Zámek Moravský Krumlov a Slovanská epopej Alfonse Muchy
Město Moravský Krumlov se nachází asi 30 km od Znojma a 40 km od Brna. Stejně jako v Českém Krumlově i tady meandruje řeka – řeka Rokytná, díky které bylo místo dobré k osídlení. Dnes je známé díky renesančnímu zámku a hlavně monumentální Slovanské epopeji Alfonse Muchy, která je v něm vystavena. K vidění je tu ale mnohem více. Od roku 2022 jsou přístupné nově zrekonstruované interiéry a věž, v zámeckém parku si můžete zahrát discgolf a procházkou dojít ke kapli sv. Floriána s krásným výhledem.
Do interiérů, na vyhlídku i na Muchu
Zámek nabízí komentovanou prohlídku zámeckých interiérů aneb Šlechtické komnaty a vystoupat můžete na zámeckou věž, kde je v každém patře expozice.
Vrcholem návštěvy je pak Slovanská epopej, cyklus 20 monumentálních pláten (největší obrazy mají 610 × 810 cm), kterému Alfons Mucha věnoval 18 let svého života (vznikal v letech 1910–1928). Moravský rodák a ikona vrcholné secese si přál, aby Slovanská epopej působila pro všechny Slovany jako duchovní obnova.
Vybral si pro ni 20 klíčových událostí, které podle něj vývoj Slovanů ovlivnily. Vidět tak můžete třeba díla zobrazující českého krále Přemysla Otakara II., kázání mistra Jana Husa v Betlémské kapli, výjev po bitvě na Vítkově, poslední dny Jana Amose Komenského v Naardenu nebo zrušení nevolnictví na Rusi.
Dobré vědět: Příběhy, které se na Muchových plátnech odehrávají, vám zprostředkuje audioprůvodce. Potřebujete jen vlastní sluchátka a chytrý telefon.
Do parku na procházku i discgolf
Zámek obklopuje park, který si určitě také projděte a třeba si tu i udělejte piknik. Anebo si zahrajte discgolf. Hřiště s 18 jamkami (koši) je volně přístupné a na zámku vám případně půjčí i disky.
Na okraji zámku je pak velký židovský hřbitov s náhrobky starými stovky let. A pokud se budete chtít projít ještě dál, sledujte červenou značku, která vás dovede k poutní kapli sv. Floriána. Je to asi 1,5 km a odměnou vám bude krásný výhled.
Z historie zámku
Jak už to bývá, i zámek v Moravském Krumlově si prošel nejrůznějšími peripetiemi, vystřídalo se tu mnoho pánů, prošel několika přestavbami a chvílemi to s ním vůbec nevypadalo dobře.
Věděli jste, že… Svůj název dostal zřejmě podle tvaru řečiště řeky: krumm, tedy křivý, vypouklý.
Doklady jsou již o hradišti Rokiten a župním hradu, který strážil obchodní stezky a byl zničen po roce 1146 během šárvátek dvou Přemyslovců. Po původních majitelích, pánech z Obřan, se ho ujímají páni z Lipé, kteří ho prodali pánům z Kravař. Ti si hrad přebudovali v honosné středověké sídlo a k dispozici ho dali husitům, kteří odtud vyráželi na výpravy do Rakouska a Uher.
V 16. století už ho mají opět v držení páni z Lipé, v té době také dochází k přestavbě hradu na renesanční zámek. Na návrhu se podílel italský stavitel Leonard Garo di Bisono. Vznikla čtyřboká stavba s dvorem a hranolovou zámeckou věží. Dvůr na třech stranách a ve třech podlažích zdobí až do výšky 16,5 metrů arkády, reliéfní výzdoba je inspirovaná toskánským, jónským a korintským slohem.
Po bitvě na Bílé hoře propadly statky císařské komoře a byly prodány Lichtenštejnům. Žila tu mj. kněžna Eleonora z Lichtenštejna, dvorní dáma Marie Terezie, která iniciovala vznik zámeckého parku. Posledními majiteli byli Kinští. Po 2. světové válce bylo město vybombardováno, a protože zámek jako zázrakem přežil, přesunuly se sem úřady. Užívala ho i armáda a později tu byl dokonce internát a odborné učiliště.
V roce 2016 se městu podařilo získat zámek do svého vlastnictví a začaly práce na rekonstrukci. V létě 2022 vkročili první návštěvníci do nově opravených interiérů a zámecké věže.
Praktické informace
- Zámek je otevřený celoročně (denně kromě pondělí).
- Vstupenky se dají koupit online nebo na pokladně.
- Vstupenky se prodávají zvlášť na prohlídkovou trasu Šlechtické komnaty, na Zámeckou věž a na prohlídku Slovanské epopeje.
- Parkování: Parkoviště je v Palackého ulici (3 minuty pěšky) a na náměstí T. G. Masaryka (5 minut pěšky).