Roháče: plesa, majestátní hory i muzeum
Roháče jsou jedním z nejoblíbenějších cílů vysokohorských turistů a také jedním z geomorfologických okrsků Západních Tater na Slovensku a částečně také v Polsku. Jejich část je od roku 1987 součástí Tatranského národního parku, na polské části jsou zase částí polského Tatranského národního parku. Masiv je pohoří složené ze žuly a krystalických břidlic, vytvořených v prvohorách.
Roháčům vévodí mohutné vrcholy, které tvoří typickou vysokohorskou skupinu. Nejvyšší štíty tvoří nerozlučnou dvojici štíhlých skalnatých vrchů a podobají se dvěma čertovým rohům, proto dostaly toto výstižné pojmenování – Roháče. Žijí tu kamzíci, svišti, orel skalní, ale vidět tu můžete i medvěda. Roháče mají také nejbohatší flóru v Tatrách. Rostou tu vzácné relikty z dávných geologických dob i endemity, které nikde jinde nespatříte. Svůj domov tu také našli více či méně ohrožené rostliny a živočichové.
Roháčská dolina je ideální na aktivní odpočinek. Vede tu asfaltová cesta ze Zuberce až k Ťatliakovu jezeru a Ťatliakově chatě, odkud se můžete vydat turistickým chodníkem k Roháčským plesům. V její dolní části se nachází Zuberec, který bývá výchozím bodem na výlety do okolí, a v části Zuberec-Brestová se nachází také skanzen Muzeum oravské dědiny, který ukazuje, jak vypadal život v oravských vesnicích v minulosti.
Nejoblíbenější túry:
- Tri Kopy, Baníkov, Roháčský vodopád (18 km, cca 9 hod. a 20 min. chůze) – jedna z nejhezčích, ale také nejnáročnějších a nejnebezpečnějších túr v Roháčích a celých Západních Tatrách
- Sivý vrch (9 km, cca 5 hod. chůze) – pokocháte se mj. výhledem na Velkou a Malou Fatru
- Prosiecká a Kvačianská dolina (16 km, cca 5 hod. chůze) – nádherná trasa v sousedních Chočských vrších
- Roháčská plesa, Roháčský vodopád (14 km, cca 4 hod. a 30 min. chůze)
- Bystrá (19 km, cca 7 hod. a 30 min. chůze)
Nejznámější vrcholy:
- Sivý vrch (1805 m n. m.)
- Salatín (2048 m n. m.)
- Pachoľa (2167 m n. m.)
- Spálená (2083 m n. m.)
- Plačlivé (2125 m n. m.)