Zámek Mělník
Mělnický zámek se tyčí vysoko nad soutokem Labe s Vltavou a z jeho terasy se nabízí krásný výhled na horu Říp i České středohoří, na nádvoří najdete vynikající zámeckou cukrárnu a restauraci a v klenutých historických sklepích místní výborné víno. Zámek Mělník je dodnes sídlem prastarého českého šlechtického rodu Knížat z Lobkowicz, jejichž potomci dnes obývají levé křídlo zámku.
Tudy šly nejstarší české dějiny
Mělnické sídlo zmiňuje i Kosmas ve své kronice. Tehdy se hrad ještě jmenoval Pšov, podle starého slovanského rodu Pšovanů, z něhož pocházela sv. Ludmila, babička sv. Václava. Podle legend ho Ludmila vychovávala právě na tomto místě, v původně dřevěném hradě. Ten se postupně proměnil v kamenný hrad. Pobývala zde i Eliška Přemyslovna, manželka Jana Lucemburského, a její syn Karel IV. prohlásil Mělník za královské věnné město a zasloužil se také o rozvoj vinařství na Mělnicku, když sem dovezl vinnou révu z Burgundska.
Rod Lobkowiczů vlastní zámek od roku 1753 a zůstal v držení mělnické větve rodu až do roku 1948. Po Sametové revoluci byl Lobkowiczům opět navrácen v restituci a majitelé začali pracovat na jeho obnově.
Co je v zámku Mělník k vidění
Současná podoba zámku je výsledkem tisíciletého vývoje od románského a gotického hradu českých královen až po renesanční a barokní zámek šlechtických rodů. V jeho interiérech můžete obdivovat řadu místností i exponátů z celé historie zámku. Unikátní je například sbírka map všech evropských měst ze 17. století, která je k vidění ve Velkém sále.
Původce vás na prohlídce vezme také do koncertního sálu, Velké jídelny zdobené zlatem, Rytířského sálu, Zeleného salónu nebo třeba dětského pokoje s hračkami a nábytkem z konce 19. století. Součástí expozice jsou i obrazy slavných mistrů, například Karla Škréty nebo Petra Brandla.
Prohlédnout si můžete i klenutné vinné sklepy pod zámkem a přímo na zámku se můžete i ubytovat v luxusním apartmá nebo si zde uspořádat svatbu.
Dobroty a víno na nádvoří
Po prohlídce zámku se můžete občerstvit v luxusní zámecké restauraci s terasou a výhledem na Labe. Něco na zub si můžete dát také v zámecké cukrárně, která nabízí domácí dezerty i ručně vyráběné pralinky. A v obou podnicích nabízejí samozřejmě také lobkowiczké víno, zejména legendární Ludmilu v originální láhvi zvané „kalamář“. Po předchozí rezervaci si můžete užít i řízenou ochutnávku mělnických vín.
Zvony a kosti
Hned vedle zámku se nachází chrám sv. Petra a Pavla, jedna z nejstarších křesťanských staveb v Čechách. Jeho základy byly položeny už v románské době. Dnes je pro turisty přístupná jeho věž a rozhodně stojí za to na ni vystoupat, obdivovat zblízka tři zvony a především dechberoucí výhled na krajinu Polabí i Českého středohoří. A kdo se nebojí, může navštívit v kryptě kostela také kostnici ze 16. století, v níž se nacházejí ostatky 10 tisíc osob.
Kudy na mělnický zámek
Z Prahy do Mělníka jezdí autobus i vlak, prvním trvá cesta asi 40 minut, druhým přibližně hodinu. Přijet můžete i autem, jízda z Prahy trvá asi 30 minut. Zaparkovat můžete na nedalekém náměstí Míru, parkování je zpoplatněno.
Tip: Mělník leží na trase Labské cyklostezky, návštěvu zámku tedy můžete spojit i s cyklovýletem.