Zámek Raduň
Zámek Raduň vám představí i sbírky z nedalekého Hradce nad Moravicí. Ve stylových pokojích nechybí ukázky luxusního porcelánu, skla, stříbra. V oranžerii si nenechte ujít mnoho krásných květin, kaktusů a tropických stromků (mandarinky, citronovníky, fíky a pomerančovníky).
Historie zámku
Středověká tvrz na raduňském návrší, doložená pravděpodobně k roku 1320, byla přestavěna v 16. století na renesanční zámek. Ten později prošel ještě barokními úpravami, ale dnešní podobu získal až v 19. století.
Investorem klasicistní adaptace objektu se stal bohatý, ambiciózní a vlivný hrabě Jan Josef Larisch-Mönnich. Hrabě zemřel dříve, než byla přestavba uskutečněna, stavební úpravy pak probíhaly pod taktovkou jeho ženy Anny Marie Tekly. Iniciovala postupnou proměnu celého zámeckého areálu, která neměla jen praktickou, ale také estetickou rovinu. Okolí šlechtického sídla zkrášlovala oranžerie, na kterou navazovala okrasná, bylinková a fíková zahrada s fíkovnou, ananasovnou a ovocným sadem. K romantickým procházkám a vyjížďkám vybízel nově založený anglický park.
Stopy stavebních a zvelebujících zásahů, které realizovali Larisch-Mönnichové a Blücherové, jsou patrné dodnes a nesmazala je ani éra po roce 1948, kdy byl objekt využíván k nejrůznějším účelům. Na zámku rekonstruovány různé roviny každodenního života v průběhu 19. a na počátku 20. století.
Jak se na zámek dostanete?
Zámek Raduň se nachází poblíž Opavy v Moravskoslezském kraji. Pokud dorazíte autem, můžete zaparkovat v obci na placeném parkovišti, pěšky to k zámku budete mít kousek. Autobusem můžete přijet z Opavy městskou dopravní linkou č. 218, v Raduni jsou dvě výstupní a nástupní zastávky, a to Jednota a Raduň – škola.
Nejbližší vlaková stanice se nachází v Opavě (Opava Východ), naproti ní je zastávka městské hromadné dopravy linky č. 218, kterou můžete dojet až do Raduně. Raduní prochází žlutá turistická trasa, severopádně míří k Opavě a jižním směrem vede kolem zámku údolím potoka Raduňky až do Jakubčovic. Podél okraje zámeckého vede cyklistická stezka s názvem Údolí Raduňky z Fulneku do Opavy. Další cyklotrasa, která prochází Raduní, míří do Kravař a je napojena na stezku pojmenovanou Údolím Moravice vedoucí z Hradce nad Moravicí.
Upozornění: do areálu zámku, který je kulturní památkou, je zakázán vjezd na kole. Kolo je možné pouze vést a u sýpky (návštěvnického centra) jsou připraveny stojany.
Prohlídkové okruhy
Jižní zámek – základní okruh
Základní prohlídkový okruh nabízí pohled do reprezentačních prostor aristokratické rodiny i do soukromých pokojů služebného personálu. Mapuje životní styl obyvatel zámku od počátku 19. století až do poloviny 20. století. Z reprezentativních a honosně vyzdobených místností (jídelny, salonků a knihovny) pokračuje do skromněji vybavených prostor komorníka (asistenta zámeckého pána), komorné (pečovala o oděv zámecké paní), společnice (důvěrnice zámecké paní), guvernantky (starala se o zámecké děti) a přestavuje i svět nejmenších obyvatel zámku.
Oranžerie s okrasnou zahradou
Zámecká novoklasicistní oranžerie z let 1825 až 1826 se nachází sto metrů od zámku. K elegantnímu přízemnímu objektu s vysokými okny přiléhal rozlehlý parter, ve kterém byly letněny citrusové dřeviny, vavřínové a palmové stromy, ale i další cizokrajná a domácí vegetace. Na oranžerii navazuje okrasná a bylinková zahrada se sadem.
Teplo domova: technické zázemí raduňského zámku
Prohlídkový okruh představuje adaptaci letního aristokratického sídla v moderní a celoročně obývanou rezidenci. Vede do prostor mansard vestavěných na počátku 20. století, dále do půdních prostor i suterénu. Technické zázemí situované právě do suterénu umožnilo modernizaci a zkvalitnění života v raduňském sídle. Horkovzdušné vytápění společně s kachlovými kamny zpříjemnilo pobyt na zámku v zimních měsících. Rozvod pitné i užitkové vody a později také elektrifikace objektu výrazně zjednodušily a ulehčily každodenní pobyt zdejších obyvatel. Trasa přiblíží, jak všechna tato zařízení fungovala.