Kaňon Labe
Najdete jej v oblasti mezi Děčínem a Hřenskem, kde je řeka na obou březích lemována pískovcovými skalami. Projíždějí zde výletní lodě z Děčína do Hřenska. Nejpěknější pohled na kaňon Labe je z vyhlídek na skalách, ke kterým můžete dojít po značených trasách.
Kaňon Labe je Národní přírodní rezervací a patří k nejcennějším částem CHKO Labské pískovce. Řeka Labe vytvořila svou erozní činností v křídových sedimentech až 300 m hluboký nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě a v jeho spodní částí odkryla staré krystalinické podloží.
Chráněné a vzácné druhy rostlin i zvířat
V kaňonu našla útočiště řada ohrožených, chráněných a vzácných druhů. Na štěrkopískových náplavech řeky se dosud vyskytuje drobnokvět pobřežní (poslední naleziště v ČR, kriticky ohrožený druh), na labské břehy se po mnoha desetiletích vrátil bobr evropský (kriticky ohrožený druh). V kaňonu hnízdí mj. sokol stěhovavý, výr velký, moudivláček lužní a pisík obecný.
Zejména na pravém břehu Labe se zachovaly rozsáhlé porosty přirozených lesů, od lužního lesa na březích přes bučiny na svazích kaňonu po reliktní bory na hranách pískovcových stěn. Unikátní krajinářská hodnota území je patrná zejména z vyhlídek nad kaňonem (Belvedér u Labské Stráně, Růžový hřeben).
Turistické stezky, krásné výhledy i přívoz
Pohledy na ta nejhezčí místa kaňonu vám umožní červená turistická značka spolu se souběžnou trasou NS Kaňon Labe. Uvidíte spoustu skalních útvarů, např. Labskou pannu, Panice, Želvu, Mnicha a mnohé další. Z jednoho břehu na druhý se můžete dostat přívozem z Hřenska, který vás rychle a pohodlně přepraví do německé Schöny. Vydat se můžete i po žluté či zelené turistické značce, krásné výhledy vás čekají i na opačném břehu řeky.
Zajímavost: Archeologické nálezy ukazují, že oblast nebyla jen neprostupným hvozdem, ale také „dálnicí pravěkých a historických kultur“.