Výlet za Babou a Pannou: Hrad Trosky, historie a otevírací doba
Naplánujte si výlet na jedno z nejromantičtějších míst naší republiky. Procházejte se kamennými chodbičkami a vyšplhejte se Babu a Pannu, které jste doposud pozorovali jen zpovzdálí nedaleké dálnice. Hrad Trosky si vás získá nejen svou jedinečnou historií – základy hradu totiž tvoří skalnatý útvar sopečného původu -, ale i malebné okolí Českého ráje.
Historie: od sopky po 21. století
Pokud bychom chtěli zmapovat úplný začátek Trosek, ocitneme se až v pradávném období třetihor. Základ hradu totiž tvoří dva lávové sopouchy vyvěrané v tomto geologickém období.
Samotné založení hradu Trosky pak sahá na konec 14. století, kdy si Čeněk z Vartemberka, majitel místního panství, uvědomil skvělé přirozené obranné vlastnosti těchto čedičových skal. Mezi soupuchy nechal vystavět obytní hrad a na okolní vrcholky obranné věže. Nižší a podsaditější získala jméno Baba, vyšší a štíhlejší Panna.
Čeněk z Vartemberka musel kvůli zadlužení hrad po několika letech postoupit králi Václavu IV. V následujících letech se správy ujal také mocný rod Bergovců nebo Jan Zjíc z Hasenburka, z jehož držení byl hrad až do roku 1444 vyňat loupeživou cháskou vedenou rytířem Šofou. V pozdější době se hrad stává majetkem Šelmberků, Bibrštejnů, Lobkoviců, Jindřicha ze Smiřic nebo Albrechta z Valdštejna. Důležitým obdobím Trosek je také vlastnictví bohatým podnikatelem Janem Lexou z Aehrenthalu, který se zasloužil o budování vyhlídkové věže.
A dnes? Dnes je hrad majetkem státu a jeho opravy i archeologický průzkum vede Státní památkový ústave v Pardubicích.
Věděli jste, že je hrad Trosky opředen zajímavými a fascinujícími zákoutími nejen na povrchu, ale i pod ním? Pod hradbami se totiž údajně skrývají dosud neprobádaná sklepení a pískovcové chodbičky s jezírky.
Otevírací doba: v létě každý den
Pokud vyrazíte na hrad Trosky během letních prázdnin, nemusíte se obávat, že by vám zůstaly brány zavřené. V červenci a srpnu je otevřeno každý den. V dubnu je hrad přístupný o víkendech a svátcích, v květnu, červnu a září každý den kromě pondělí.
Vstupné pro výletníky do 5 let zdarma
Aby vás kastelán do hradeb pustil, zakoupíte si u pokladny (anebo předem on-line) vstupenku – pokud však nejste dítě do 5 let nebo pedagogický dozor, kteří mají vstup zdarma. Zvýhodněné vstupenky tu mají jak pro děti ve věku 6–17 let, tak pro studenty, seniory nebo držitele průkazu ZTP a ZTP/P.
Dobré vědět: Hrad nemá bezbariérový přístup.
Parkování: kam s autem a kolem
Svou kárku zanechte na placeném parkovišti zhruba 250 m od hradu. Auto tam pak můžete nechat klidně celý den. Že jste přijeli na kole? Před hradní bránou najdete stojany na kola, kde jej můžete zaparkovat. Pokud nemáte vlastní řetěz se zámkem, na pokladně vám je zapůjčí.
Občerstvení
Přepadl vás nečekaný hlad a jablka i chleby s řízkem už jste stihli zbaštit? Skočte si na něco dobrého do místního kiosku ležícího na prvním nádvoří. Nasytit se můžete také na turistické chatě nebo hotelu pod hradem.
Tipy na další výlety v okolí
Vyrážíte do Českého ráje na několik dní a přemýšlíte, jaká další zákoutí objevit? Na své si tu přijdou zejména milovníci přírody a skalních útvarů i horolezci a horolezčata. Vydejte se do Prachovských skal, hruboskalského skalního města nebo Besedických skal.