Luhačovice – přijďte na chuť Vincentce i osobité architektuře Dušana Jurkoviče
Luhačovice leží na rozhraní Slovácka (víno) a Valašska (slivovice), zdejší kraj se nazývá také Luhačovické Zálesí. Město není velké, všechny hlavní atrakce zvládnete projít během jednoho dne – ale proč spěchat? Naopak si tu naordinujte klid, odpočiňte si v krásném prostředí parků s prameny a fontánami, obdivujte jedinečnou Jurkovičovu architekturu i funkcionalistické skvosty, zajděte si zatančit, dejte si teplou lázeňskou oplatku, ochutnejte Vincentku a další minerální prameny nebo se projděte k přehradě, kde se dá relaxovat i sportovat.
5 nej v Luhačovicích
🏘️ Jurkovičova architektura – secese ovlivněná lidovou architekturou, především Jurkovičův dům
⛲ Minerální prameny – Vincentka se zbytkovými mořskými vodami, Ottovka, Aloiska a další
☕ 🍺 Na kávu i na pivo – řada kaváren, Lázeňská káva, ale také Lázeňský pivovar a samozřejmě slivovice
🎧 Zvuková mapa – 5 tras a 50 rozhlasových her, které vás provedou městem i jeho historií
🏊 Luhačovická přehrada – koupání, půjčovna loděk a kolem stezka pro cyklisty i in-line brusle
Co nevynechat během procházky po Luhačovicích?
Architektura Dušana Jurkoviče
Městu vtiskl jedinečné kouzlo soubor staveb architekta Dušana Samo Jurkoviče, který byl představitelem secesní architektury a vytvořil velice osobitý styl výrazně ovlivněný lidovou architekturou (tzv. lidová secese). V Luhačovicích tvořil v letech 1902–1914 a zásadně ovlivnil vzhled jednotlivých budov i celý urbanismus lázní. Dominantou města je Jurkovičův dům, vidět musíte také vily Chaloupka a Jestřabí nebo Hudební pavilon, který jako by stál na kuří nožce.
Od roku 2024 je po pečlivé rekonstrukci opět otevřený Vodoléčebný ústav a Říční a sluneční lázně. Celý areál nese název Sluneční lázně a nabízí expozici rozdělená do tří okruhů. Historie a moderna tu splynuly do jednoho celku. Výstava se soustředí na bohatou historii místa, tradici vodoléčebných procedur a významné osobnosti, které se na formování tohoto místa podílely. Středobodem hlavní prohlídkové trasy je majestátně zrestaurovaná Odpočívárna architekta Dušana Jurkoviče vybavená replikami původního mobiliáře z roku 1902. Druhé patro je pak věnované hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi.
Věděli jste, že… Ministerstvo kultury usiluje o zapsání Jurkovičových staveb na seznam památek UNESCO.
Funkcionalistická kolonáda
Po rozsáhlé rekonstrukci je od konce roku 2019 znovu otevřená luhačovická kolonáda, funkcionalistická stavba architekta Oskara Pořísky, kterou tvoří tři objekty – Velká kolonáda, hala Vincentka a Malá kolonáda. Nově jsou přístupná i dvě dříve nepoužívaná atria, díky čemuž se prostor zvětšil. Zachováno zůstalo maximum původních prvků včetně rozměrného světlíku ve střeše, rekonstrukce také kolonádě vrátila původní barvy a přibylo další pítko Vincentky, díky kterému je pramen přístupný i mimo otevírací dobu haly. Kolonáda je kulturním a společenským centrem s obchodní zónou, ale také místem, kde můžete ochutnat moderní gastronomii.
Tip: Pokud se vám líbí funkcionalismus, projděte si také tzv. Bílou čtvrť. Všechny zdejší sněhově bílé domy navrhl architekt Bohuslav Fuchs na sklonku 20. let minulého století a dodnes jsou velmi nadčasové. Navíc se v této čtvrti nachází Aloiska – jeden z nejhezčích luhačovických pramenů a jediný mimo lázeňský areál.
