Podhradí (Neuberk)
Zříceniny hradu Podhradí (Neuberk) stojí na skalnatém ostrohu nad Ašským potokem. Z hradu se dochovala 22metrová válcová věž, obvodová hradba a zbytky zdí dalších objektů. V Podhradí stojí kostel Dobrého pastýře, nejstarší evangelický kostel v bývalém Rakousko-Uhersku.
Historie hradu
Hrad byl založen někdy na přelomu 12. a 13. století šlechtickým rodem z Neubergu. Nejstarší písemná zmínka však pochází až z roku 1288, kdy jej získali páni z Plavna. Jeho majitelé později využívali strategickou polohu v blízkosti cesty do Saska k loupežným přepadením, proto byl vojsky krále Karla IV. pobořen, následně však došlo k jeho obnově.
Využívali jej Zedtwitzové a z Neubergu si udělali centrální sídlo, ze kterému vládli celému Ašskému výběžku. Roku 1610 hrad vyhořel a poté začal pustnout, Zedtwitzové se rozdělili a přestěhovali do nových sídel v Kopaninách, Smrčině a Podhradí. V blízkosti hradu byl v 15. století postaven kostel Dobrého pastýře.
Víte, že… Právě ke stavbě zámku v Podhradí, který stál v bezprostřední blízkosti, byly použity materiály z rozpadajícího se hradu?
Kruhová věž jako rozhledna
Původní vzhled hradu už dnes není známý, dochovaly se pouze ruiny a věž vysoká 22 metrů, která stojí na ostrohu. Její rekonstrukce začala v roce 2015 a už na podzim 2018 byla otevřena pro první návštěvníky, kteří na ni mohli vystoupat pomocí nově vybudovaných schodišť.
Na věž se můžete podívat v turistické sezóně od dubna do října - není volně přístupná, je třeba vypůjčit si klíče v obci. Kde jsou aktuálně klíče k zapůjčení se dozvíte z informačních cedulí v obci (např. na obecním úřadě, v hospodě nebo u správce kostela).