Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži
Krása a výjimečnost Kroměříže jsou stvrzené i zápisem na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, kde má od roku 1998 své místo arcibiskupský zámek a nádherné zahrady – Podzámecká a Květná. Vše si zvládnete projít během jednoho dne, ale byla by škoda nezůstat déle a nevychutnat si tohle malebné město v klidu a s přestávkami na kávu v některé z příjemných kaváren na náměstí nebo přímo v zahradách.
Arcibiskupský zámek
Arcibiskupský zámek, reprezentativní sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, je otevřený od dubna do října. Nabízí několik prohlídkových tras i vstup na vyhlídkovou věž, odkud uvidíte město i hory v dáli. Komentovaná prohlídka reprezentačních sálů trvá cca 1,5 h, na nejdelší trasu Via Maxima (330 Kč) si vyhraďte cca 4 h (vč. poměrně důkladné individuální prohlídky obrazárny, kde je kromě jiného originální obraz od Tiziana).
Výklad je zajímavý, dozvíte se, jaké dary sem přivezl ruský car, kde se natáčel Formanův film Amadeus, nahlédnete do knihovny, uvidíte lovecké trofeje, rozsáhlou uměleckou sbírku a mnoho dalšího. Za návštěvu stojí i sala terrena se vstupem do zahrad – přízemí se dvěma umělými jeskyněmi, zajímavou výmalbou a sochami znázorňujícími výjevy z antické mytologie. A v létě se tu příjemně zchladíte, ostatně to byl také jeden z původních účelů.
Podzámecká zahrada
Romantický park je přímo u zámku, vstup se neplatí a otevřeno je denně po celý rok. Zahrada byla založena v roce 1509 a během několika staletí dosáhla rozlohy 64 ha, takže se tu opravdu můžete toulat dlouhé hodiny. Je tu vysázeno více než 200 druhů stromů a vše ještě umocňuje vodní prvek – síť vodních kanálů a rybníků.
Během procházky narazíte na množství romantických staveb (např. čínský pavilon nebo chrámek přátelství) a společnost vám budou dělat volně žijící zvířata od elegantních pávů až po veverky, které můžete pozorovat pěkně zblízka. Součástí parku je také malý zookoutek s barevnými papoušky, makaky a paviány.
Dobré vědět: U Dlouhého rybníka funguje v hlavní sezóně kavárna a u zookoutku můžete využít placené a udržované toalety.
Květná zahrada
Ke Květné zahradě neboli Libosadu dojdete od zámku přibližně za 15 minut. Ve městě je dobrý systém značení jak pomocí klasických ukazatelů, tak pomocí značek přímo na chodnících, takže se nemůžete ztratit.
Otevírací dobu si zkontrolujte na webu, od února do května je v několika dnech zavřeno. Do Květné zahrady se platí vstup, zvolit můžete individuální nebo velmi chválenou komentovanou prohlídku (pro jistotu se předem informujte, v kolik hodin začíná, ať na místo dorazíte v pravou chvíli). Doporučeníhodná je také návštěva rotundy s průvodcem, kde se dozvíte třeba o tom, jaké „vodní hrátky“ tu původně probíhaly, a prohlédnete si (a možná pochopíte) Foucaultovo kyvadlo.
Květnou zahradu nechal vybudovat ve druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna, jsou tu nádherné květinové záhony, skleníky, přírodní bludiště, řada soch a fontánek a také 244 metrů dlouhá kolonáda se sochami představujícími řecké a římské bohy i význačné osobnosti tehdejšího veřejného života. Na ní se pak nachází vyhlídka, ze které si uděláte krásné snímky.