Poznejte Spojené arabské emiráty, zemi mrakodrapů, černého zlata a formule 1

Poznejte Spojené arabské emiráty, zemi mrakodrapů, černého zlata a formule 1

Láká vás exotika s vůní orientu? Vyrazte na dovolenou do jednoho ze sedmi emirátů! Prozradíme vám, kde uvidíte nejvyšší budovu světa nebo dechberoucí hrající fontánu, kam vyrazit za nejrychlejší horskou dráhou a kde se můžete divoce prohánět po písečných dunách. Chybět nebude ani pár tipů ohledně cen, koupání a alkoholu. Čtěte dále!

1. Praktické informace

Kde leží SAE

Spojené arabské emiráty (SAE) jsou federací sedmi emirátů na Blízkém východě ve východní části Arabského poloostrova. Sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií, hlavním městem je Abú Dhabí. Oblast omývají vody Perského zálivu.

Emiráty: Abú Dhabí, Dubaj, Sharjah, Fujairah, Ras Al Khaimah, Umm Al Quwain, Adžman

Nejbohatší stát světa

V minulosti se lidé v SAE živili převážně rybolovem, lovem perel a dálkovým obchodem. Později se ukázalo, že země má obrovské zásoby ropy (tzv. černého zlata), díky které se emiráty dostaly na přední příčku nejbohatších zemí světa.

V současné době je hlavním zdrojem příjmů turismus. Největšími lákadly jsou luxusní hotely, supermoderní architektura a obří mrakodrapy. Na své si přijdou i fanoušci závodů formule 1 a rychlých aut.

Zpáteční letenka a transfer z/na letiště v ceně

Do Emirátů se dostanete jedině letecky. S letenkami si nedělejte starosti, CK Zanzo vyřídí vše za vás. Let bez přestupu trvá obvykle kolem 6 hodin.

Z letiště do hotelu vás odveze transfer. Velikost transferu se vždy přizpůsobí počtu osob, které přiletí spolu. Tuto privátní přepravu mají zákazníci Slevomatu a CK Zanzo v ceně.

Cestovní pojištění od Uniqa pojišťovny je pro zákazníky zdarma.

Dobré vědět: Na vyžádání je možné zařídit odlet z jiného města (např. Vídeň, Mnichov, Berlín, Budapešť a další).

Země samých nej

Nejluxusnější hotel světa (Burj Aj Arab), nejmodernějšínejdelší plně automatizované metro (Metro Dubai), nejvyšší světová budova (Burj Khalifa – 828 m), největší čtyřpatrové nákupní centrum (Dubai Mall) o rozloze 350 244 m2, největší zastřešená sjezdovka (Mall of the Emirates) s 6 000 tunami čerstvého sněhu po celý rok, největší bludiště, největší mince v hodnotě 1 milionu dirhamů, největší ohňostroj z roku 2014 a nejdražší sklenka koňaku značky Hardy Perfection, kterou v roce 2008 nalili zákazníkovi za 2 226 $ v hotelu Emirates Palace. Za to všechno si Spojené arabské emiráty vysloužili místo v Guinessově knize rekordů.

Nezapomeňte na vízum a pas

Vízum na 90 dní obdržíte zdarma přímo na letišti v Dubaji. Pas musí být platný ještě 6 měsíců ode dne příletu.

Pro jistotu u sebe mějte i kopii letenek a potvrzení o ubytování, ať se během případné kontroly zbytečně nezdržujete.

Pozor na celní předpisy

Počítejte s tím, že osobní věci podléhají celní kontrole. Pokud pravidelně berete nějaké léky, ujistěte se, že si je můžete vzít s sebou. V krajní nouzi si opatřete povolenou alternativu daného léku nebo si sežeňte potvrzení od lékaře. V některých případech budete potřebovat i potvrzení Ministerstva zdravotnictví ČR.

Do většiny emirátů si můžete přivézt i několik plechovek piva, ale do emirátu Sharjah je dovoz veškerého alkoholu přísně zakázán.

Ráj shopaholiků a milovníků módy

Nemáte co na sebe? Vyrazte na nákupy do Dubaje! Neplatí se tu DPH, a tak je tu veškeré zboží mnohem levnější než v Evropě. Ale pozor – pokud nakoupíte zboží za více než 430 €, musíte ho při návratu proclít.

Ve čtvrtek a v pátek mají v SAE víkend, proto zvolte pro nákupy jiný den, ať se vyhnete zbytečným davům.

