Hrad Pernštejn
Je druhým nejmohutnějším hradem u nás a zároveň jedním z nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Vybrat si můžete ze 4 prohlídkových tras. Uvidíte jedinečnou ukázku opevňovací techniky, zrestaurované nástěnné malby i nábytek. Hrad, který se tyčí na skále nad Nedvědicemi, navíc za celých 800 let nebyl nikdy dobyt.
Středověký i raně renesanční hrad
Mimořádně zachovalý středověký hrad byl základnou pánů z Pernštejna. Původní jednoduchá dispozice hradu se ztrácí ve spleti pozdějších přestaveb – pozdně gotická a raně renesanční podoba hradu však už nebyla dál přestavována a je ojedinělým dokladem přeměn středověké pevnosti na luxusnější renesanční sídlo.
Zajímavost: K vidění je architektonická skladba hradního paláce, kde můžete sledovat historii a vývoj sídla od jednoduchého hradu přes pozdně gotickou pevnost, renesanční palác, barokní, rokokovou a klasicistní rezidenci až po romantismus 19. století.
Prohlídkové okruhy, nádvoří i zahrada
Pernštejnové byli v dobách, kdy hrad vznikal, jedním z nejbohatších rodů v českých zemích. Osudným se jim staly nenávratné půjčky císařům, které je později donutily rozprodat panství. Nové stavební styly se hradu dotkly jen málo, úpravou prošel jen interiér, proto si dodnes zachoval svojí pozdně gotickou až renesanční tvář.
Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů – od gotiky po 20. století i jeho zkrácenou verzi, prohlédnout si čtyři hradní nádvoří (bez průvodce), nebo obnovenou zahradu na jihozápadním hradním svahu. Ta je jedinečným souborem zahradních stylů v horském terénu, projdete se francouzskou zahradou, angločínskou částí i lesními partiemi.
Pohádkový hrad
Hrad Pernštejn se stal kulisou mnoha filmů a pohádek české i zahraniční produkce. Mohli jste ho vidět v pohádkách Pták Ohnivák, Jak se budí princezny, Sedmero krkavců a Šťastný smolař. Hrál svou roli také v hororu Upír Nosferatu nebo italském seriálu Princezna Fantaghiro a desítkách dalších televizních děl.
Lajk od maminky Mileny
Hledáte-li hrad vhodný i pro menší děti, Pernštejn je ideální volbou. Nabízí totiž kromě klasických prohlídek i možnost samostatné návštěvy nádvoří bez průvodce nebo interaktivní prohlídku pro děti od 4 do 6 let, při které děti plní různé úkoly a na konci se jim ukáže bílá paní.