Město Lysá nad Labem
Barokní perla Polabí nebo také věnné město českých královen – tak to je město Lysá nad Labem, které najdete jen 40 min. od Prahy a kousek od Nymburka (20 km). Čekají tu na vás architektonické památky, muzeum, dostihové závodiště nebo třeba výstaviště.
Zámek s barokním parkem
Jedním z největších lákadel je bezesporu Zámek Lysá nad Labem s nádherným parkem. Na první pohled vám jistě připomene jiný barokní skvost, a to hospitál Kuks. Za svoji podobu totiž také vděčí hraběti Šporkovi. Zámecký park o rozloze 21 ha je taktéž zkrášlen barokními sochami – znázorňují 12 měsíců, ročních období, dne a noci, přírodních živlů a světadílů a za jejich podobou stojí žáci Matyáše Bernarda Brauna.
Věděli jste, že… Park je kulturní památkou a od roku 2003 je součástí Městské památkové zóny.
Součástí parku je i letní kino, bludiště nebo třeba klášterní terasy s vinicemi. Hlavní dominantou je barokní zámek, který stojí na nejvyšším bodě Zámeckého vrchu (220 m n. m.). Už v roce 1013 zde stála tvrz, která byla v majetku Přemyslovců a sloužila jako majetek českých královen. Následně byl za rodu Habsburků v 16. století přestavěn na renesanční zámek, který byl povýšen na královský. V průběhu 17. století jej hrabě Špork nechal předělat do nynější barokní podoby. V současnosti zámek slouží jako domov důchodců, a jeho interiéry tak nejsou přístupné.
Tip: Rudolf II. a jeho láska přírodě a zahradnickému umění zde zanechala velkou stopu. Vydejte se na 65km naučnou stezku, která propojuje zámecké zahrady v Lysé nad Labem, Brandýse nad Labem a Benátkách nad Jizerou.
Muzeum Bedřicha Hrozného
Naproti zámku vás čeká další dominanta, která je chráněna jako kulturní památka – augustiniánský klášter, kde se pořádají výstavy. V jednom z okrajů parků směrem do centra je pak také barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele, který vás uhrane další barokní výzdobou a sochami od Matyáše Bernarda Brauna. O pár metrů dále je pak jedna z původních budov náležící klášteru – dnes v ní sídlí Muzeum Bedřicha Hrozného. To vám přiblíží život a kariéru tohoto zdejšího rodáka a orientalisty, který mj. rozluštil písmo Chetitů. Dále vás zde čeká expozice o historii města a přírodních zajímavostech Lysé a blízkého okolí. Otevřeno je vždy mimo pondělí a neděli.
Dostihové závodiště a výstaviště
Na okraji města směrem na Starou Boleslav najdete oblíbené závodiště, kde se konají překážkové i rovinové koňské dostihy. Zpravidla se zde konají alespoň tři ročně, přičemž mezi ty nejoblíbenější patří Prvomájová steeplechase (pravidelně 1. května) a Memoriál Evy Palyzové (pravidelně 6. července).
Výstaviště nedaleko vlakového nádraží zase nadchne všechny milovníky výstav a veletrhů. Konají se tu pravidelně už od roku 1994, přičemž probíhají na venkovní ploše o velikosti 15 000 m² a ve vnitřních klimatizovaných halách s rozměrem 5 100 m². Pravidelně se zde koná alespoň 31 výstav v 19 termínech, a to např. chovatelské, umělecké či technologické nebo třeba tematicky polabské.
Tip pro rodiče: V Lysé nad Labem myslí i na děti, po celém městě najdete rozeseto celkem 9 volně přístupných venkovních hřišť.