Hazmburk
Zřícenina gotického hradu Hazmburk a její dvě charakteristické majestátní věže patří k nepřehlédnutelným dominantám krajiny Českého středohoří. S hradem se spojuje mnoho pověstí a bájí, které inspirovaly významné české umělce, např. K. H. Máchu, S. Čecha, E. Fillu a další.
Historie hradu
Historicky doložené údaje o existenci hradu pocházejí až z první poloviny 14. století, ale první sídlo zde stálo již mnohem dříve. Hrad byl postupně rozšiřován a přebudován na pohodlnější a důstojné sídlo. Jeho dominantu tvoří dvě věže – oválná Černá (25 m) a hranolová Bílá (26 m). Černá věž byla postavena z tmavého čediče a sloužila jako vězení, Bílá věž dostala své jméno podle světlého pískovce.
Víte, že… hrad nebyl za celou svou historii nikdy dobyt?
Koncem 15. století se stalo trvalé bydlení na hradě pro jeho majitele nepohodlné a tím také ztrácí na svém významu. V historii hradu se vystřídala celá řada majitelů - Šternberkové, Ditrichsteinové, Hebersteinové a další, roku 1945 byl převeden do správy státu.
Legendy o pokladu i tajných sklepích
Hrad ale skrývá také mnohá tajemství – prý jsou pod ním vytesány podzemní místnosti a tajné zazděné chodby, který kdysi propojovaly Hazmburk s Košťálovem a Budyní. Nejznámější hradní legendy se zmiňují o skrytých sklepích se sudy vynikajícího vína a o pokladu, který na hradě schovali francouzští vojáci po Napoleonově porážce.
Jak se na hrad dostanete
Na hrad se můžete podívat sami bez průvodce, prohlídka vám zabere přibližně 40 minut a podíváte se na všechny venkovní prostory hradu. K Hazmburku se nejlépe dostanete z obce Klapý, z parkoviště pod hradem vás povede žlutá a poté červená turistická značka. Středně náročná cesta je dlouhá cca 2,5 km a zavede vás až ke zbytkům první brány.