Kunsthistorisches Museum ve Vídni
Kunsthistorisches Museum Vídeň je jedno z nejvýznamnějších muzeí v Evropě, které nesmí minout žádný milovník umění a historie. Prohlídka muzea vás vezme na cestu dějinami, od starověkého Egypta a antických dob až po konec 18. století.
Rozsáhlé sbírky Kunsthistorisches Museum Vídeň jsou rozděleny do několika budov. V hlavní budově na Burgerring na Maria-Theresien-Platz se nachází obrazárna, umělecká sbírka Kunstkammer, antická sbírka, egyptsko-orientální sbírka a mincovní kabinet.
Mumie, mýty a císaři
Prohlídku muzea můžete zahájit v mezaninu, kde najdete impozantní sbírky ze starověkého Egypta a dále umění starého Řecka a Říma. Fascinující nejsou jen samotné exponáty, ale i stylová výzdoba výstavních místností.
V egyptské expozici můžete obdivovat kamenné i dřevěné bohatě zdobené sarkofágy faraónů, cenné papyrusy, sochy i reliéfy a bohatou posmrtnou výbavu egyptských vládců. Můžete také vstoupit do kultovní místnosti Ka-ni-nisut, která kdysi stávala nedaleko pyramid v Gize.
Jádro antických sbírek tvoří působivé mramorové sochy řeckých i římských bohů a císařů, vázy, šperky i poklady z období stěhování národů.
Kunstkammer
Druhou část mezaninu tvoří takzvaná Kunstkammer, která patří k nejvýznamnějším světovým sbírkám. Obsahuje pestrou paletu nejrůznějších uměleckých děl: zlatnické výtvory, hodiny, bronzové předměty a dekorace, přepychové nádoby a další. Mezi nespočetnými vzácnostmi se nachází také proslulá Saliera, zlatá slánka Benvenuta Celliniho, mistrovské dílo zlatnického umění.
Malířská galerie renesančních a barokních mistrů
Díla věhlasných malířských osobností se zvláštním zaměřením na renesanci a baroko najdete v prvním patře. Sbírku budovali Habsburkové už od patnáctého století, obsahuje mimo jiné i část obrazů, které v Praze shromáždil Rudolf II. Jedno křídlo prvního patra obývají díla nizozemských a německých mistrů, další část pak obsadili malíři italští, francouzští a španělští. Mezi největší lákadla patří bezesporu obraz Stavba babylonské věže od Pietera Brueghela staršího.
V uměleckohistorickém muzeu můžete obdivovat i takové misty, jako jsou:
- Giuseppe Arcimboldo
- Caravaggio
- Lucas Cranach starší
- Albrecht Dürer
- Jan van Eyck
- Raffael Santi
- Rembrandt
- Peter Paul Rubens
Stejně působivé jako obrazy jsou i samotné interiéry galerie, kde se můžete si posadit a obrovská plátna obdivovat z dostatečného odstupu a v klidu.
Peníze, kam se podíváš
Mincovní kabinet s více než půl milionem předmětů patří k pěti největším sbírkám mincí na světě. Nachází se ve druhém patře a splní i nejdivočejší sny každého numismatika.
Vstupné a praktické informace
Vstupné do Kunsthistorisches Museum ve Vídni můžete zakoupit na místě i on-line. Pro dospělé stojí 18 eur, děti a mládež do 19 let mají vstup zdarma (12/2022). Pokud chcete zhlédnout i některou z dočasných výstav, obvykle si ještě pár euro připlatíte.
Když vám začnou docházet síly, což při prohlídce rozsáhlých sbírek může snadno stát, můžete si odpočinout a občerstvit se v muzejní kavárně, která se nachází v prvním patře.
V muzeu jsou k dispozici šatní skříňky s klíčkem na zálohu jedno nebo dvě eura. Pokud jsou všechny obsazené, můžete využít klasickou šatnu s obsluhou.
Ve vstupní hale si můžete zapůjčit audioprůvodce, není ovšem k dispozici v češtině. Kromě němčiny si můžete vybrat také angličtinu a další jazyky. Jeden přístroj vyjde na 6 eur, dva pak na 8 eur.
Pokud toužíte po suvenýrech, najdete v přízemí také muzejní obchod. Pořídíte zde upomínkové předměty s motivy exponátů muzea, odborné knihy o umění i historii, pohlednice a další tematické drobnosti.
Sbírky mimo hlavní budovu Kunsthistorisches Museum
Kromě hlavní impozantní budovy na adrese Burgring má muzeum sbírky také v dalších vídeňských budovách. V Neue Burg se nachází Sbírka historických hudebních nástrojů, Sbírka zbraní a brnění a Ephesos Museum, v Hofburgu pak Císařský kabinet pokladů a na zámku v Schönbrunnu je Muzeum císařských kočárů.