Návarov
Zřícenina hradu Návarov, která je dnes chráněna jako kulturní památka, stojí nad krásným a divokým údolím řeky Kamenice. Z gotického hradu, který zde stojí od 13. století, jsou dochovány zříceniny budov a hradeb, valy a příkopy. Ve svých časech sloužil Návarov rodu Markvartů, Valdštejnů (včetně Albrechta) či Jiřímu z Poděbrad.
Vznik hradu je doložen ke konci 13. století, kdy býval středem velkého panství s rozsahem do nitra Jizerských hor. Ze tří stran ho chránily hluboké příkopy vytesané do skály. Vstup do areálu měl hradby a několik příkopů a valů, a byl tak velmi dobře chráněný. Však když ho také během 30leté války obsadili Švédové, využívali ho jako velmi výhodnou základnu pro další výpady. I proto, když válka skončila, nechal celý hrad císař František III. v roce 1644 pobořit, aby už nepadl do cizích rukou. Dochovaly se tak pouze ruiny paláce, část štítové zdi s krajní baštou, několik zdí a stopy po sklepích.
Věděli jste, že… Jméno hradu je odvozeno od výrazu „návara“, což bylo pojmenování pro „mrzutého“ či „hněvivého“ člověka. Na co ale přesně název odkazoval, není z historie jasné.
Přímo z vesnice Návarov je to k hradu zhruba půl kilometru po zelné turistické značce. Ta se dále napojuje na červeně značenou Palackého stezku, která vede údolím Kamenice z Podspálova do Tanvaldu. Zřícenina je otevřena od prvního dubnového týdne do konce října. Trasa vede členitým a svažitým terénem a není vhodná pro kočárky.