Sklářské muzeum v Novém Boru
Nový Bor je městem skla. Sklářská tradice v podhůří Lužických hor sahá do doby vrcholného středověku, kdy se místní obyvatelé začali orientovat více na zušlechťovatelské profese a obchod se sklem. Zdejší výrobky putovaly a dodnes putují do celého světa.
Sklářské muzeum, které stojí na náměstí Míru v centru města, přibližuje výrobu skla na přelomu 19. století a v polovině 20. století, dokumentuje činnost ateliéru místní sklářské školy a věnuje pozornost individuální tvorbě sklářských výtvarníků. Do sbírek zařazuje také nejúspěšnější práce účastníků sklářských soutěží.
Historická budova obchodníka se sklem
Původně muzeum sídlilo v budově radnice, ovšem narůstající sbírky se sem přestaly vejít. Roku 1952 se proto přestěhovalo do domu č. p. 105, který roku 1804 postavil Johann Christopher Socher. Tento obchodník se sklem předtím 13 let úspěšně prodával české sklo v Mexiku. Patrový dům s vysokou mansardovou střechou a honosným pozdně barokním vstupním portálem je typický pro původní zástavbu Nového Boru. Vstup rámuje zdobný pískovcový portál, v jehož štítu se nachází kotva, symbol zámořského obchodu.
Obdivujte tu díla historická i současná, technickou náročnost výrobků i výjimečnou řemeslnou zručnost místních sklářů. A žasněte nad křehkou krásou, kterou jsou lidské ruce schopné vytvořit.
Praktické informace
- Otevírací doba: denně kromě pondělí od 9:00 do 17:00
- Na náměstí před muzeem je parkoviště pro osobní auta
- Ve dvoře muzea je možné uzamknout větší počet kol
- Vstupné se platí na místě, nabízejí i rodinné a zvýhodněné vstupy, děti do 6 let a osoby ZTP/P mají vstup zdarma
- V muzeu je prodejna, kde pořídíte repliky historického skla, autorské šperky, skleněnou bižuterii, skleněné pilníky na nehty a další drobné suvenýry
Kam dál? Přímo na náměstí se pod lípou můžete usadit na lavičku Václava Havla. V okolí je několik restaurací a kaváren. A pak se vydejte třeba do sousedního Sloupu v Čechách s krásným skalním hradem a koupalištěm nebo vystoupejte na horu Klíč.