Po naučných stezkách pod hradem Pernštejn
Kdo by neznal hrad Pernštejn. Věděli jste ale, že v jeho okolí vede několik naučných stezek? Jsou různě dlouhé a různě náročné. Výletnice Mili jednu z nich prošla a poví vám, co všechno cestou uvidíte.
Z Nedvědice na Pernštejn
Podrobnou mapku tras si můžete prohlédnout na webové stránce hradu Pernštejn. My jsme se na výlet vydali z parkoviště u zdravotního střediska v Nedvědici. Tento výchozí bod doporučuji, hlavně pokud výletujete s dětmi. Několik desítek metrů od parkoviště totiž narazíte na kryté posezení, dřevěný vláček a hřiště s parádní klouzačkou.
Dále jsme pak pokračovali po mostě přes řeku Nedvědičku. Poté jsme se vydali do kopce po kamenné cestě až k hradu. V sezóně je samozřejmě možné samotný hrad navštívit. Na výběr je několik prohlídkových okruhů. Dokonce je tu jeden bez průvodce, což určitě ocení rodiče malých dětí.
Ke studánce Korejtko a za výhledy
Za Pernštejnem se vám naskytne nádherný výhled do obnovených vrchnostenských okrasných zahrad. Pokud byste je chtěli v sezóně navštívit, museli byste sejít úplně dolů pod kopec a pokračovat ke vstupu, který se nachází až za krytým dřevěným mostem.
Z vyhlídkového místa jsme sešli z kopce dolů ke studánce Korejtko. Poté vás čeká kousek cesty podél silnice, než narazíte na dřevěný krytý most. Jakmile jej přejdete, vejdete na lesní cestu, která vás provede zbytkem trasy. Cestou potkáte několik posezení. Moc se mi líbí, že tvůrci stezek mysleli i na nejmenší a vytvořili pro ně vedle klasického odpočívadla i mini verzi laviček a stolečku se stříškou.
V lese ještě potkáte kamenný most a množství krásných vyhlídek, díky nimž budete moci obdivovat hrad Pernštejn i z jiného úhlu než jen z nádvoří. Během výletu se dozvíte mnoho zajímavostí z naučných tabulí. Co musím pochválit, je značení stezek. Směrovky jsou dokonce barevně odlišeny, takže je hned jasné, ke které ze tří tras patří.