Počasí v SAE

Nejlepším obdobím pro návštěvu emirátů jsou jarní a podzimní měsíce, kdy celý den svítí slunce a teploty se pohybují v rozmezí 27–30 °C. Moře má od října do května průměrnou teplotu kolem 25 °C, takže husí kůže vám po vkročení do vody rozhodně nenaskočí.

V době letních prázdnin raději zvolte jinou destinaci, v Emirátech bývají často až nesnesitelná vedra.

Očkování je nepovinné

Do SAE nepotřebujete žádné povinné očkování.

Časový posun v SAE

V hlavním městě Abú Dhabí je v zimním čase o 3 hodiny více, v době letního času jen o 2 hodiny.

Měna, banky a směnárny

Oficiální měnou je emirátský dirham. Pro směnu jsou nejvýhodnější americké dolary, eura si pošetřete na jinou dovolenou.

1 dirham (AED) = 100 filsů

1 USD = 3,65 AED

Kolik co stojí:

  • 1,5 l vody . . . 2–2,5 AED
  • 1,5 l Coca-Coly . . . 5–6 AED
  • 1 kg banánů . . . 4 AED
  • džíny . . . 299 AED
  • 1 pár sportovních bot Adidas . . .  346 AED
  • letní šaty Zara . . . 210 AED

Zásuvky a elektřina

V SAE je napětí 220 V / 50 Hz, zásuvky jsou britského typu se třemi kolíky. Adaptér si tedy přibalte, v případě potřeby vám jej půjčí i na recepci hotelu.

Jakým jazykem se mluví a domluví

Úředním jazykem je arabština, ale v hotelu i ve městě se bez problémů domluvíte anglicky.

Opalování, pláže a koupání

Moře je velmi čisté a pláže pokrývá jemný bílý písek. Plavky si můžete bez problémů obléct jakékoliv, ale opalování nahoře bez je přísně zakázáno.

Pitná voda, tradiční nápoje a alkohol

V SAE teče z kohoutku odsolená mořská voda, která sice neuškodí, ale také vám nemusí chutnat. Balená voda je jistotou, co se chuti i nezávadnosti týče.

Mezi tradiční nápoje patří čaj a káva. Oboje se servíruje do malých šálků bez ouška. Alkohol se podává pouze v hotelech, restauracích a barech. V supermarketu jej běžně neseženete. Pamatujte také, že konzumace alkoholu na veřejnosti je přísně zakázána.

Dobré vědět: V emirátu Sharjah panuje absolutní prohibice.

Bezpečnost

SAE patří mezi nejbezpečnější země světa. Hlídejte si svoje osobní věci tak, jak jste běžně zvyklí, ale jinak se nemusíte ničeho bát.

2. Tipy na výlety

Dubaj

Navštivte Zlatý trh s látkami, vodními dýmkami a suvenýry, nechte se okouzlit majestátní zpívající fontánou a vyrazte na projížďku arabskou plachetnicí. Nezapomeňte také na Burj Khalifu, nejvyšší budovu světa, a nejluxusnější hotel Burj Al Arab, kde vám během prohlídky dají i malé občerstvení.

Dobré vědět: Na trzích je smlouvání o ceně víc než žádané, tak se do něj s chutí pusťte!

Největší akvárium světa

Obří akvárium, které zabírá tři patra nákupního centra Dubai Mall, poskytuje domov několika tisícům mořských živočichů, včetně 300 žraloků a 140 různých druhů ryb. Největším zážitkem je procházka 48 m dlouhým proskleným tunelem. To si nesmíte nechat ujít!

Abú Dhabí

V Abú Dhabí uvidíte největší zábavní park na světě, Ferrari World, proto využijte příležitosti a svezte se na nejrychlejší horské dráze. Navštivte také největší svatostánek Spojených arabských emirátů, velkou bílozlatou mešitu šejka Zayeda, která je přístupná i turistům.

Projížďka džípem po dunách

Zapomeňte na celodenní lenošení na pláži a přidejte do své dovolené trochu adrenalinu. Půjčte si džíp a vyrazte na divokou pouštní projížďku v písečných dunách. 

CK Zanzo

CK Zanzo

CK Zanzo od Slevomatu je vaše nejpohodlnější cesta do exotiky. Dovolenou ve vaší vysněné destinaci vám ušije doslova na míru: připraví vám individuální dovolenkový balíček s letenkami, ubytováním, stravou i pojištěním, v destinaci vás čeká vyzvednutí na letišti, privátní transfer do hotelu a pak už jen nekonečná dávka zážitků.