Výlet nejen pro kluky: do podzemí pevnosti Josefov
Pamatujete si Hřebejkův film Musíme si pomáhat? Pak si jistě umíte představit, jak okouzlující a specifický je Josefov. Vypravte se sem prozkoumat vojenskou pevnost, kterou nechal během pouhých 7 let vybudovat císař Josef II.
A protože je to dobrodružství, během kterého dostanete do ruky svítilnu se svíčkou a můžete si část chodeb projít i po tmě podobně jako kdysi vojáci, neváhejte vzít děti. Obzvláště pánům klukům se tu bude moc líbit. Na nádvoří si prohlédnete děla i lapidárium soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna a nezapomeňte se rozhlédnout z hradebního valu. Do podzemí však jděte, pouze pokud netrpíte strachem ze stísněných prostor, leckde jsou chodby opravdu úzké.
S průvodcem se pak vydáte do obytných kasemat i do chodeb jednoho z nejrozsáhlejších podzemních obranných komplexů v Evropě. V podzemí je přibližně deset stupňů Celsia, tak si na cestu přibalte mikinu nebo bundu. Prohlídka začne promítáním o historických souvislostech kolem vzniku pevnosti. Děti poučíte o Pragmatické sankci, jíž chtěl otec Marie Terezie Karel VI. Habsburkům zajistit nástupnictví na trůn i po ženské linii. V kasematách uvidíte dřevěná lůžka vojáků, velikostně připomínají větší manželskou postel, nicméně žádný med to nebyl – naskládat se jich sem muselo až pět.
Dobré vědět: Prohlídka trvá 60 minut. Pokud během ní zjistíte, že je to na vás příliš stísněný prostor, průvodce vás bez problémů vyprovodí ven.
Audiovizuální prohlídka vás vtáhne do děje
Na malovaných kulisách vojáků si prohlédnete dobové vojenské mundúry a uniformy. Během prohlídky se zastavíte u střílen, kde se střídali dva vojáci, aby střelba byla rychlá, nabíjení zbraně totiž chvíli trvalo. Až se vydáte prozkoumat úzké chodbičky, zažijete si, jak se chodbami rozléhalo dunění koňských kopyt, když se nahoře pohybovali jezdci. Překvapilo nás, jak je prohlídka audiovizuální. Zvláště v úzkých chodbách, které nejsou nic pro klaustrofobiky. Ale uvidíte tu i prostorné chodby o výšce až 3 metry.
Obdivovat budete i obrovské cihly šantovky, ze kterých je pevnost vybudována. Je spočítáno, že jich bylo použito přes čtvrt miliardy. Devítikilové krasavice se pálily kousek od Jaroměře a poprvé v Čechách k tomu bylo použito kamenné uhlí ze svatoňovických dolů.
Dokážete se vymotat z chodeb potmě?
Pak už přijde chvíle pro odvážné, sami se rozhodněte, jestli sfouknete svíčku a vydáte se další chodbou úplně potmě. Ještě předtím si nezapomeňte všimnout číslování chodeb, které rozhodně není postupné. Bylo důležité zmást nepřítele a vojáci museli rozmístění chodeb držet v hlavě.
U pokladny si můžete zakoupit upomínkové předměty, na děti tu čeká stoleček a dobové omalovánky i vystřihovánky. Občerstvení ale v pevnosti není. Pokud se v Josefově rozhodnete strávit více času, stavte se v Muzeu Waldemara Matušky nebo ve Vojensko-historickém muzeu. Kousek odsud se můžete vypravit do přírody a vypátrat Braunův Betlém.
Lajk od maminky Katky
Obzvláště pánům klukům se tu bude moc líbit. Chodby si projdete se svítilnou a svíčkou v ruce, navíc je prohlídka audiovizuální. U pokladny jsou i omalovánkové listy, jen na občerstvení myslete raději předem, je tu jen automat na nápoje.