Město Cheb
Město Cheb je 10. nejstarším městem v České republice – první dochovaná zmínka pochází už z roku 1061. Nuda vás tam ale nečeká, kromě nespočtu památek nabízí Cheb zábavu také pro děti i milovníky spíše přírodních krás.
5 nej v Chebu
🏰 Chebský hrad – hrad ze 12. století s dominantní Černou věží
🏘 Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a Špalíček – náměstí s unikátním komplexem 11 kupeckých domů
🧩 Krajinka Cheb – volnočasový areál plný her a atrakcí
⛪ Kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty – katolický farní kostel s románskou křtitelnou
🛡 Muzeum Cheb – muzeum na náměstí, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna
Tip: V infocentru si můžete pořídit svého osobního audiovizuálního průvodce ve formě mobilních sluchátek, který vám zajistí prohlídku s odborným výkladem.
Cheb – město se vzácnými památkami
Jako první vás zaujme dominanta města – Chebský hrad z 2. poloviny 12. století. Jedná se o nejcennější památku svého druhu u nás. Do dnešního dne se dochovalo torzo, unikátní dvoupatrová románsko-gotická kaple a nepřehlédnutelná Černá věž. Pokud máte rádi výhledy, určitě doporučujeme se na Černou věž vydat. Nenechte se odradit 109 schody, které na vrchol vedou, pohled na Cheb stojí za to!
Hrad je otevřen celoročně a děti do 6 let a ZTP/P mají vstup zdarma. Jestli si chcete užít prohlídku i s průvodcem, vyrazte na návštěvu v červenci a srpnu. V zimních měsících je otevřeno pouze o víkendu.
Tip: Na hradě probíhají během roku různé kulturní akce. Podívejte se na jeho stránky a dorazte na koncert, představení nebo slavnosti.
Cestou na Chebský hrad určitě neminete další významnou část města – náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Na první pohled vám učaruje Špalíček, jeden z hlavních symbolů chebské architektury. Jedná se o unikátní komplex 11 středověkých kupeckých domů, který je rozdělen Kramářskou uličkou, širokou pouhých 160 cm. Ulička je volně přístupná, nicméně pokud trpíte klaustrofobií, raději procházku vynechejte. Původně se jednalo o kramářské budovy a masné krámy a i dnes se zde nachází různé obchody, kavárny a restaurace.
Na náměstí si mimo Špalíčku určitě prohlédněte také barokní radnici, ve které je umístěna Galerie výtvarného umění, kašnu se sochou rytíře Ronalda, nebo Pachelbelův dům, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Dnes zde najdete Muzeum Cheb a hned naproti si můžete dát výbornou zmrzlinu. Ale pozor, v zimě má zmrzlinárna pauzu a otevírá až na jaře.
Za symbol města bychom mohli také označit kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Kostel pochází ze 13. století a v roce 2008 mu byly vráceny jehlancové věže, které byly zničeny během 2. světové války. Hlavním exponátem je románská křtitelnice a 9 vytesaných obličejů stavitelů kostela. Pokud vám výhled z Černé věže nestačil, můžete navštívit vyhlídku na jižní věži kostela.
Vstupné je dobrovolné a návštěvu kostela naplánujte od jara do podzimu mimo pravidelné bohoslužby.
Kde se bude líbit dětem?
Hned pod Chebským hradem podél řeky Ohře se nachází odpočinkový areál Krajinka. Jedná se o úplný ráj pro děti, které si tu najdou vyžití na dětském hřišti, v lanovém centru nebo se zabaví vodními hrátkami. Pro větší děti i dospělé nabízí areál minigolf, outdoorové hřiště, stolní tenis, skatepark nebo piknikovou louku s několika grily, kde můžete strávit příjemné odpoledne a lenošit. Jestli se vám nechce grilovat, můžete si zajít do restaurací s letními terasami, které jsou poblíž.
Podél řeky doporučujeme navštívit také chebské bludiště, které je postavené z dřevěných kůlů, dále hřiště na discgolf, a nebo si můžete půjčit loďku nebo raft a vyrazit na vodu.
Pěší výlety městem i do přírody
Milovníci pěší turistiky si tady přijdou na své. Pro méně zdatné turisty má Cheb připravenou naučnou stezku dlouhou 3 km s názvem Brána do nitra Země. Začíná se u bývalé plovárny na levém břehu přehrady Skalka. Zábavná naučná stezka nabízí 13 informačních tabulí s interaktivními prvky o fauně a flóře v této lokalitě.
Dobré vědět: Cesta od hráze k areálu je vyasfaltovaná a je vhodná pro maminky s kočárkem.
Výlet na Komorní hůrku, nejmladší sopku na území České republiky, začněte z náměstí po červené turistické značce z kopce do Kamenné ulice. Délka trasy je přibližně 5,4 km a po cestě minete Vávrovu lávku, nádrž Skalka, empírový vyhlídkový areál nebo bývalý statek, dnes resort Stein. U infocentra, které je 100 m od hotelu Komorní hůrka, začíná naučná stezka vedoucí ke vstupu do štoly s ozdobným portálem a pamětní deskou. A jste tam.
Další stezka nás zavede na Zelenou horu, kde najdete Bismarckovu rozhlednu z roku 1909, která leží v nadmořské výšce 641 m n. m.. Na rozhlednu vede 71 schodů a výška 18 metrů vám zaručí krásný výhled do přírody. Délka trasy činí 6,6 km a výlet opět začíná na náměstí po červené turistické značce. Tentokrát ale Vávrovu lávku jen minete a vydáte se na sídliště Skalka. Dále cesta pokračuje po zelené značce k Pomezí nad Ohří, přes bývalou ves Horní Pelhřimov, kde zbyl jen jediný dům, a stoupáním k bývalému kostelu sv. Anny a hřbitovu. Rozhledna na vás čeká po prudkém stoupání až na samém vrcholu.
Otevřeno na Zelené hoře je od dubna do října a vstupné máte zdarma.
Dáváte-li přednost cyklovýletům, určitě se projeďte po cyklostezce Ohře, která vede až do Karlových Varů nebo k zámku Mostov.
Tip: Pro mapu a tipy na výlety se stavte v infocentru ve městě na náměstí.