Hrad a zámek Bečov a poklad nevyčíslitelné hodnoty
Necelých 20 km jižně od Karlových Varů najdete uprostřed lesů na první pohled nenápadné městečko Bečov nad Teplou, ukrývající hned dva poklady: stejnojmenný státní hrad a zámek ze 14. století a liturgickou památku světového významu z počátku 13. století, relikviář sv. Maura. Ten byl téměř 40 let ukryt pod podlahou zámecké kaple a je považován za druhou nejcennější českou movitou památkou po korunovačních klenotech.
Moderní expozice světové úrovně
Neváhejte a vypravte se Bečov, kde na vás čeká důmyslná, interaktivní expozice s informacemi o neuvěřitelném osudu jednoho relikviáře, šlechtického rodu a malého města. Originál relikviáře si můžete prohlédnout ve speciální místnosti, která je de facto jakýmsi trezorem uvnitř zámku.
Expozice je propracovaná do nejmenšího detailu, aby v návštěvnících zanechala co nejmohutnější zážitek. Dozvíte se více o historii liturgické památky, o detektivním pátraní na pozadí studené války i o složitém restaurování značně poničeného relikviáře.
Tip: Po zhlédnutí výstavy a relikviáře se můžete občerstvit v kavárně umístěné přímo v přízemí Pluhovských domů. Podávají kávu z karlovarské pražírny, domácí zákusky a dorty nebo si můžete dát i lehký oběd nebo fajnovou svačinku.
Otevřená učebnice evropské architektury a dějin
Hradní a zámecký komplex je sám o sobě kompaktní ukázkou vývoje evropské architektury šlechtických sídel od gotiky po romantismus. Z původní obranné věže kruhového půdorysu, tzv. bergfritu, najdete už jen torzo, ale obdélníkový obytný donjon zhruba z poloviny 14. století propojený s ještě starší kaplovou věží je působivou připomínkou dávných dob.
V roce 2022 zrekonstruované Pluhovské domy vás provedou renesancí, návštěva zámku vás teleportuje do pozdního baroka a poté si můžete prohlédnout romantický park z 19. století a pokochat se celkovým pohledem na šlechtické sídlo a na lesy nad údolím řeky Teplé.
Poklad z dávných dob
Pluhovské domy jsou novým sídlem relikviáře sv. Maura, druhé nejcennější české movité památky. Relikviář tzv. domečkového typu byl někdy počátkem 13. století vyroben pro uchování ostatků sv. Jana Křtitele a sv. Maura, později k nim přibyly také ostatky také sv. Timoteje a sv. Apolináře. Relikviář byl majetkem benediktinského kláštera ve valonském Florennes, který během francouzské revoluce zanikl.
Chátrající relikviář našel své místo v tamějším kostele, kde se místní farář r. 1838 rozhodl relikviář prodat. Jeho kupcem byl Alfred de Beaufort-Spotin, majitel hradu a zámku Bečov nad Teplou, jenž relikviář později (navzdory zákazu) vyvezl do českých zemí. Tím se příběh křesťanských mučedníků, nablýskaného středověku a jednoho lotrinského rodu spojil s malým městem na západě Čech.
Na konci druhé světové války při útěku z Čech Heinrich Beaufort-Spontin spolu se svým synem vložili relikviář do ochranné dřevěné schránky a zakopali ho pod podlahu hradní kaple.
Detektivní pátrání
Po relikviáři se začalo pátrat o několik desítek let později, v r. 1983, z iniciativy Heinrichova vnuka, Christiana Beaufort-Spontin, který navázal spolupráci s rakousko-americkým obchodníkem s uměním. Ten kontaktoval českou ambasádu ve Vídni. Ačkoli to jistě nebyl jeho záměr, během několika jednání poskytl dostatek indicií, jež československou policii v r. 1985 přivedly k objevení relikviáře. Roku 1995 byl relikviář sv. Maura s ostatky sv. Jana Křtitele, složený ze zlacených plátů, drahokamů a malých figurek prohlášen za národní kulturní památku České republiky.
Návštěvní doba a praktické info
V rámci prohlídky hradozámského areálu můžete navštívit prohlídkový okruh Zámecké interiéry, který je otevřen pouze v červenci a v srpnu od 9:00 do 16:00. Expozice relikviáře sv. Maura je pro své návštěvníky otevřená již o dubnových víkendech, od května do konce září je výstava přístupná každý den kromě pondělí od 9:00 do 16:00, o letních prázdninách dokonce do 17:00.
Děti do 5 let vstupné neplatí. Senioři a studenti mají nárok na slevu.
Hradozámecký areál a stejně tak ani Pluhovské domy nemají bezbariérový přístup pro osoby se speciálními potřebami. Je však možné předem kontaktovat kancelář bečovského areálu a na možnostech návštěvy se domluvit.
Placené parkování je možné například u nádraží, pod hradem nebo na náměstí před hradozámeckou bránou, kde najdete i několik restaurací a cukrárnu.
Tip: Vydejte se do Bečova vlakem z Karlových Varů krásnou krajinou Slavkovského lesa a údolím řeky Teplé. Hrad a zámek se nachází necelý 1 km od vlakového nádraží.