazit můžete také ze Špindlu po Staré Bucharově cestě kolem vyhlídky Kozí hřbety. Trasa je dlouhá cca 10 km a vede přes Luční boudu a Úpské rašeliniště. Jsou tu opravdu nádherné výhledy do údolí, ale v zimě se tudy jít nedá kvůli lavinovému nebezpečí.
Tip: Na Sněžku to můžete vzít také z polské strany. Výchozím bodem je město Karpacz, odkud můžete jít pěšky nebo se vyvézt lanovkou na horu Kopa (1377 m) a zbytek dojít.
Lanovkou na Sněžku
Úplně nejsnazší možností, jak se dostat na vrchol Sněžky, je svézt se kabinovou lanovkou. Dolní stanice je v Peci pod Sněžkou, mezistanice je na Růžové hoře. Jízda trvá cca 14 minut a cestou se můžete kochat krásným výhledem. Lanovka je obvykle v provozu denně od 8 do 18 hodin, ale otevírací dobu si raději vždy ověřte předem. V sezoně počítejte také s poměrně velkými frontami, někdy zvládnete výstup rychleji než čekání.
Dobré vědět: Před výstupem se podívejte, jaká je předpověď počasí na Sněžce. Přece jen je tam chladněji, může vás zaskočit vítr i déšť.
Z Luční boudy na východ slunce na Sněžce
Chcete zažít něco opravdu výjimečného? Vyrazte na Sněžku pozorovat východ slunce. Je to úžasný zážitek, který stojí za brzké vstávání. Navíc je v tom i trocha dobrodružství, protože se na cestu vydáte za tmy, s čelovkou na hlavě. My máme vyzkoušenou trasu z Luční boudy, horského hotelu kousek pod Sněžkou. Dopravu k boudě si můžete zajistit předem, vlastním autem do chráněné oblasti vjet nemůžete. Případně se k ní dostanete po svých ze Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou nebo z Pomezních Bud v Horní Malé Úpě.
Tip: Na východ slunce samozřejmě nemusíte vyrazit jen z Luční boudy. Spousta lidí přijede v noci do Pece pod Sněžkou nebo na Pomezní Boudy a jdou nahoru po tradičních trasách.
Popis trasy
Z Luční boudy na rozcestí Obří sedlo je to cca 2,6 km. Cesta je navíc pořád po rovině a vede skrz Úpské rašeliniště, kde narazíte na dřevěné chodníčky. Sněžku nemůžete minout, na její přítomnost vás upozorní světýlka z čelovek ostatních výletníků, kteří už stoupají na vrchol.
Tip: Za jasné noci na chvíli vypněte čelovky a kochejte se oblohou posetou hvězdami. Je to nádhera.
Z Obřího sedla vedou na vrchol Sněžky dvě cesty. První po takzvané řetězové cestě neboli cestě Česko-polského přátelství představuje skutečný výšlap po kamenité úzké cestě. Ideální pro ty, kteří si chtějí dát po ránu pořádně do těla. Výhodou je, že je kratší. Z Luční boudy přes řetězovou cestu je to cca 3,6 km a mapy.cz udávají, že to zvládnete cca za hodinu.
Tip: Cestu si můžete projít den předem a změřit, jak dlouho vám trvá. Nechcete přece východ slunce prošvihnout, ani tam být příliš brzo, protože nahoře bývá zima.
Druhá cesta vede kolem hory a je v porovnání s řetězovou cestou naprosto pohodová. Taky se zapotíte, taky vás čeká stoupání, ale jdete po krásné dlážděné cestě. Po levici budete mít do noci zářící polské město Karpacz. Tato trasa je o trochu delší, měří cca 4,4 km, dá se zvládnout za hodinu a čtvrt a dovede vás na východní stranu, takže přesně tam, kam potřebujete.
Co na sebe
Nepodceňte oblečení, zejména pokud půjdete v létě, můžete mít dojem, že je hloupost tahat teplé oblečení. Hloupost je ho nevzít. Na Sněžce bývá zima a fouká. Počítejte s tím, že při výstupu se zapotíte, takže je lepší mít funkční oblečení v několika vrstvách. I v létě budete rádi za termoprádlo, teplé ponožky, čepici, rukavice, něco kolem krku a větruvzdornou bundu. Často si lidé nahoře převléknou propocené triko a vezmou si nové, aby neprochladli. Mimochodem taková perlička z našeho pozorování, slečna vedle měla na rukou ponožky, protože neměla rukavice. Skvělá by byla taky termoska s čajem nebo kávou, ale pokoje na Luční boudě bohužel nejsou vybavené rychlovarnou konvicí.
Tip: Pokud jste zimomřiví, vezměte si deku nebo spacák, do kterého se zabalíte. Pokud totiž přijdete třeba o hodinu dřív, není postávání na vrcholku žádný med.