Regionální židovské muzeum v Polné – synagoga a rabínský dům
Ve městě Polná žili židé již od 16. století (první zmínka o židovském obyvatelstvu pochází z roku 1532). První ghetto vzniklo na konci 17. století, později bylo přemístěno na jihovýchod od náměstí. Do dnešních dní se dochovalo 32 domů přestavěných v novodobém stylu, synagoga a rabínský dům, to vše na Karlově náměstí. V synagoze je dnes umístěno Regionální židovské muzeum se stálými expozicemi Případ Leopolda Hilsnera a Historie Židů na Polensku.
V domě vedle synagogy se nacházela rituální lázeň mikve, byla tu pekárna i byt rabína s kanceláří a rabínská kaple. Do roku 1850 tu sídlila obecná škola, v suterénu byl příbytek pro obecní chudé, kde bydlela i rodina Hilsnerova.
Prohlídkový okruh vás zavede na tato místa:
- kancelář polenského rabinátu s expozicí o historii Židovského města i samotné budovy
- rekonstruovaná černá kuchyň
- rituální lázeň mikve
- zimní modlitebna
- expozice o Hilsneriádě a antisemitismu
Prodloužená trasa pak zahrnuje prohlídku rabínského domu, synagogy a procházku k symbolickému hrobu Anežky Hrůzové v lese Březina (cca 2 km, minimální počet 5 lidí ve skupině).
Praktické informace
-
Otevírací doba:
- duben: středa až neděle 9:00–12:00 a 13:00–17:00
- květen až říjen: úterý až neděle 9:00–12:00 a 13:00–17:00
- Vstupné se platí na místě, buď jen do synagogy, nebo do synagogy a rabínova domu. V nabídce je snížené vstupné i vstupné pro rodiny.
- Parkování je možné na Husově náměstí (200 m od synagogy).
Co je tzv. hilsneriáda?
Jeden z nejznámějších justičních omylů naší historie. Dne 29. 3. 1899 byla v lese Březina zavražděna devatenáctiletá švadlena Anežka Hrůzová. Lidé okamžitě označili za pachatele občana polenské židovské obce Leopolda Hilsnera, vzedmula se vlna antisemitismu, kterému podlehli vyšetřovatelé i soudci a Hilsnera odsoudili k trestu smrti.
Proti pověrám o rituální vraždě a protižidovským projevům se postavil i profesor pražské univerzity, pozdější prezident T. G. Masaryk.
Kam dál v Polné?
V Polné můžete dále navštívit hrad a zámek s expozicí městského muzea, toulat se kolem rybníka s názvem Peklo, projít si křížovou cestu na vrch Kalvárie nebo si prohlédnout budovu měšťanského pivovaru z roku 1863, která čeká na rekonstrukci. V jeho pravé části žil v letech 1917–1919 Bohumil Hrabal.