Vincentka a další minerální prameny
Připravte si lázeňský pohárek, v Luhačovicích ho využijete k popíjení hned 7 minerálních pramenů (je jich tu více, ale tyto jsou přístupné z kašny).
- Nejproslulejší je Vincentka, které se od roku 1680 říkalo „Hlavní pramen“ a kterou budete moci ochutnat ve formě studeného i ohřívaného nápoje. Mnozí se k ní musí „propít“, ale rozhodně to stojí za to. Využívá se také k inhalacím a jako jediná ze zdejších pramenů se plní do lahví a vyrábějí se z ní další výrobky (nosní sprej, pastilky, krém či zubní pasta). A kdyby vás o ní zajímalo více, můžete se zúčastnit exkurze do plnírny.
- Aloiska vyvěrá v parku nad Bílou čtvrtí, o 30 metrů výše než ostatní prameny.
- Ottovka je nejlidovějším luhačovickým pramenem, původně vytékala volně, dnes je nedaleko jejího vývěru kruhový pavilon.
- Pramen Dr. Šťastného vyvěrá v blízkosti Lázeňského divadla a má nejvýraznější chuť.
- Pramen sv. Josefa vyvěrá v blízkosti kostela sv. Rodiny, díky nízké mineralizaci je velmi vhodný při onemocnění trávicího ústrojí a dýchacích cest.
- Nový Jubilejní byl veřejnosti zpřístupněn v roce 2013. Jeho tvar připomíná krystal soli, prostor dotváří atypická čtrnáctimetrová lavice s opěradlem.
- Pramen Viola je 1,3 km dlouhým potrubím doveden až do Lázeňského léčebného domu Praha.
Tip na procházku: Mezi Violiným a Mariiným pramenem vede křížová cesta, jejíž zastavení tvoří malby na smaltu výtvarnice Jitky Jurnečkové a která nabízí krásné výhledy např. na Jurkovičův dům.
Zvuková mapa Luhačovic
Chcete Luhačovice zažít trošku jinak? Připravte si telefon a sluchátka a stáhněte si Zvukovou mapu aneb unikátní luhačovický bedekr. Namluvily ho známé osobnosti (např. Valérie Zawadská, Arnošt Goldflam, Marek Příkazský a Igor Bareš) a formou autorských rozhlasových her vykresluje město, seznamuje s jeho historií a příběhy zajímavých míst a osobností. Celkem obsahuje 5 tematických tras, každá z nich má 10 zastavení, což znamená dohromady 50 rozhlasových her.
- Janáček: Osudové pobyty Leoše Janáčka
- Básník dřeva: Architekt Dušan Samo Jurkovič a jeho luhačovické stavby
- Příběh vody
- Serényiové: S pegasem ve znaku
- Zákulisí lázní: Pozadí lázeňství, procedur i historie lázní
Minigalerie rozhleden
Objevte možná nejkratší naučnou stezku světa. Nachází se v uličce Pod Leštím – zahradu s 19 informačními tabulemi rozpoznáte na první pohled. Svou tabuli zde má každý kraj ČR a Slovenska a na každé z nich je mapka s rozhlednovým příběhem a vybranými nejzajímavějšími rozhlednami dané lokality. Do přilehlého domku se pak běžte podívat na výstavu 3D modelů nejatraktivnějších českých a slovenských rozhleden a vyhlídek.
Tip: Luhačovické turistické a informační centrum organizuje prohlídky města s průvodcem, které rozhodně stojí za absolvování. Jedna věc je projít si Luhačovice na vlastní pěst a nasát zdejší atmosféru, komentovaná procházka, která vás seznámí s historií města, ale celkový obraz dotvoří. Město si také můžete prohlédnout z kabiny malého autovláčku, který projíždí nejen Luhačovicemi, ale i Pozlovicemi a Řetechovem.
Tip pro romantiky: Romantici by neměli vynechat procházku k tzv. Jezírku lásky (od Jurkovičova domu je to cca 1,5 km). Lesní jezírko je sice zelené, ale pověst praví, že kdo si v něm smočí levý ukazovák (některé zdroje uvádějí malíček, takže doporučujeme pro jistotu všechny prsty), dočká se štěstí v lásce a věrného vztahu.
