Národní památník odposlechu v Lipnici nad Sázavou
Pokud hledáte neobyčejný výlet do přírody, vyrazte k Lipnici nad Sázavou. Nad zatopenými žulovými lomy se nacházejí reliéfy vytesané do skal. Znázorňovat mají sledování, odposlech a udávání. Víc vám o výletě poví ambasadorka Mili.
Tip pro rodiče s dětmi: Výlet není vhodný pro kočárky a odrážedla, vede členitým terénem, takže doporučuji přibalit spíše nosítko.
Kudy k památníku
K reliéfům se můžete vypravit z různých míst. My, jelikož jsme si chtěli prohlédnout ještě monumenty Nomen Omen a Hlavu XXII, jsme zaparkovali právě u památníku Nomen Omen. Od něj můžete pokračovat něco málo přes 200 m směrem dolů z kopečku k Hlavě XXII. Pokud se chcete po cestě například nasvačit, můžete tu využít dřevěné lavičky.
Pak se vraťte k autu a pokračujte nahoru do lesa a dál po zelené turistické značce. Trasa k reliéfům je dobře značená, takže se nemusíte bát, že byste některý z nich minuli. Na rozcestí se nejprve vydejte ke Zlatým očím. Reliéf je přístupný pouze z vody, takže až k němu se nedostanete, což ale nevadí. I tak vás určitě uchvátí.
Zadek obtisknutý do skály
Od Zlatých očí se vraťte stejnou cestou k rozcestníku a dále pokračujte směrem k Bretschneiderově uchu. Cesta dál vede lesem a kolem rybníka, od kterého budete mít krásný výhled na hrad v Lipnici nad Sázavou. Reliéf ucha si můžete prohlédnout buď ze břehu zatopeného lomu, nebo pokud nemáte problém zdolat pár velkých balvanů, můžete dojít až k němu.
Jestliže se dostanete až k Uchu, najdete tu ještě ve skále obtisknutý zadek. Z toho budou mít samozřejmě největší legraci děti. Naše Eli neváhala vyzkoušet, jestli by tam náhodou nepasovalo její pozadí.
Jako poslední vás čekají Ústa pravdy. Taktéž si je můžete prohlédnout ze břehu nebo sejít až k nim. S dětmi jsme to ale raději neriskovali. Od Úst pravdy jsme se vrátili zpět k autu. Zpáteční cesta se dá zkrátit kolem silnice. Celá naše trase měřila něco kolem 5,5 km.
Autory děl jsou mladí kameníci a sochař Radomír Dvořák. Patronem Národního památníku odposlechu je vnuk spisovatele Jaroslava Haška – Richard Hašek.