Maledivy: co si sbalit do tropického ráje a jaké dobroty ochutnat

Maledivy: co si sbalit do tropického ráje a jaké dobroty ochutnat

CK Zanzo 18. 1. 2019 Sdílet

Vyrazte na dovolenou do oázy klidu, kde na vás čekají jedny z nejkrásnějších pláží světa, azurové vody Indického oceánu, bohatý podmořský život a celodenní slunce.

1. Praktické informace

Kde leží Maledivy

Maledivy jsou ostrovním státem v Indickém oceánu. Stejnojmenné souostroví tvoří řetěz 19 korálových atolů1196 ostrovů, z nichž je pouze 200 obydlených. Hlavním a také jediným městem je Malé.

Zpáteční letenka a transfer z/na letiště v ceně

Na Maledivy se dostanete pouze letecky. S letenkami si nedělejte hlavu, CK Zanzo se o všechno postará. Let s minimálně 1 přestupem obvykle trvá kolem 13 hodin.

Z letiště do hotelu vás odveze transfer. Velikost transferu se vždy přizpůsobí množství osob, které přiletí spolu. Tuto privátní přepravu mají zákazníci Slevomatu a CK Zanzo v ceně.

Cestovní pojištění od Uniqa pojišťovny je pro zákazníky zdarma.

Dobré vědět: Na vyžádání je možné zařídit odlet z jiného města (např. Vídeň, Mnichov, Berlín, Budapešť a další).

Vízum a pas

Vízum si vyřizovat nemusíte, dostanete ho zdarma po příletu na letiště. Standardně se uděluje na 30 dní, za poplatek je možné ho prodloužit.

Pas si nezapomeňte přibalit a ujistěte se, že jeho platnost končí nejdříve 6 měsíců ode dne příletu na Maledivy.

Počasí na Maledivách

Během dne se teplota vzduchu pohybuje kolem 30 °C, v noci klesá maximálně na 25 °C. Teplota moře má příjemných
27 °C po celý rok
.

Suchá tropická vedra na Maledivách nečekejte. Počasí zcela ovlivňuje Indický oceán a dva monzuny. Severovýchodní monzun (listopad–duben) s sebou přináší jen malé srážky, jihozápadní monzun (květen–říjen) způsobuje vlhčí podnebí. Mezi nejdeštivější měsíce patří červenec a srpen, ale nemějte obavy, prší hlavně dopoledne a většinou spadne jen pár kapek.

Očkování

Na Maledivách není povinné žádné očkování. Pokud máte z dovolené v exotice obavy, ujistěte se, že máte platné očkování proti žloutence typu A i B a břišnímu tyfu.

Časový posun na Maledivách

V zimním čase je na Maledivách o 4 hodiny více, v letním čase pouze o 3 hodiny.

Americké dolary postačí

Oficiální měnou je maledivská rupie (MVR), která se dělí na 100 lárí. Směnárny hledat nemusíte, na celém souostroví se běžně platí americkými dolary (USD). Rupie se vám budou hodit, pokud vyrazíte na výlet mimo resort a budete chtít nakupovat zboží přímo od Maledivců.

Kolik co stojí

  • voda 1,5 l: 4–8 USD
  • káva: od 2 USD výše
  • pivo: od 5 USD výše
  • koktejl: od 2 USD výše
  • jídlo v restauraci: 15–30 USD
  • Pepsi 0,33 l: 0,45 USD

Zásuvky

Každé letovisko má svůj vlastní naftový generátor, protože na Maledivách mají centrální rozvodnou síť elektřiny pouze v hlavním městě Malé. Napětí je 220–240 V, zásuvky jsou tříkolíkové. Pokud si adaptér zapomenete přibalit, na většině recepcích vám jej rádi zapůjčí.

Co na sebe a do kufru

Pokud máte v plánu strávit celou dovolenou pouze v okolí resortu, vystačíte si s pár kousky letního oblečení a plavkami. Mějte ovšem na paměti, že Maledivy jsou muslimskou zemí a při návštěvě hlavního města byste měli mít zakrytá kolena i ramena.

