Rozhledna Velký Blaník
Pokud máte rádi rozhledny a krásnou procházku lesem, pak neváhejte a vydejte se na bájnou horu Blaník, na jejímž vrcholku vám bude odměnou překrásný výhled z rozhledny. Dřevěná rozhledna stojí v nadmořské výšce 638 m a má výšku 30 m. Po zdolání 107 schodů se vám naskytne pohled na podblanickou krajinu, Českomoravskou vrchovinu a za dobré viditelnosti i na okraj Prahy, Šumavu a Novohradské hory.
První vyhlídka zde stála už v roce 1895, současná rozhledna získala podobu v roce 1944 díky Klubu českých turistů. Samotná hora byla osídlena již před začátkem našeho letopočtu, kdy zde bylo oppidum – patrné pozůstatky v podobě kamenných valů jsou zde dodnes. Na konci 19. století se tu konaly tábory lidu za české státní právo, ze zdejších míst byl také vzat i jeden ze základních kamenů Národního divadla.
Hora Blaník je opředena mnoha pověstmi o bájných blanických rytířích. Cesta k rozhledně vede i kolem Veřejovské skály, která je podle mnoha legend vstupem do hory. Trasa k rozhledně je zpestřena naučnými tabulemi právě o zdejší historii, pověstech i přírodě. Naučná stezka s úkoly pro děti má 4 kilometry.
Otevírací doba a vstupné
Rozhledna je otevřena celoročně o víkendech, v letní sezóně celý týden. Za výstup se platí vstupné v řádu pár desítek korun (je možné zakoupit i rodinné vstupné). Součástí rozhledny je také malé občerstvení, dají se tu koupit i menší suvenýry. Vedou sem hned dvě značené turistické cesty: červená směrem z Louňovic pod Blaníkem a Kondrace a zelená z Načeradce (na obou místech pohodlně zaparkujete). Vzhledem k tomu, že cesta vede lesem a do kopce, není vhodná pro kočárky.
Lajk od maminky Petry
Terén není vhodný pro kočárky, ale zvládnou ho i malé děti. Cesta k rozhledně zabere přibližně 1 hod. Stezka obsahuje několik zábavně-naučných aktivit pro děti (poznávání listů a kúry stromů, ptačí budky, dřevo vydávající zvuky, poznávání ptáků a jejich potravy atd.). V Kondraci nebo v Louňovicích v infocentru je také k vyzvednutí průvodce, k zapisování úkolů při cestě naučnou stezkou.