Lovoš
Karel Kryl zpívá „nechej ho spát na prsou s čedičem“ a právě z této vyvřelé horniny je tvořeno podloží jedné z dominant Českého středohoří – Lovoše. Říkat mu hora by bylo vzhledem k výšce pouhých 570 m n. m. možná až příliš troufalé. Moc vyšších kopců ovšem v okolí nedalekých Lovosic (5 km) a Litoměřic (16 km) není, a tak vám alespoň nic nebude bránit ve výhledu na Milešovku či Hazmburk nebo Říp, který se vám z chaty s vyhlídkovou plošinou každý víkend otevírá.
A nejen to – můžete se tu i občerstvit či dokonce ubytovat, pokud vám po 3,5 km od vlakové zastávky právě v Lovosicích (dá se tu i zaparkovat) nezbylo dost sil na další túru. Ptáte-li se na kočátek, tak ten by bylo lesní cesty lepší ušetřit a spíš si tedy počkat, až děti trochu odrostou.
Koho toulavé boty tahají dál, ten bude odměněn čerstvým vzduchem národní přírodní rezervace i vůní koniklece a bělozářivky zde rostoucích. Na východním svahu pak podobně kouzelně působí i Panenské kameny, tři nehybné věže, ve které se prý proměnilo trio dívek, které ostudně zanedbaly mši. Naučná stezka Lovoš (9 km) vás ale může vést ještě dál – třeba až k zřícenině hradu Opárno a obloukem zpátky do obce Malé Žernoseky, odkud to máte zpátky do Lovosic ani ne dva kilometry.
Víte, že… Lovoš neúspěšně bránila rakouská armáda před útokem Prusů ve vůbec prvním střetu sedmileté války – bitvě u Lovosic? Na památku 6000 padlých byla nedaleko zbudována kaplička.