Na sladkou přestávku do Mysliveckého zámečku Promnice
Míříte k Paprocanskiemu jezeru, kde na vás čekají vodní radovánky, rybaření i parádní cyklostezky? Udělejte si pohodovou zastávku v Mysliveckém zámečku Promnice, v němž si prohlédnete dobové dveře, schodiště i trámy z poloviny 19. století a nasytíte svá hladová bříška v místní restauraci.
Zázemí loveckých událostí i odpočívárna pro výletníky
Tento malebný lovecký zámeček obklopují bohaté Pszczynské lesy, které v minulosti oplývaly divokou zvěří a ptactvem. Zámeček tak od svého vzniku v 60. letech 19. století fungoval jako zázemí při pořádání slavnostních lovů, na které byla zvána ta nejvyšší kněžská smetánka.
Zámek Promnice byl původně ústřední budovou většího komplexu, jehož součástí byla také kočárovna, stáj a hájovna. Současná podoba mysliveckého zámečku je výsledek výstavby z let 1861 a 1868 – roku 1867 zámek čelil rozsáhlému požáru, po němž následovala důkladná rekonstrukce. Od té doby stavba prošla jen drobnými úpravami (světlé čalounění, přívod vody a elektřiny). Od roku 2018 je objekt součástí Zámeckého muzea v Pszczyně.
Co je pro tuto stavbu typické? Jedná se o hrázděnou stavbu, která byla charakteristická pro architekturu německé renesance a architekturu tyrolskou. Pomyslnou třešničku na dortu dodává celé stavbě zavěšená jelení hlava s parožím, která jasně symbolizuje účel zámku. Zámek měl před požárem rysy typické pro lovecké zámečky:
- Vyhlídkovou věž
- Reprezentační sál a velkou jídelnu
- Velké měřítko dřeva jako stavebního materiálu
- Členěný prostor: přízemí s reprezentativním charakterem, v prvním patře pokoje pro hosty a děti, podkroví určeno pro služebnictvo a suterén pro hospodářské místnosti
K čemu zámeček slouží dnes? K naplňování nejtajnějších tužeb vašich hladových žaludků. Mají tu zhotovenou restauraci a několik pokojů k pronájmu. Na Paprocanskiem jezeře, kolem něhož se můžete projít krásnou procházkou, si také zapůjčíte kajaky nebo šlapadla.