Zřícenina hradu Stary Książ
Knížecí hrad postavený koncem 13. století na místě starší pevnosti zanikl po roce 1484. Až mnohem později byly zbytky hradu přestavěné na romantickou stavbu, která bohužel na konci 2. světové války vyhořela. Ke zřícenině se nejlépe dostanete po turistické cestě od zámku Książ, kde snadno zaparkujete.
Historie hradu
První pevnost na kopci nad soutěskou Pełcznica byla postavena již někdy v 2. polovině 9. nebo v průběhu 10. století. Zděný hrad tu pravděpodobně založil svídnicko-javorský kníže Boleslav I. Surový (Bolko I. Surowy), zvaný též Javorský z dynastie slezských Piastovců až někdy ve 13. století.
Hrad zřejmě patřil spolu s dalšími hrady k obranné linii chránící jižní hranice Polska. Pevnost ztratila svůj význam v roce 1392, v roce 1428 byl hrad obsazen husity a později se stal sídlem loupeživých rytířů, proto byl v roce 1484 zničen.
Romantická přestavba
V roce 1794 Hans Heinrich VI. von Hochberg, majitel nedalekého zámku Książ (německy Fürstenstein), pověřil architekta Christiana Wilhelma Tischbeina přestavbou. Jejím účelem bylo znovu vytvořit dojem středověkého sídla podle romantických představ. Tyto úpravy značně narušily stopy původního hradu a proto byla stavba mnoho let považována za umělou zříceninu bez historické hodnoty. V polovině 19. století se starý hrad stal turistickou destinací.
Zajímavost: Při přestavbě hradu byly použity mnohé původní renesanční a barokní architektonické prvky přenesené z hradu v Trzebień a dalších staveb.
V roce 1941 byl hrad zkonfiskován ve prospěch Německé říše. Nacisté v podzemí vybudovali tajný komplex, který údajně spojoval zámek se starým hradem. Na konci 2. světové války hrad za nevyjasněných okolností vyhořel, došlo prý i k explozi.
Dnes patří Starý Książ neodmyslitelně k obrazu místní krajiny – zříceninu si můžete prozkoumat sami, uvidíte zbytky vlastního hradu ve tvaru trojúhelníku a dvou předhradí nacházejících se na východní straně. Spojte si výlet s návštěvou zámku Książ a cestou se pokochejte krásnými vyhlídkami.