Kultura v Luhačovicích
Jako v každém lázeňském městě, i tady se žije velmi kulturně. Jedním z největších svátků je Otevírání pramenů, které se koná v polovině května. Pokud tu v té době budete, těšte se na pestré kroje, secesní kostýmy, veterány, zpěv a tanec, tedy velkou slávu, která vás přenese do poklidné atmosféry počátku minulého století.
A protože za součást léčení se pokládá hudba, která příznivě působí na duševní stav pacientů, od května do září se konají odpolední kolonádní koncerty rozmanitých žánrů od smyčcových komorních orchestrů přes swing, dixieland, dechovou hudbu, folklor až po pěvecké sbory. Tak se pojďte zaposlouchat a třeba i zatančit. Když jsme u tance, jeho milovníci se scházejí v Městském domě kultury Elektra na tanečních zábavách s dechovou hudbou.
S Luhačovicemi je spojený také Leoš Janáček, který v lázních rád a často pobýval, léčil se tu i čerpal inspiraci pro svá díla. Na jeho počest se od roku 1992 koná červencový hudební festival Janáček a Luhačovice, tedy setkávání milovníků vážné hudby a především Leoše Janáčka.
Co ochutnat?
Jistotou jsou lázeňské oplatky, které byste rozhodně měli zkusit ještě teplé. Ona vám jejich vůně stejně nedovolí jinak. A domů pak jako suvenýr dovezte krabičku, udělají radost. Jenže které vybrat? Ochutnat tu kromě klasických čokoládových a oříškových můžete třeba i méně tradiční mátové nebo pomerančové. Skvěle je doplní káva, kterou si dáte v některé z řadě kaváren či cukráren, za zmínku pak stojí Lázeňská káva z místní pražírny.
A až se budete chtít napít něčeho jiného než minerálních pramenů, ovšem stále „domácího“, zkuste pivo z létajícího Lázeňského pivovaru. Spodně kvašená piva vyrábějí z českých sladů a žateckých chmelů a pojmenovávají je podle místních historických osobností. Připijte si tak třeba Aloisem nebo Vincentem.
Sportovní vyžití
Korzování po kolonádě můžete proložit i trochu akčnější zábavou. V okolí Luhačovic je řada cyklostezek, dojeďte třeba Jurkovičovou alejí až k Luhačovické (Pozlovické) přehradě, kolem které vede stezka jak pro kola, tak brusle. U přehrady jsou pak půjčovny loděk, šlapadel i paddleboardů a dá se tu rybařit.
Dále se ve městě nacházejí 2 veřejná koupaliště (moderní městská plovárna a koupaliště Duha u přehrady) a několik sportovních center, kde si zahrajete bowling, kuželky, míčové hry, minigolf, tenis i badminton (např. sportovní hala Radostova, venkovní Luhapark nebo areál Golf nedaleko přehrady).
Kam s dětmi?
Po celém městě je několik dětských hřišť s prolézačkami, skluzavkami, houpačkami a pískovišti. Krásné je třeba hřiště Mořský svět v ulici Nádražní, kde je dominantou dřevěný koráb. U hotelu Pohoda je pak parádní hřiště Dětský ráj, které se rozprostírá na několika terasách včetně Pohodové osvěžovny, kde se dospělí občerství a odkud zároveň uvidí na všechny atrakce.
U přehrady je dětské lanové centrum zvané Pirátská zátoka, kde se zabaví děti od 3 do 12 let. Zdolávat budou celkem 11 disciplín – vše v pirátském duchu. Lahůdkou, která bude vaše nejmenší obzvlášť bavit, je přírodní vodní skluzavka vybudovaná v bývalém zorbingovém korytě u hotelu Vega. Je dlouhá cca 150 m a má 25 m převýšení, a je tak nejdelší skluzavkou svého typu v ČR.
Tip: Informační centrum připravilo pro rodiny s dětmi hru Hurá ven! Stačí si v „íčku“ vyzvednout mapu nebo celý balíček s křídami, skákací gumou a létajícím talířem a obejít jednotlivá zastavení, kde budete sbírat razítka, objevovat, hrát si a bavit se.