Přibalte si také sluneční brýle, klobouk nebo jinou pokrývku hlavy a krém na opalování s vysokým faktorem. Nezapomeňte také na Panthenol nebo jiný krém, kterým ošetříte případné spáleniny od sluníčka.

Anglicky se domluvíte

Oficiálním jazykem na Maledivách je divéhština, která je velmi podobná sinhálštině. Tou se mluví na nedaleké Srí Lance. Druhým úředním jazykem je angličtina, kterou se bez problémů domluvíte na celém souostroví.

Opalování nahoře bez

Nudismus je na Maledivách přísně zakázaný. Některé resorty tolerují opalování nahoře bez, ale raději to neriskujte.

Tradiční jídla na Maledivách

Základem každého domorodého jídla jsou čerstvé ryby a rýže. Nejpoužívanějším kořením je kari a veškeré pokrmy jsou velmi pikantní. Nejoblíbenějším nápojem je čaj, který se dováží z nedaleké Srí Lanky.

Pokud nepatříte mezi milovníky ryb a mořských plodů, nemějte obavy, v resortech si pochutnáte na pokrmech z celého světa.

Pitná voda

Voda z kohoutků není pitná, pijte pouze vodu balenou.

Bezpečnost

Na tomto romantickém ostrově se nemáte čeho bát. Maledivy bývaly buddhistickou zemí, proto je tamní atmosféra uvolněnější než v jiných arabských zemích. Pozor si dejte jen na případné kapesní krádeže v Malé.

Pamatujte také, že je zakázané ulamovat korály a rybařit bez dovolení. Při koupání v moři se nepouštějte do hlubokých vod, kde hrozí nebezpečí silných proudů.

Pátek je svátek

Pracovní týden začíná v neděli a končí ve čtvrtek. V pátek a v sobotu mají Maledivci volno. Obchody bývají otevřené od cca 8 do 17 hodin, ale počítejte i s neplánovanými krátkými přestávkami v průběhu dne, kdy se obyvatelé Malediv modlí.

2. Tipy na výlety a další aktivity

Na Maledivy jezdí turisté kvůli bělostným plážím, průzračnému azurovému moři, šnorchlování, potápění a absolutnímu klidu. Přesto pro vás máme pár tipů, jak si užít exotickou dovolenou naplno.

Jednodenní výlet na domorodci obydlený ostrov

Poznejte, jak žijí praví Maledivci. Během výletu navštívíte rybářské osady a zakoupíte spoustu suvenýrů na památku. Tento výlet s plnou penzí stojí cca 150–300 USD.

Pozorování delfínů

Vyrazte na výlet se zkušenými námořníky, kteří vědí, kde se delfíni vyskytují. Nezapomeňte si fotoaparát, ať máte z tohoto setkání památku na celý život.

Šnorchlování s želvami a rejnoky

Na Maledivách jsou perfektní podmínky pro šnorchlování. Půjčte si potřebné vybavení a vyrazte prozkoumávat krásy podmořského světa. Většina letovisek pořádá plavby do míst, kde jsou nejkrásnější korálové útesy a kde si dokonce zaplavete s želvami.

Vyzkoušejte vodní sporty

Projeďte se na vodních lyžích, pobavte se při jízdě na banánu, vyzkoušejte parasailing nebo windsurfing. Na aktuální nabídku vodních sportů se zeptejte přímo v letovisku, kde vám také sdělí jednotlivé ceny.

Návštěva hlavního města Malé

Národní muzeum, mešity, palác a rybí trh. To všechno uvidíte v hlavním městě celého souostroví. Fakultativní výlet nabízí téměř každý resort a vyjde vás zhruba na 35 USD za osobu. 

CK Zanzo

CK Zanzo

CK Zanzo od Slevomatu je vaše nejpohodlnější cesta do exotiky. Dovolenou ve vaší vysněné destinaci vám ušije doslova na míru: připraví vám individuální dovolenkový balíček s letenkami, ubytováním, stravou i pojištěním, v destinaci vás čeká vyzvednutí na letišti, privátní transfer do hotelu a pak už jen nekonečná dávka zážitků.