Muzeum Šumavy v Sušici
Sušické muzeum, které najdete přímo v centru na náměstí Svobody, je součástí Muzea Šumavy – to tvoří celkem čtyři budovy: ta sušická, muzeum v Kašperských Horách, v Železné Rudě a v Dobré Vodě. V sušické pobočce na vás čeká několik stálých expozic (konají se zde však i příležitostné výstavy) se šumavskou tematikou: např. archeologické sbírky, mechanický betlém nebo výstavu mapující zdejší světoznámé sirkařství.
Historie Šumavy, sirky i mechanický betlém
Muzeum mapuje především historii a kulturu na Šumavě a Sušicku. Část výstavy se věnuje době pobělohorské, šumavskému sklářství nebo Národnímu obrození. Nechybí ani část věnovaná šumavskému spisovateli Karlu Klostermannovi, prohlédnete si také sbírku skla soukromého švýcarského sběratele Bruna Schreibera, mechanický betlém nebo expozici mapující sušické sirkařství.
Například zmíněné sirky zde mají historii od roku 1839, přičemž uvidíte celou řadu sirek a krabiček, které svědčí o jejich oblíbenosti i v dalekých zemích – zejména na pestrobarevných krabičkách. Nechybí ani první jednoduché sirkařské stroje.
Za zmínku jistě stojí i mechanický betlém, který zabírá plochu 16 m². Je zasazen (jak jinak) do krajiny Sušicka a tvoří ho zhruba 150 pevných a 150 pohyblivých figur. Pohybuje se také několik objektů, kterých je dohromady 35. Betlém byl uveden do provozu v roce 2004, a to poté, co na něm pracovalo několik umělců a řezbářů, kteří odpracovali celkem přes 4 000 hod.
Otevírací doba a vstupné
-
Květen–říjen: pondělí: zavřeno, úterý–neděle: 9:00–12:00, 13:00–17:00
- Spouštění betlému probíhá v každou celou hodinu od 9:00 do 16:00
-
Listopad–duben: pondělí: zavřeno, úterý–neděle: 9:00–12:00, 13:00–16:00
- Spouštění betlému probíhá v každou celou hodinu od 9:00 do 15:00
- Zavřeno: 24., 25., 26., 31. prosince a 1. ledna
- Vzhledem k délce prohlídky se poslední vstupenky prodávají vždy 30 min. před uzavřením muzea
- Vstupné vyjde na pár desítek korun, děti, studenti a důchodci mají poloviční vstupné
- Na pokladně je možné zakoupit pohledy, mapy, turistické průvodce, turistickou vizitku, literaturu s regionální tématikou a knižní vydání povídek a románů Karla Klostermanna
- Bezbariérový přístup je v přízemí (expozice sirkařství a archeologie) a ve výstavních prostorách „V hradbách“