Písek
Město Písek vyrostlo na zlatém podloží – zlato se totiž rýžovalo na řece Otavě, která jím protéká. Právě přes ní se klene nejstarší kamenný most, ale to není jediný poklad, který toto město nabízí. Zachovalé barokní domy na Velkém náměstí jsou městskou památkovou zónou, navštívit můžete i Prácheňské muzeum, historickou elektrárnu a rozhodně si povšimněte hodin s obrácenými ručičkami na věži kostela Narození Panny Marie – malá ukazuje minuty a velká hodiny.
Nejstarší kamenný most, muzea i koňská celebrita
Písecký kamenný most byl postaven jako součást Zlaté stezky v druhé polovině 13. století na pokyn Přemysla Otakara II. Je národní kulturní památkou a bezpochyby i klenotem města. U řeky narazíte na další píseckou zajímavost, mnohem modernějšího charakteru – nábřeží podél Čechovy ulice s barevnými domy vypadá jako nizozemský přístav, zatímco v noci za pomoci odrazu ve vodní hladině připomíná slavný zaoceánský parník Titanik.
Město je plné krásných památek, ale také muzeí. Elektrárna královského města Písku vám předvede dosud funkční technické vybavení, Prácheňské muzeum má expozice věnované např. rýžování zlata v Pootaví nebo rybářství a za návštěvu rozhodně stojí i Sladovna píseckého pivovaru. To ale stále není všechno! Písecký Zemský hřebčinec byl postavený v tudorovském slohu na přelomu 19. a 20. století a má i svou celebritu – hřebce Ardo, který posloužil jako model pro koně na pomníku sv. Václava v horní části Václavského náměstí v Praze.
Víte, že… Vyhlášení Československé republiky proběhlo v Písku o 2 týdny dříve než ve zbytku naší země, 14. října 1918? Jednalo se ovšem o omyl.