Muzeum a galerie Orlických hor
Zastavte se v Rychnově nad Kněžnou v Muzeu a galerii Orlických hor. V galerie si prohlédnete české výtvarné umění od přelomu 19. a 20. století do současnosti a část sochařské pozůstalosti Karla Hladíka. V hlavních výstavních prostorech se každoročně pořádají krátkodobé výstavy ze sbírek muzea. Uvidíte také exponáty Karla Plachetky – ornitologickou sbírku vycpaných ptáků (téměř 700 exponátů ve více než 250 druzích), které sám preparoval.
Rychnov na historických fotografiích
V budově bývalých kasáren je veřejnosti přístupná také stálá expozice, která se zaměřuje na města v rychnovském okrese. Celkem je zde zastoupeno všech devět měst – Borohrádek, Dobruška, Kostelec nad Orlicí, Opočno, Solnice, Týniště nad Orlicí, Vamberk, Rokytnice v Orlických horách a Rychnov nad Kněžnou. Nedávnou historii regionu Rychnovska zde tak připomíná několik desítek fotografií, nejstarší z nich pocházejí z 19. století a nejnovější pak z 60. let 20. století. Nezapomněli však ani na současnost, proto na výstavě nechybí řada zajímavých míst, která byla vyfotografována pro srovnání i v roce 2019.
Vystavené fotografie zobrazují nejen centra měst, ale i jejich okrajové části. Místním obyvatelům, ale i širšímu okolí připomínají mimo jiné místa, která na Rychnovsku už dávno nejsou. Další fotografie si můžete prohlédnout ve vytvořených fotoknihách - jsou řazeny od nejstarších po nejmladší, takže jejich postupným prohlížením můžete sledovat vývoj a změny svého oblíbeného města.
Zaznamenávají kromě běžného života lidí i důležité historické události jako osvobození v roce 1945, návštěvu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí, povodně na Divoké Orlici a tradiční pouť Porcinkule v Opočně. Mezi nejzajímavější patří fotografie, na které rychnovští obyvatelé 28. října 1918 na Starém náměstí slavnostně zapalují rakouské znaky a portrét císaře. U fotografií nechybí zajímavé informace a u některých je i doplněna datace.
Otevřeno je ve všední dny od pondělí do pátku v čase 9:00–14:00.