Krašov
Jedinečná silueta hradu majestátně shlíží do kraje na vinoucí se tok řeky Berounky, kterou pod hradem skromně doplňuje Brodeslavský potok. Hrad stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Berounky jihovýchodně od Kralovic na Plzeňsku, je jedním z nejstarších šlechtických hradů u nás.
Historie hradu
Hrad nechal před rokem 1232 postavit Jetřich z rodu Hroznatovců. V 15. a 16. století vlastnili Krašov Kolovratové, za kterých byl objekt upraven na pohodlné renesanční sídlo. Hrad musel být opravdovou pevností – když Hanuš z Kolovrat stál za husitských válek na straně krále Zikmunda, oblehli Husité roku 1425 jeho hrady Žebrák a Točník. Na Krašov si však netroufli.
V 18. století byl hrad přestavěn na barokní letní rezidenci mnichů plaského kláštera. Cisterciáci Krašov důkladně opravili – podle popisu zde byly dvě kaple, refektář, kuchyň a 27 obytných místností. Po zrušení kláštera v roce 1785 byl hrad ponechán svému osudu a rychle pustl, navíc byl rozebírán jako stavební materiál. V roce 1931 založili místní nadšenci Spolek pro zachování hradu Krašova, kterému se podařilo hrad odkoupit od rodiny Metternichů a o objekt se stará dodnes.
Jak se na hrad dostanete
Cesta shora od statku Rohy po žlutém turistickém značení je soukromá, doporučujeme parkovat u statku a dolů jít pěšky. Procházka je to pěkná, nejdříve polem a pak lesem, dohromady asi 2 km. Po cestě projdete obnovenou naučnou stezkou Václava Tomeše s několika informačními tabulemi a lavicemi k odpočinku. Další možnost je přijít od řeky po modré nebo zelené turistické značce a u rozcestníku Krašov rozcestí vystoupat vzhůru ke hradu po žluté.
Dobré vědět: Přes letní prázdniny je hrad otevřen denně od 10 do 18 hod. Od dubna do června a od září do října mívá otevřeno o víkendech po domluvě.