Přírodní poklad Baltu: pohyblivé písečné duny ve Sloviňském národním parku
Balt je zemí mnoha tváří. Najdete tu krásné lesy, hory, jezera i moře s nekonečnými písečnými plážemi. A objevíte tu dokonce i přírodní zajímavost, kterou byste neměli během své návštěvy severního Polska opomenout. Jsou to pohyblivé písečné duny ve Sloviňském národním parku v oblasti mezi Lebským jezerem a Baltským mořem. Nejvyšší z nich dosahuje až 42 m.
Co to ta duna vlastně je? Představit si ji můžete jako písečnou „horu“ vzniklou působením silného větru. Ten odnáší písek z oblastí pláže směrem do středozemí, kde vytváří tyto přesypy. Ty pak mohou dosahovat velkých výšek i šířek. Nejvyšší dunu tu přezdívají Wydma Łącka a je přes 40 m vysoká, 1300 m dlouhá a 500 m široká. Duny jsou navíc pohyblivé, přestože jejich cupitání okem nespatříte, během jednoho roku se mohou posunout až o 10 m (průměrně cca o 5 m).
Věděli jste, že… Sloviňský národní park, ve kterém se písečné duny nacházejí, je zapsán seznam světového dědictví UNESCO?
Tip: Udělejte si výlet také do samotného městečka Łeba. Líbit se tu bude velkým i malým, navštivte třeba labyrint, park dinosaurů nebo zábavní park s atrakcemi.