Odskočte si ze Šumavy do německé zoo v Bavorském lese

Německo
ZOO ZOO

Podívejte se na zvířecí obyvatele Šumavy a vyrazte na výlet do sousedního Německa. Jen 24 km od hraničního přechodu Strážný najdete Národní park Luzný a v něm krásnou a zdarma přístupnou zoo Tier-Freigelände. Je tu také stezka v korunách stromů nebo botanická a geologická expozice. Mama ambasadorka Mili celý výlet podrobně sepsala a poradí vám, co byste měli vidět, kde zaparkovat nebo se najíst. 

Zoo, kde neplatíte za vstup

Prohlédněte si zblízka zvířecí obyvatele Šumavy a navštivte bezplatnou ZOO Tier-Freigelände. Nachází se v obci Neuschönau přibližně 24 km od hraničního přechodu Strážný. Do přírodního areálu můžete po celý rok v jakoukoliv denní dobu. Platí se pouze parkovné, za každou hodinu 1 €, maximálně však 5 € (ceny z roku 2020). Případně sem jezdí pravidelně také autobus.

Parkovišť najdete hned několik, my zvolili P1, u kterého se nachází restaurace a pěkné bezplatné toalety. V tomto místě se také můžete rozhodnout, kterou cestou se vydáte. Tras je několik a určitě si pro návštěvu vyhraďte celý den. Nebudete totiž vědět, kterou vybrat, všechny nabízejí velmi zajímavou procházku.

Vzhůru do korun stromů

My jsme se nejdříve prošli ke stezce v korunách stromů „Baumwipfelpfad“, která je dlouhá 1320 m a vysoká 44 m. Je vhodná i pro návštěvníky na vozíku a rodiny s kočárky. Cestou vás čekají didaktická a zážitková stanoviště. Otevírací dobu a další informace naleznete na webových stránkách baumwipfelpfade.de.

V okolí narazíte na několik naučných tabulí, prolézaček a občerstvení s dokonalými zákusky, kávou a dalšími dobrotami. Taktéž se tu nachází parádní hřiště, na kterém jsme strávili hodně času. Děti neúnavně lezly do tlamy dřevěného vlka a zdolávaly překážkovou dráhu.

Projděte se soví voliérou

Kousek nad občerstvením u stezky v korunách stromů můžete zavítat do Hans-Eisenmann House, což je naučné infocentrum s krásnými expozicemi. My se ale vydali zpět směrem k parkovišti a prošli si zoo, ve které se na více než 200 hektarech nachází přes 40 druhů zvířat.

Celá ZOO a výběhy jsou realizovány tak, aby zvířatům co nejvíce připomínaly přirozené prostředí Bavorského lesa. Okružní trasa měří přibližně 7 km, lze si ji ale zkrátit. Vše je perfektně značeno a na několika místech jsou umístěny mapy areálu. V lese naleznete také bezplatné toalety a posezení, doporučuji ale přibalit svačinu, protože na další občerstvení už nenarazíte.

Stezky jsou udržované i v zimě a projedete je i s invalidními vozíčky a kočárky. Nám se moc líbily dřevěné chodníčky v některých částech lesa. Pokud vlastníte dalekohled, neváhejte jej přibalit, výběhy jsou totiž velké a budete se muset obrnit trpělivostí, pokud chcete většinu zvířat spatřit.

Překrásné byly sovy v průchozích voliérách. Když budete mít štěstí, dostanete se k nim na dosah ruky. Moc pěkný výběh měli také medvědi, ale bohužel při naší návštěvě někde podřimovali. Zavítat můžete i se čtyřnohým mazlíčkem na vodítku. Jen do průchozích voliér mají psi vstup zakázán. Dalším lákadlem tohoto místa je botanická a geologická expozice, na tu už nám bohužel nezbyl čas, tak třeba příště.