Hrad Valdštejn
Nejstarší hrad v Českém ráji je oblíbeným výletním místem a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje. Na první pohled vás jistě zaujme poloha složitého hradního komplexu, který byl po staletích budován na rozeklaných pískovcových skalách. Valdštejn unikátním způsobem spojuje středověk s 19. stoletím, protože tu najdete skalní sklepení, gotické zdivo, stavby z období baroka, klasicismus i romantické úpravy.
Historie hradu
Hrad byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek. Obsazení hradu husity i loupeživými rytíři, časté střídání majitelů v 15. století, bylo příčinou, že se hrad původně ostrožný rozdělil na dva hrady – v zadní části se oddělil tzv. typický skalní hrad s komplikovaným vstupem zdola na vrchol skalní plošiny.
Hrad byl zcela opušten na konci 15. století. Vyhořelý a zničený hrad pozvedli k nové slávě opět Valdštejnové, kterým patřil po Albrechtu z Valdštejna dalších 200 let. V 18. století tu vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou v prostředí starých ruin rodového sídla, okolních lesů a skal.
V této snaze pokračovali i noví majitelé Lexové z Aehrenthalu v první polovině 19. století. Propojili krajinu sítí turistických cest, budovali vyhlídky, lázně Sedmihorky. Jako zajímavý turistický cíl zpřístupnili hrad Valdštejn mezi prvními památkami u nás a romantickými úpravami dotvořili starobylé prostředí. V současné době je hrad Valdštejn v majetku města Turnova, které se o svoji památku velmi dobře stará.
Tip: V okolí Turnova najdete velkou spoustu dalších hradů a zámků, které můžete navštívit, např. hrad Trosky, zámek Hrubý Rohozec, zámek Hrubá skála, zámek Humprecht nebo hrad Kost. Určitě zajděte i do arboreta Bukovina s unikátní sbírkou dřevin, občerstvením a infocentrem.
Jak se na hrad dostanete?
Nejbližší vlakové stanice jsou Turnov-město nebo Karlovice-Sedmihorky. Odtud se můžete vydat na hrad po turistických trasách, z Turnova po červené nebo zelené (3–4 km) a ze Sedmihorek po modré či žluté (4 km). Cestu můžete spojit i s návštěvou zámku Hrubá skála, odtud vede červená cesta napojující se na Zlatou stezku Českého ráje (3 km). Pokud dorazíte na místo autem, můžete využít placené parkoviště pod hradem. K hradu se pak pěšky projdete necelý kilometr.
Prohlídky s průvodcem i samostatně
Celý exteriér hradu, sklepení s expozicí archeologie a výstavou Chvála pískovci a biliárovým sálem si projdete samostatně. Interiéry klasicistního paláce a romantického paláce v zadní části hradu si prohlédnete pouze s průvodcem. Areál hradu se nachází na pískovcových skalách propojených mosty a je složen z několika částí.
Na vstupním mostě si můžete všimnout galerie barokních soch českých patronů, uvidíte krásný Slavnostní sál a salonek klasicistního domů s portrétní galerií posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu. Od 18. století je novou dominantou hradu kaple sv. Jana Nepomuckého, do nejstarší části hradu vás pak dovedou spojovací schodiště a terasa, která je krásným projevem raného romantismu.
Víte, že… na prvním nádvoří je v kapli obraz, který zachycuje podobu Karla Hynka Máchy?