Projděte se lázeňským městem Bechyně

Chystáte se do jižních Čech? Udělejte si výlet do Bechyně, lázeňského města s renesančním zámkem, františkánským klášterem a soutokem Lužnice a Smutné. Nachází se jen 19 km od Tábora a podívala se tam i mama ambasadorka Iva, která vám teď prozradí, co všechno ve městě uvidíte. A že toho není málo! 

Vyhlášené lázně a keramika

Město Bechyně nabízí všechno, co máme na jižních Čechách rádi! Úžasnou polohu nad soutokem Lužnice a Smutné s nádhernými výhledy, malebné náměstí s množstvím restaurací, tajuplný františkánský klášter s historickým opevněním a půvabný renesanční zámek velmože Petra Voka z Rožmberka. K tomu připočtěte tradici zdejších slatinných lázní a výroby keramiky a nevíte, kam zajít dřív.

Tip: V infocentru na náměstí vám rádi poradí, kde začít. Vybírat můžete z náročnějších komentovaných prohlídek s průvodcem, které zahrnují i vstupy do historických objektů, až po projížďku turistickým vláčkem vhodnou hlavně pro nejmenší.

My se rozhodli pro pěší rodinný výlet po vlastní ose a určitě jsme neprohloupili. Okružní trasu dlouhou asi 4 km zvládly bez problémů i naše děti předškolního věku a na své si přišli všichni členové rodiny.

Vyhlídka ve věži a papoušci

Abychom se mohli rozhlédnout do kraje a určit cíle našeho putování, rozhodli jsme se vyšplhat na ochoz věže kostela sv. Matěje na náměstí T. G. Masaryka. Vyšlápnout rovnou stovku strmých schodů je s malými dětmi trochu adrenalin, ale vyzvánění zvonu v bezprostřední blízkosti, výhledy do okolí a ukázková světnička věžníka za to stojí.

Z náměstí naše kroky vedly okolo exponátů Alšovy jihočeské galerie do zahrady obklopující bechyňský zámek. Návštěvu interiérů si necháváme na pozdější dobu, v současné době byli pro naše děti největším lákadlem papoušci a další opeřenci ve voliérách a kůzlata pasoucí se ve strmém svahu pod zámkem.

Tip: Pokud sestoupíte do podhradí zvaného Zářečí, můžete se kochat pestrým podvodním životem v řece nebo nakouknout do prodejny keramiky za mostem. Mají tam množství hrníčků, květináčů, zvonečků apod.

Duha, lázně a synagoga

Pohledem na město nad řekou jsme se kochali cestou po zelené stezce lemované několika vyhlídkami. Poté, co jsme překonali tradiční symbol města, most Duha, dostali jsme se do lázeňského areálu slatinných lázní a využili možnosti posedět a vychutnat si atmosféru i něco dobrého na zub v jedné ze zdejších lázeňských kaváren.

S čerstvě doplněnou energií jsme se vydali přes parkány do závěru naší cesty. V budově bývalé synagogy jsme zhlédli expozici Turistického muzea, z níž zcela jistě nejvíc zaujme plastická mapa se všemi rozhlednami v republice.

S Bechyní jsme se rozloučili obchůzkou klášterní zahrady přiléhající k františkánskému klášteru. Odtud už je to jen pár kroků na parkoviště na náměstí. Další možností je doprava vlakem; vlakové nádraží se nachází přímo na turistických trasách a výše zmíněný okruh prodlouží o necelý kilometr.

Možnosti občerstvení jsou v Bechyni široké, od honosných hotelových restaurací na náměstí přes lidovější zařízení u řeky až po kavárny a cukrárny v areálu lázní.

Uvedená trasa není vhodná pro kočárky a hůře se pohybující osoby, a to kvůli schodům a horší přístupnosti pěšin na vyhlídkách. 

Lajk od maminky Ivy

Pro naše děti byli největším lákadlem na zámku papoušci a další opeřenci ve voliérách a kůzlata pasoucí se ve strmém svahu pod zámkem. Ze zámeckého parku jsme prošli do ulice Klášterní a po žluté turistické značce sestoupili do podhradí tzv. Zářečí. Tento idylický kout světa okouzlil zejména rybářskou část naší rodiny.