Arnoldova vila v Brně v Černých Polích
Dalším z domů, který spadá do majetku rodiny Alfreda Löw-Beera, je Arnoldova vila. Vila na ulici Drobného 26 dodnes stojí na parcele, která patřila k Low-Beerově vile, a můžete ji spatřit i z terasy ikonické vily Tugendhat. Na počátku 20. století Arnoldova vila prošla úpravami a rozšířením ve stylu art déco, je po nedávné rekonstrukci a sídlí v ní expozice o architektuře a životě Židů v Brně.
Co vidět v Arnoldově vile?
Stálá expozice Genius loci vás provede příběhem architekta Josefa Arnolda, který vilu vybudoval, a urbanistickým vývojem Černých Polí, ve druhém podlaží pak najdete expozici o životě brněnských Židů. V této části je věnována pozornost také Cecilii a Corneliovi Hože, jež byli posledními soukromými majiteli vily. Mladším bratrem Cecílie byl právě Alfred Löw-Beer a její neteří Greta, později provdaná Tugendhatová.
Když už budete ve vile, určitě nezapomeňte ani na návštěvu vyhlídkové věže ve třetím podlaží, z níž je nádherný výhled na Černá Pole i s jeho překrásnými vilami. Od května 2025 je navíc otevřen průchod do zahrad sousedních vil Löw-Beer a Tugendhat, tak se na ně nejen podívejte, ale udělejte si i hezkou procházku.
Určitě nezapomeňte zajít na svačinku do kavárny Cecilie Café. Nachází se v přízemí vily a nabízí klidné posezení s výhledem do zahrady.
Otevírací doba Arnoldovy vily:
Vilu můžete navštívit ve dnech úterý až neděle v časech 10:00–18:00. Komentované prohlídky se konají od pátku do neděle v časech 10:30, 13:00 a 15:00.
Tip: S BRNOPASem je do vily vstup zdarma, jinak je ale vstupné v řádu desítek korun a díru do rozpočtu vám neudělá.
Další brněnské vily
Naproti Arnolodovy vily můžete vidět také Giskrovu vilu, která je dílem stejného architekta a má ji dnes v užívání Ústav geoniky Akademie věd ČR. Vilu si nechal postavit advokát a brněnský starosta Karel Giskra. Dům byl analogický s Kasierovou vilou a v roce 1870 k němu Josef Arnold navrhl také skleník. V letech 1919–1920 ji tehdejší majitelé Samuel a Hermine Beranovi nechali doplnit o dřevěný zahradní domek. Navrhnul ho významný architekt Ernst Wiesner a dnes tento domek slouží jako knihovna AV ČR.